AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by West »

Multumesc, am mai cumparat de la el, trece prin vama marfa pentru ca vine din Hong Kong.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by West »

Lalo, Saint-Saens, Chausson, Massenet / Joshua Bell CD

Excelenta selectie de lucrari ale unor compozitori francezi.
Dublu cd, sunet bun, muzica incintatatoare, pret de pret.
Attachments
588329.jpg
(25.47 KiB) Downloaded 635 times

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by West »

The Great Summit: The Master Takes

Exceptional cd.
In afara de frumusetea evenimentului ca cei doi bandleaders au cintat in aceeasi sesiune, sunetul este atit de viu, cald si adevarat. Inregistrare din 1961, remixat si remasterizat 'in 24bit/96kHz from the original three-track tapes'.

Personnel:
Louis Armstrong - trumpet, vocals
Duke Ellington - piano
Trummy Young - trombone
Barney Bigard - clarinet
Mort Herbert - bass
Danny Barcelona - drums

Prima piesa, 'Duke's Place. O fi locul lui, dar ti-l pierzi pe-al tau, pentru ca te trezesti bitziind. Mi-am varsat si ceaiul. :oops: :D
Suna de mori frumusetea asta de disc. Ura!

Mi-am atins cota la poze asa ca am sa pun doar un link: http://www.amazon.com/Great-Summit-Mast ... B00005614N" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by TomJones »

De acord cu tine West, Duke's Place este piesa de referinta de pe acest disc scos la Roulette jazz. Vezi ca nu trebuie sa-ti lipseasca si astea doua:
http://www.amazon.com/Ella-Louis-Fitzge ... 861&sr=1-2" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.amazon.com/Ella-Louis-Again- ... gy_m_img_b" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by TomJones »

Am luat un disc de referinta, peste ce am mai auzit pana acum de departe si culmea, scos de o o casa de discuri care a dat faliment acum vreo 10 ani si anume Clarity Records. Numele discului : Mary Stallings - Fine and mellow
http://www.amazon.com/Fine-Mellow-Mary- ... 017&sr=1-1" onclick="window.open(this.href);return false;

Rar am auzit ceva mai bun, bate tot de la XRCD pana la Blu-specc etc...este un disc care se foloseste si acum la expozitii high-end si teste de scule cu toate ca a aparut in 1991 prima data si reeditat in 1995.
Ceea ce a fost nemaipoment la aceasta casa este ca foloseau doar doua microfoane custom made la inregistrari precum si cablurile lor proprii...

"Naturally Balanced, Two Microphone Audiophile Recordings

To produce the most accurate and natural sound, Clarity Recordings records all of the instruments and vocals with only two microphones. While it is easier to record with a large number of microphones, there is a penalty to be paid in terms of accuracy, transparency and purity of sound. When numerous microphones are used, there are problems with different frequency response characteristics, difficulty maintaining phase relationships and, of course the need for a multi-track mixing console which results in the introduction of numerous additional electronic circuts into the signal path. Clarity Recordings uses only two microphones and balances the sound of vocals and instruments "naturally" by moving the vocalist and various instruments in relation to each other, creating the desired balance. This preserves natural stereo images with correct phase relationships. The result is an almost three dimensional presentation of the musical performance. In order to achieve the highest levels of technical quality, Clarity Recordings uses custom modified microphone electronics and power supplies as well as custom built microphone cables, interconnects, and AC power cords. Premium 24 KT Gold Compact Discs Clarity Recordings is pleased to offer a series of Premium 24Kt Gold Compact Discs that produce State of the Art Sound from the compact disc medium. Gold is a non-oxidizing and non-corrosive metal that is noted for its durability. An Accelerated Ion Deposition Metalizing System is used to achieve the highest reflective layer. The result is an unusually high quality disc in terms of laser light reflectivity and strength. Gold CDs have an unequalled uniformity of metal deposition, highest reflectivity and absolutely no visible pin holes.

Clarity Recordings has a complete line of two microphone recordings. "

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by brighty »

Astazi mi-am luat de la dl. Vali Padure ("Muzica") un HDCD (la doar 25 lei) care suna minunat, anume albumul "Islands" (1987) al lui Mike Oldfield, care mi-a adus multa caldura in suflet, in aceasta seara ploioasa si rece de noiembrie... Editie re-editata si remasterizata digital de catre Virgin Records in anul 2000. Dl. Padure mi-a spus ca Mike Oldfield isi va reedita, incepand cu anul viitor, toate albumele sale vechi la noua casa de discuri cu care are, in prezent, contract (Universal Music). Multe editii reeditate vor veni sub forma de pachet CD+DVD.

Acum insa, cateva cuvinte, amintiri, opinii personale despre acest frumos album...

Image

"Islands", desi ca formula artistica nu exceleaza prin inedit (piesa din debut exclusiv instrumentala, alcatuita din doua parti, si piese cu voci aditionale ale diversilor colaboratori ai lui Oldfield), indulceste putin sound-ul traditional progressive rock, purtand semnatura marelui muzician, melodiile vocale apropiindu-se simtitor de muzica pop, asa cum era in voga in a doua jumatate a anilor '80.

Unora, mai carcotasi, nu le-a placut aceasta apropiere a lui Oldfield de gusturile publicului larg, insa - in opinia mea - calitatea songurilor oferite este deosebit de ridicata iar vocile si refrenele de neuitat. Parca pentru a scapa, pe cat posibil, de critici, incercand sa impace pe toata lumea, Mike Oldfield acoperea o intreaga fata de disc cu o piesa exclusiv instrumentala, atractiva prin sonoritatile improvizatorice, in stil progressive, in timp ce fata a doua a discului (deh! erau la moda LP-urile si casetele pe atunci, impartite in "sides") se ocupa de latura comerciala, spre care - fara indoiala - cei de la Virgin Records l-au tot impins pe Mike, pana la ruptura dintre parti...

Au existat vreo cateva versiuni ale albumului, depinzand de continentul unde a fost lansat, dar si de reeditarea acestuia in anii mai apropiati de vremea noastra. Cea mai cunoscuta varianta, de gasit si pe la noi, este UK release:

Side one

1. "The Wind Chimes (Parts one & two)" – 21:49

Side two

1. "Islands" – 4:19
2. "Flying Start" – 3:36
3. "North Point" – 3:33
4. "Magic Touch" (New Jim Price Vocal) – 4:14
5. "The Time Has Come" – 3:51
6. "When the Night's on Fire" – 6:41

Cantaretii pieselor de pe fata a doua sunt unul si unul: Bonnie Tyler, Kevin Ayers, Anita Hegerland (solista norvegiana, care avea sa devina sotia lui Mike Oldfield) si Jim Price.

Chiar si astazi, raman uluit de echipa care a coordonat productia albumului cu pricina: Michael Cretu (producatorul roman al celebrei, pe atunci, Sandra si al proiectului Enigma de mai tarziu), Geoffrey Downes (keyboarderul trupelor The Buggles - cei cu "Video Killed The Radio Star" - si Asia, dar trecut o perioada si pe la Yes, cu care a editat albumul "Drama" din 1980), Tom Newman, Simon Phillips, Alan Shacklock si insusi Oldfield.

Cu asemenea referinte, rezultatul artistic nu avea voie sa iasa decat exceptional!

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by bnt »

TomJones wrote:Vezi ca nu trebuie sa-ti lipseasca si astea doua:
http://www.amazon.com/Ella-Louis-Fitzge ... 861&sr=1-2" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.amazon.com/Ella-Louis-Again- ... gy_m_img_b" onclick="window.open(this.href);return false;
Imi permit sa-l adaug si pe asta la categoria must have, ca sa inchidem elegant cercul:
http://www.amazon.com/Porgy-Bess-Fitzge ... 597&sr=1-4" onclick="window.open(this.href);return false;
Si, macar pentru a face o comparatie intre referinte (stiu ca suna oarecum idiot, da' n-am auzit ceva care macar sa se apropie de nivelul astora doua), as recomanda si varianta cu Ray Charles si Cleo Laine (tre' sa te cheme Ray Charles ca sa ai cohones sa te iei "la intrecere" cu Armstrong si Ella Fitzgerald).

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by West »

Mozart, 4 concerte pentru corn si un rondo. Sacd Pentatone.
http://www.sa-cd.net/showtitle/155" onclick="window.open(this.href);return false;

Am citeva sacd-uri de la Pentatone, dizidenta de la Philips, si imi place mult sunetul lor.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Astazi m-am delectat cu Scorpions - Still Loving You

1. Believe In Love
2. Still Loving You
3. Walking On The Edge
4. Born To Touch Your Feelings
5. Lady Starlight
6. Wind Of Change
7. Is There Anybody There?
8. Always Somewhere
9. Holiday
10. When The Smoke Is Going Down
11. Living For Tomorow

Un disc din 1992 care suna superb,casa de discuri Electrola.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by puf »

Am revazut si reascultat ieri Pink Floyd "Live at Pompei" si apoi concert Roger Waters "In the Flesh" in Oregon 2000.Sunetul este doar decent fiind discuri DVD, primul avand inregistrari de standard VHS.

Cu toate ca nu sunt fan si niciodata nu am "aderat" sau sustinut ceva in domeniu muzical, trupa asta nu inceteaza sa ma uimeasca si as spune ca o consider ca favorita daca s-ar face un top al preferintelor.Chiar daca acum ascult foarte putin rock si mai mult jazz am o nostalgie pentru vremurile cand eram fascinat de rock.

Acum am redescoperit textul, mesajul din multe piese la care inainte urmaream strict doar linia melodica muzicala.Observatiile, constatarile de natura sociala, morala din unele piese sunt incredibil de profunde si se pot intalni si azi la 20-30 ani de la aparitie.
Acelasi lucru l-am experimentat cu filmul The Wall care m-a fascinat de pe vremea cand era pe caseta VHS dar cand l-am revazut cu subtitrare completa, am reusit sa descopar amanunte foarte interesante.

Trecand peste diferentele intre interpretarea originala a trupei cu Gilmore si Waters si interpretarea mai recenta cu diversi instrumentisti (deatfel foarte buni dar nu la fel ca trupa Pink Floyd) sau trecand peste calitatea diverselor inregistrari, pot spune ca aceste doua discuri au reusit sa imi produca o emotie deosebita.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by nicumur »

Paul Anka - "Both sides of love" - recomand vinilul (RCA) presat in Germania
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by AWDRobert »

Michel Petrucciani / Both Worlds (Dreyfus 1997) - Urias piticul! - jazz de jazz ce mai ...

Arturo Sandoval, Chick Corea, Poncho Sanchez, Pete Escovedo - Jam Miami a celebration of latin Jazz - (Concord records 2000)
Robert
"doar trancotar"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by DorinD »

In general se considera momentul Paganini ca punctul de cotitura in scriitura viorii. De ceva timp ascult din cele 6 partite si sonate pt. vioara solo de J.S.Bach si inclin sa cred altceva.

Ascultand de exemplu http://www.youtube.com/watch?v=UFdbQtu2A4Q (ciaccona din partita nr.2 in re minor) nu mai cred ca s-ar fi inovat multe intre timp, eventual s-au pierdut altele pe parcurs.

Cam aceeasi impresie o am ascultand concertul nr.20 pt. pian de W.A.Mozart. Ca de cateva secole se reinventeaza lucruri deja stiute si uitate pe parcurs.
"It is never too late to have a happy childhood"

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Un dublu album ,cu piese una si una..... :D
Image
Image
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Harmonia Mundi, o casa de exceptie, Arcangelo Corelii - Concerti Grossi, un disc de exceptie:

http://www.harmoniamundi.com/#/albums?v ... sts&id=144" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply