FOTO - Bucuresti

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

Un fotograf exceptional, Andrei Pandele.

Duminica am vazut expozitia de la Dalles:
http://www.artline.ro/___Made_in_Romani ... 0-1-n.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Fotografii document de valoare artistica, merita vazute!

Despre Andrei Pandele:

http://grafic.lucianmarin.ro/2008/01/19 ... interzise/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://bukresh.blogspot.com/2008/01/2-a ... ndele.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.foto-magazin.ro/weblogap/archives/2006/11/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://tramclub.org/viewtopic.php?t=7291" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.foto-magazin.ro/weblogap/archives/2007/02/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.foto-magazin.ro/forum/viewto ... d24c8aaf0f" onclick="window.open(this.href);return false;


Multe fotografii ale lui Andrei Pandele sunt de top consurs international dar in primul rand adevarate marturii istorice. O adevarata intoarcere in timp pentru cine a trait vremurile respective. Multe cadre mi-au adus aminte de timpuri disparute ce acum par de pe alta planeta si din alta viata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

Uitati Hala Unirii si piata Unirii asa cum au fost inainte de marea demolare a Bucurestiului de catre ceashca si haita lui! (deja spitalul Brancovenesc era demolat, se vede maidanul gol) Imi aduc aminte hala de fier (construita la inceputul secolului 20 dupa arhitectura de la Paris) unde era piata de toate felurile, un adevarat bazar oriental. Imi aduc aminte, copil fiind, cum ma ducea tata de mana si parca vad si acum pestii uriasi atarnati de carlige (somni, moruni, nisetrii, pastruga, etc,etc). Tin minte mustatile lungi ale pestilor somn atarnati de carlige pe care-i vedeam ca pe niste monstrii, tin minte mieii si oile jupuite, jumatatile de porc si vaca, taranii cu caciuli de astrahan si costume populare, tin minte ca unii aveau inca opinici, etc,etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

Aici gasiti imaginea Spitalului Brancovenesc care era deja ras in anul 1985...1986 cand a fost facuta poza de mai sus:

http://35mm-si-multe-tigari.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by TomJones »

Excelente aceste poze, mai ales cele din "epoca de aur"...imi aduc aminte ce ierni si ce zapezi erau atunci in Bucuresti.
Hala unirii este exact cum ai descris-o, dar de spitalul Brancovenesc nu cumva faci o confuzie?....eu stiam ca la cutremurul din '77 a cazut o parte si apoi a fost demolat rapid de ciao...intre 1985-1986 a fost demolata manastirea Vacaresti, cel mai mare ansamblu de cult din europa de est...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

http://wikimapia.org/11555951/ro/Bucure ... ncovenesti" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.adevarul.ro/articole/2009/ca ... stine.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Spitalul Brâncovenesc, una dintre cele mai importante victime ale sistematizării ceauşişte, a căzut în mai 1984 şi se pare că n-a figurat iniţial printre clădirile condamnate la dispariţie.

Spitalul era inima aşezămintelor brâncoveneşti şi fusese construit între 1835 şi 1838, la dorinţa Saftei Brâncoveanu, fiica Marelui Ban Tudorache Balş. În momentul demolării, aici lucrau cei mai buni medici din Bucureşti. Ei au fost transferaţi, peste noapte, la alte instituţii.

Clădirea avea la intrare avea o scară amplă, de palat, şi conţinea mai multe sculpturi în piatră.

Există mai multe variante privind cauza înscrierii acestei clădiri pe lista neagră a imobilelor. Una dintre legendele vremii, confirmată de poeta Ana Blandiana într-un interviu, susţine că a fost vorba de orgoliul lui Ceauşescu.
Eu treceam mereu pe langa spitalul Brancovenesc in drum spre liceu. Tin minte ca l-au demolat foarte repede, practic in cateva zile era un maidan de daramaturi si intr-o saptamana era deja teren viran curatat precum in acea foto.

