cea mai tare tara din lume

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

cea mai tare tara din lume

Post by momolo »

.....FINLANDA !....(urmata de Elvetia, Suedia, Danemarka, Norvegia, Australia, Canada, etc). China este pe locul 75 (din 104).

http://news.yahoo.com/s/nm/20091027/lf_ ... rity_index" onclick="window.open(this.href);return false;
true prosperity requires more than just money
(tocmai aseara la stiri au aratat cum in Finlanda politia trecuse la demolarea taberelor de rromi mioritici in Helsinki, care, conform concluziei finlandezilor :lol: , traiau numai din cersetorie si furat :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: cea mai tare tara din lume

Post by West »

Europa are un buboi pe fund, din care puroiem tot timpul. Greu sa ne trateze cineva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai tare tara din lume

Post by momolo »

http://www.libertatea.ro/stire/tabere-a ... 62013.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.infonews.ro/stire/484833-tab ... sinki.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai tare tara din lume

Post by momolo »

ieri stateam la semafor de pe calea Calarasi intersectia cu Mihai Bravu. Lucru deja obisnuit prin Bucale, copii mici (tigani) umbland aiurea printre coloanele de masini care stau la semafoare. Unii foarte mici, cei care abia au invatat sa mearga.
Ma uit in dreapta pe trotuar, un cuplu de tigano-romani, ea in trening probabil pe la vreo 20 si ceva de ani aratand de 40 si cu tigarea in gura, el un obisnuit cocalar alcoolic al strazilor. Stateau degeaba. In jurul lor roiau vreo 4 plozi, unul mai mic decat altul. Cativa intrau printre masini, mai pitici decat nivelul geamului de la masina, abia ii vezi. Parintii cocalari nu aveau nici o grija, masinile demarau in coloane la semafor, micutii jegosi si cu muci la nas se invarteau aiurea pe stramtul si aglomeratul carosabil printre masinile in miscare. E atat de simplu sa dai peste unul din asta chiar si cu 20Km/ora! Dar cei care au carnet stiu ce ar insemna asta - dosar penal si un an de chinuri cu adeverinta provizorie de condus reinnoita lunar la cozi sordide si hrube cu procurori + blestemul tiganoizilor de pe trotuar.

Strada Traian cu bulevardul Unirii - coloane vesnice de masini la semafor (dinspre strada Traian, din directia Matei Basarab). Printre masini 4 puradei pitici cat portiera de la masina, abia ajung cu capul la oglinda retrovizoare. Acestia cu "ustensile" de "curatat" parbrizul sar pe cate o masina cersind bani. Strada ingusta, abia au loc doua siruri de masini (care pe care in stil de "bucale") fiind inca un sir parcate. Puradeii ca titirezii printre masini, nu-i poti vedea prea bine, coloanele demareaza rapid, stilul local, "care pe care", extrem de usor sa-i prinzi sub roti (mai sunt si camioane, utilitare cu roata mai inalta ca puradelul, etc). Pe acesti copii ii stiu bine din august....sai chiar mai demult. Trec foarte des pe acolo si intotdeauna ii gasesc printre masini. Copii mici care ar trebui sa fie la gradinita. Nu exista nici un adult sau vreunul mai mare printre ei. Am vazut de multe ori chiar si masini de politie in sir.
De peste 2...3 luni ii vad acolo. Nimeni nu i-a luat de acolo, nimanui nu-i pasa. Fara indoiala, sunt pusi "la produs" de catre parintii tigani.

In oricare tara civilizata ar fi greu de imaginat nepasarea asta in spatiul public! Aceasta inconstienta criminala! In primul rand consider Politia vinovata direct abia apoi parintii, fara indoiala tigani alcoolici si care nu sunt in stare de nimic.

E plin orasul de cersetori, copii, babe in carucior, ciungi care se tarasc printre masini in extrem de aglomeratele intersectii. Nici o autoritate a acestui oras nu face NIMIC, NICIODATA. Iar noi trecem ca oile in masini, vedem acum, uitam peste 5 secunde si apoi din nou in alta intersectie....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: cea mai tare tara din lume

Post by West »

Corect, Politia patruleaza in draci si sigur ii vede dar ii ignora. Este treaba pentru Protectia Copilului. Ar fi suficient sa ia in masina de patrula 1-2 inspectori de la Protectia Copilului ca cerceteze problema cu puradeii.
Simplu, dar greu la noi. Politaii astia din masini sint ca niste roboti, daca nu le spune sefu' sa faca ceva, se invirt ca niste titirezi inutili cita-i ziulica de lunga in Loganele alea. Eu nu stiu ce-or invata la scoala aia a lor. Daca politie nu invata, macar spirit civic.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: cea mai tare tara din lume

Post by West »

http://antena3.ro/stiri/externe/judecat ... 83767.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa cum se vede, in Evropa cea democrata si corecta politic, se fac afirmatii fara perdea si fara grija. La noi vai, vai ce galagie ar fi fost. Si ce ne-ar mai fi acuzat aceeasi Evropa de discriminare.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: cea mai tare tara din lume

Post by LEKTOR »

Ar fi interesant de urmarit elementele acestor studii - cum ca tarile scandinave sint cele mai ! Adica ce iti ofera mai mult Finlanda fata de Canada/SUA - totusi, oameni cu pregatire superioara si medie-superioara au tendinta mai mult de a emigra dincolo de ocean ( chiar provenind si din tarile scandinave ) - ce cred eu este ca acele tari scandinave ar fi ok pt TOATE paturile sociale, pe cind peste ocean ar fi raiul pt cei din patura mijlocie si peste !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cea mai tare tara din lume

Post by momolo »

ce cred eu este ca acele tari scandinave ar fi ok pt TOATE paturile sociale, pe cind peste ocean ar fi raiul pt cei din patura mijlocie si peste !
pai chiar asa si este, studiul respectiv se refera la o medie generala, la o majoritate. Practic, nordicii sunt cei mai sociali democrati in fapte si nu doctrine de harahara-blablabla.
Statele astea micute asigura un trai bun sau cel putin decent pentru majoritate, fara a avea varfuri sau sub-nivele ostentative. Asta in timp ce topul absolut al luxului si castigului imens peste noapte din munca si creatie proprie este detinut tot de USA, asta in timp ce exista si milioane de oameni care nu au nimic si dorm pe sub poduri sau cutii de carton, tot in USA.

Realitatea e alta - pentru cei deosebiti si dotati uman, tot USA, Canada, Japonia, Australia, Germania sunt cele mai tari state unde se pot realiza cel mai bine, in timp ce pentru patura medie sau sub-medie, tarile scandinave sunt topul.

Cred ca studiile astea sunt foarte complicate. E foarte greu de analizat obiectiv, sunt extrem de multe situatii si multi factori de luat in seama. Chiar si ei spuneau ca din multe puncte de vedere, de exemplu Japonia, Taiwan, Koreea de Sud, Singapore sunt state unde in mod real se traieste foarte bine dar au fost decazute cateva locuri in clasament din cauza criteriilor de libertati democratice si civile, chestie pe care majoritatea populatiilor nu dau doua parale, atata vreme cat au burta plina si un acoperis cald deasupra familiei lor.

Un exemplu de puncte de vedere diferite - USA considera ca obligatorie libertatea cultelor religioase si pozitia echidistanta si democrata a unui stat in privinta tuturor cultelor. In privinta asta au critici la ora asta in privinta favorizarii cultului predominant in statul Roman, cel ortodox, de catre puterea politica. Acum spune-le la romanii majoritari ca ar trebui ca biserica lor ortodoxa sa fie pusa la egalitate perfecta cu tot soiul de culte penticostale si alte deastea pe care le gonesti cu maturoiul de la usa!(sau de la geam!).
Ori americanii ar depuncta nivelul de trai in Romania pentru ca ortodoxia este favorizata de politic si puterea statului, pe cand romanul majoritar ar depuncta nivelul sau de trai daca ortodoxia nu ar fi favorizata de catre putere!

Apoi sa mai socotim diferentele nu tocmai mici intre rase. Studiul fiind facut de ...albi, cu gandire europeana. Pai ia sa ne gandim cum privesc japonezii sau diversi alti asiatici rolul femeii in familie si societate ?! Ceea ce pentru ei este firesc si normal, pentru noi ar putea fi barbarie si invers.

Asa ca un astfel de studiu e foarte subiectiv pana la urma. Mai simplu ar fi de zis ca din 104 state cam vreo 30 traiesc bine, vreo 20 reusesc sa se descurce cum pot si restul ....mai asteapta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: cea mai tare tara din lume

Post by puf »

Din cate stiu eu studiu este intradevar complex iar unele din caracteristici se refera la gradul sau accesul oamenilor la utilitati personale, servicii medicale, educatie, cultura, etc... nu se refera ce consuma ca produse alimentare sau de alta natura.
In general este mai putin relevant cu ce se imbuiba sau pe ce cheltuie bani, sunt criterii mai inalte care se pot numi in general: civilizatie.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: cea mai tare tara din lume

Post by West »

Mie mi se pare gresit faptul ca Biserica este sprijinita de stat. Este inca o forma de centralism mostenita din comunism(desigur, pe vremea aceea biserica kept a low profile and used to snitch).
Biserica tinuta astfel in lesa politicului este folosita de cel care-i da sa manince un cozonac. Baban cozonac.
Dupa mine Biserica ar trebui sa fie subiectul interesului unei comunitati. Aceasta da banul, construieste biserica, numeste consiliul parohial care angajeaza preot. Daca vrea si cit vrea.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cea mai tare tara din lume

Post by Obelix »

Biserica ar trebui sa traiasca din donatiile credinciosilor, nu din impozitele cetateanului... :twisted: La fel si celelalte culte "marginale", cu un strict control al provenientei licite a banilor, in special cand vin din strainatate... :!:

Post Reply