Nu fusese deloc afectat de seisme, asta a fost un zvon raspandit ulterior demolarii din cauza opiniei publice care "clocotea" pe ascuns. Demolarea acestei cladiri istorice a fost facuta pe ascuns si peste noapte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: FOTO - Bucuresti

Post by Obelix »

momolo wrote:Uitati Hala Unirii...
Seamana ca doua picaturi de apa cu halele arhitectului Victor Baltard, sau ale "epigonilor" acestuia...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... C_1863.jpg

http://www.lemoniteur.fr/media/IMAGE/20 ... 274925.jpg

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: FOTO - Bucuresti

Post by West »

Excelente fotografii, multe atit de dinamice, pulsind de viata.
Dupa anii de foto si tv color, alb-negrul pare atit de dramatic, cu caracter documentar. In unele fotografii este vizibila granulatia de supraexpunere.
Ma uitam la fotografia care infatiseaza o coada imprejurul unei case la parterul careia este o pravalie. Desi am trait vremurile, imaginea aceea iti da impresia unor timpuri de razboi. Cred ca este o cladire din Piata Unirii, pe partea Hanului lui Manuc.

Emotionanta revederea Halei Unirii. In respectiva fotografie, in fundal, in dreapta blocului turn de la Piata Natiunilor Unite inca se vede cladirea Operetei, daca nu ma insel.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by TomJones »

Ma uitam la fotografia care infatiseaza o coada imprejurul unei case la parterul careia este o pravalie. Desi am trait vremurile, imaginea aceea iti da impresia unor timpuri de razboi. Cred ca este o cladire din Piata Unirii, pe partea Hanului lui Manuc
Exact , aceea coada cred ca era la branza...masina din care se descarca o recunosc si acum... :) , branza era in niste cutii-butoiase din plastic cu niste coroiaje din plastic pe ele in forma de patrat....
Numai spun ca dupa cum era lumea imbracata la coada precis erau 40 de grade afara si aveai de stat cam 3 ore....veneau toti cu familie, catel si purcel ca nu se dadea decat un kil' si sa cumpere mai mult.....
Acum cand vad pozele nici nu stiu ce sa fac? sa rad sau sa plang....Pustimea nascuta dupa 90 nici nu le-ar veni sa creada asa ceva...probabil vom ajunge ca niste mosnegi sa povestim amintirile din "razboi", nepotilor...

La lapte erau navete metalice ptr sticlele si borcanele de iaurt cu capac de staniol... :wink:

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: FOTO - Bucuresti

Post by West »

Da, asa este. Mai degraba as ride, pentru ca destul ne-a fost nasol pe vremea aceea. :)
Apropo de brinza, tin minte cum la Beldiman taiau rotile acelea de cascaval cu sirma :D . Mama, ce mai munceau vinzatoarele alea! Aveau o sirma legata la capete de 2 minere de lemn.
Acum ne uitam la Careffour cum taie vinzatoarea brinza frantuzeasca de capra cu o cutitoaie cu doua minere. Munceste si cea de azi la treaba aceasta, dar cu stil. :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

Din pacate pe net nu sunt puse decat putine poze de-ale lui Palade. La expo erau cateva mult prea faine, le-am pozat cu telefonul. Adevarate tablouri, picaturi de timp inghetate.
Apropos de navetele de lapte din sarma cu sticle din sticla. Era o poza cu navete de lapte si iaurt inghetate. Continutul expandase si deasupra ca niste ciuperci erau capacele din staniol. Niste batrani alegeau sticlele inca neexplodate.

TomJones
Pustimea nascuta dupa 90 nici nu le-ar veni sa creada asa ceva...probabil vom ajunge ca niste mosnegi sa povestim amintirile din "razboi", nepotilor...
In realitate a fost chiar razboi, unul pasnic intre cele doua sisteme, cel comunist si cel capitalist. Dupa 1989 credeam ca a pierdut comunismul, azi vedem ca au pierdut ambele.
Astia mici nici nu mai sunt interesati, ii plictisesc povestile despre cum a fost si nici nu au cum sa inteleaga ceva.
Interesant este ca nici cei "de dincolo", cei aflati dupa Cortina de Fier in lumea libera si care au crescut cam la fel cu cei mici de azi de la noi, nu pot crede oricat le-ai spune. Eu am incercat sa le povestesc cate ceva dar nu le vine sa creada.
Morala e simpla, omul nu crede pana nu sufera pe pielea lui. Omul este amnezic prin definitie sau mai degraba animalul din om este amnezic si numai omul din om are memorie.
Lucrurile astea nu trebuiesc uitate, caci cine uita, repeta.
Din pacate neamul asta pare sa nu fi invatat nimic din suferinta pe care a indurat-o cel putin jumatate de secol. Noi care am trecut prin comunism ar trebui sa fim mult deasupra celorlalti pentru ca suntem "caliti" insa realitatea arata mai degraba altceva, decat caliti suntem mai degraba rablagiti.
Am fost uimit de ceea ce s-a petrecut politic in tara asta dupa 1990. Majoritatea abia scapata din jug, din marea puscarie, si-a reales calaii cu entuziasm, de data asta de buna voie! A fost acel spectacol trist cand dupa o viata de caine in cusca se deschide usa iar bietul caine iese nebun de fericire, face tumbe prin curte, chelalaie fericit, insa dupa o vreme se intoarce de buna voie inapoi in cusca si-si asteapta troaca de laturi aruncata printre gratii....de data asta cu usa coliviei deschise!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: FOTO - Bucuresti

Post by West »

Eu cred ca povestea este mai simpla. Pe oricine am fi ales cursul ar fi fost cam acelasi.
Adica, cei alesi ar fi furat pe ruptelea, mineriadele tot s-ar fi produs, pentru ca pina nu-si termina munitia, nimeni nu arunca arma. Acesta era atunci raportul fortelor, iar energiile degajate de schimbarea societatii trebuiau sa se consume.
Alegerea taranistilor sau liberalilor in 1990 nu ar fi inchis intr-o sticla magica uriasul potential al fostilor nomenclaturisti, securisti sau catei de-ai lor.
In plus, cind au ajuns la putere taranistii in 1996, pentru ca ei conduceau conventia de fapt, au fost atit de jalnici. S-au ocupat doar cu imbogatirea, sau s-au ocupat numai cu scaldaciunea in bunaciunile calitatii de guvernant. O mare dezamagire! Chiar mai mare decit pacaleala Basescu.

Indiferent cit de deschisi la minte ar fi fost lumea in 1990, era greu de crezut ca ar putea cistiga alegerile o mina de oameni veniti de afara. Si nici aia curati toti, multi erau inca in misiune.

Nivelul de educatie la noi este tare scazut, chiar si acum dupa 20 de ani si dupa sute de mii de diplome fabricate in universitati de mucava. Mai ales educatia politica si civica. Astea nu se invata la scoala, ci intr-o societate corecta. La noi societatea a fost schilodita cu toroipanul 50 ani in comunism si apoi vreo 15 in capitalism. De unde sa invete oamenii principiile si reactiile corecte?
Este bun exemplul tau cu ciinele, noi chiar sintem acel ciine. Am fost tinuti in cusca, inclusiv dupa 1990, pentru ca era de furat si nu trebuia sa-i deranjam. Era o iluzie ca se deschisese cusca, restrictiile politico-securiste au fost inlocuite cu cele economice. Inca nu am fost lasati sa iesim din cusca, tot ca un ciine prost este tratat poporul acesta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

In foto se vede bine fosta Hala Unirii:

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

O coletie exceptionala de fotografii ale Bucurestiului din anii 70...80, pentru unii dintre noi imagini ale unor locuri si lucruri pe care le-am vazut in copilarie:

Arhiva personala Serban Lacriteanu:

http://tramclub.org/viewforum.php?f=109" onclick="window.open(this.href);return false;


Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

Si alte poze despre vechiul Bucuresti:

http://www.flickr.com/photos/danvartani ... 191815554/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FOTO - Bucuresti

Post by momolo »

O alta colectie foto despre Bucurestiul de acum 40...50 de ani.

Se vad cartierele noi construite in perioada comunista, parcurile si sistematizarea. Observati cat de bine arata zona Obor cu intersectia, pasajul subteran si ansamblurile de blocuri in foto 11 si 12 dar si multe altele.

O diferenta foarte mare intre arhitectura si sistematizarea dinainte de 1989 si mizeriile care s-au facut in ultimii 20 de ani, cand in ciuda volumului redus de construire orasul a fost si este in continuare schingiuit, manelizat si amputat, un oras sub conducerea celor mai prosti, mai hoti si mai corupti primari pe care i-a cunoscut vreodata in toata istoria existentei lui de peste 500 de ani.

Ce au facut astia in cele doua decenii de "democratie" (originala) depaseste pana si ce ar fi facut navalirile vandale!

Intradevar, vazand imaginile fostului Bucuresti se confirma vorba - astia de dupa '89 nu pot nici macar spoi ce s-a construit in perioada comunista daramite sa mai si faca ceva (util orasului).

Traim intr-un oras cu aspect (din toate punctele de vedere) de lumea a III-a, ba chiar mai rau decat in state bananiere din Africa.

Totusi in trecut nu a fost asa, vremuri cand arhitectii, urbanistii si constructorii isi faceau meseria asa cum trebuie, azi din pacate sunt doar slugi care se prostitueaza pentru noii ciocoi analfabeti, manelari si prosti de imput locul sub ei.

Dupa 20 de ani avem un oras dupa chipul si asemanarea celor care au banii si puterea in ziua de azi. Casoaie mari, oribile si de prost gust numite "viloane", caricaturi grotesti intre ceva vazut in filmele americane si ceva din bezna mintii unor tarani prosti ajunsi peste noapte "cu bani", cuburi nesimitite de beton ingramadite haotic pe stradute inguste si strambe, cateodata fara nume, un soi de mahalale "de lux", cuburi de sticla cu aspect satanic care incalca toate regulile de bun simt elementar in arhitectura, de stiinta a proportiilor si din sistematizare, bolovani cazuti din cer in mijlocul drumului, pumnale infipte in inima unui oras candva frumos, candva numit " Micul Paris", candva gandit si sistematizat ca un oras european si nu ca unul african crescut haotic precum o tumoare cancerigena a unei societati eminamente corupte si decazute.

Cladiri imense construite ca niste ciuperci de beton strivind stradute inguste si sufocate de masini, candva stradute aerisite pe care circulau trasurile printre vile in stil clasic francez proiectate de oameni cu educatie, scoala si cultura, locuite de oameni cu educatie, scoala si cultura, case si strazi candva gandite dupa un rost citadin, azi doar poteci ramase din vechime (ce pacat ca nu pot fi si astea vandute la metru' patrat!) pe unde se scurge coloana de SUV-uri, printre gropi, gunoaie si fecale.

Un oras caruia i se da azi lovitura de gratie, caruia i se rapesc parcurile (toate construite inainte de 1989, nici unul dupa), caruia i se rapeste dreptul la frumusete arhitecturala si citadina, un oras atacat, ros, distrus si murdarit civic, urbanistic si arhitectural de guzgani rozalii si agresivi care circula in jipane ce cu greu mai incap pe strazile inguste si colmatate ca arterele unui cal batran umplut de capuse si prabusit fara vlaga de a se mai opune la ceva.

Bucurestiul de azi, un sat fara caini (dar cu caini liberi la tot pasul), un paradox, orasul care se africanizeaza pe timp ce intra mai mult in Europa, un oras condus vesnic de hoti si mincinosi care nu fac nimic altceva decat dea din gura si sa-l suga de bani precum niste capuse. Vin slabi si saraci, pleaca grasi si bogati lasand in urma aceeasi mizerie, uratenie si saracie, doar cateva denumiri schimbate de strazi si vreo cateva "buildinguri" in stil manelar si sticlos infipte ca niste meteoriti imensi in fosta sistematizare citadina.

Tot ce fac (= nu fac) se poate explica in fiecare minut cu infinite trenuri de diaree verbala, totul e ingropat in hartii si stampile, totul are o "justificare" insa in realitate orasul se modifica stramb si haotic, anormal si sufocant, parca cuprins de metastaze generalizate. Strada este un loc urat, prafuit, murdar unde nu te simti ca acasa, de unde vrei sa fugi cat mai repede, peisajul citatin actual poarta lozinca nationala, "tara arde si baba se piaptana", infinite "morminte" de pansele umplu spatiul construit de inaintasi, marginit de vechile fatade candva frumoase, acum darapanate, negre si scorojite, patate de reclame multicolore, agresive si tipatoare, singurul semn ca nu mai este comunism.

Candva aici a fost un oras:


http://voiebuna.wordpress.com/2009/05/2 ... 50-de-ani/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply