Piata HI-FI din Romania

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by West »

In calitate de client, eu nu asa mi-as fi dorit un showroom, desi este o mare figura si asta.

Mi-ar fi placut ca acel spatiu sa fie impartit in mai multe camere tratate acustic, de 20-25m in care sa fie dichisite diferite setup-uri. Intr-o camera ar putea sa fie plasate 2-3 sisteme, care seamana ca pret si calitate. Ar trebui imaginat un sistem care sa schimbe boxele, ca sa nu stea una linga alta, ceea ce ar afecta felul in care suna. Ar fi grozav un sistem prin care boxele sa iasa din podea(ca decorurile la teatru :mrgreen: ) Ca daca te bazezi pe faptul ca dealerul va schimba boxe de podea cu circa, nu mai asculti tu ce vrei si nu mai ai acces la comparatii. Cu sculele este mai usor, ca stau in rack-uri.
As pune vreo 6 fotolii intr-o camera si gata. Usa inchisa, telecomanda, start muzica.

Intr-un astfel de showroom, ai putea asculta cam tot ce au pus ei pe scena aceea, folosind acelasi spatiu al salii respective, dar impartit in camere, pentru ca audiofilia este o pasiune de casa, nu de teatru. Un showroom ca acela din poze ar fi bun daca vrei sa alegi apartura pentru o sala de teatru sau cinematograf.:wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

In pozele alea nu-mi pare a fi un show-room (ar fi stupid sa existe asa ciudatenie inutila. Cei din spate nu vor auzi mai nimic). Cred ca e o sala de cinema sau teatru inchiriata pentru o prezentare, poate chiar licitatie, ceva de genul asta. Toate boxele de acolo s-ar cam face de cacao in sala aia imensa (ma refer la un punct de vedere audiofil).

Ma intreb, in sala aia unde este sweet-spot'ul ?! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by West »

O fi desenat cu creta pe undeva. :mrgreen:

Este asa o inghesuiala pe scena aceea incit chiar nu-mi pot inchipui la ce ar folosi. Daca ar fi fost licitatie, ar fi trebuit spatiu ca sa poata examina clientii marfa.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by TomJones »

S-ar putea sa fie o expozitie a unor 2-3 dealeri mai puternici ai lor.....au expus piesele ptr examinare , pipaire etc....
Daca ne luam dupa marimea salii, e adevarat ca boxele sunt "mici", dar nu iti poti da seama cat de adanca este sala din aceste poze.....Oricum modelele de boxe nu sunt asa numerose, dar sculele sunt ff multe...ce inseamna piata de profil in tari cu cluburi audiofile si audiofili potenti financiari!!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

TomJones, din pacate oriunde te-ai duce mai spre vest incepand cu Ungaria o sa vezi diferente enorme in privinta asta.
Fara indoiala, zic asta pentru carcotasi, genul asta de comert nu e cu firma la strada, asa ca daca nu ai informatii exacte s-ar parea ca nici nu exista. Insa diferentele intre noi si "ei" sunt foarte, foarte mari.
Intr-un fel nici acest mic domeniu nu face exceptie de la intreaga situatie a tarii noastre, inapoiere si saracie pe unul din ultimele nivele din Europa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
leevyou
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2009, 15:02

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by leevyou »

In privinta Hi-End, mai va trece multa apa pe Dambovita pana sa devina un fenomen comparabil cu ce este in vest si asta cred ca in primul rand datorita faptului ca foarte multi din cei ce si-ar permite, au castigat averile foarte repede relativ la cum s-au facut averile in occident neputand in acelasi interval scurt de timp, sa ajunga la o cultura muzicala care sa le permita sa aprecieze valoarea sculelor. Mai important d.p.d.v. social este sa ai Mertzan sau BMW ca asta dovedeste mai usor "succesul" in afaceri.
Pe de alta parte, pentru noi "amarastenii", care ne dorim cat de cat scule chiar si numai de nivel Hi-Fi entry level, preturile practicate in "Romanica noastra" sunt in medie cu 25 % mai mari decat in occident. Deci eu mai bine ma duc pana in Ungaria sau vorbesc cu un prieten din Germania sa-mi aduca o pereche de boxe de acolo decat sa cumpar din falimentarele MediaGalaxy sau Flanco unde aceleasi boxe costa cu vreo 30% mai mult. Caz concret: Pioneer S-H520V aprox. 1400 RON in Romania, max 200 EUR in Germania. De ce oare... (se da faliment)?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by SOLO »

Pai daca , cauti unde nu trebuie ...
"MediaGalaxy sau Flanco" - acolo te duci pentru frigider
Magazine de specialitate - De curiozitate, ai intrat vreodata pe usa unui asemenea magazin ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by TomJones »

Leevyou, daca intri in putinele magazinele de la noi de scule, nu altex etc, vei putea daca stii sa porti si o mica negociere a pretului, mai ales acum pe timp de criza. La noi, ca la nimeni, exista aceasta atitudine de noncombat: tu intrebi, el zice pretul si faci stanga inprejur. Negociati pretul domnilor caci nimic nu este batut in cuie!!!
In germania daca iti iei te mai costa si un transport deloc neglijabil ca bani, ca sa nu mai zic ca la chestii fragile sau voluminoase poti avea nesansa de distrugere ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by Obelix »

Saracii nemti... :roll: .... chiar crezi ca "educatia germanica" a audiofilului Hans il impiedica sa negociaze :roll:
In plus, distrugerile din cauza transportului intra in cadrul unei garantii ADEVARATE... la un nivel de neimaginat la romanelia...
Iar daca Hans isi aduce aminte ca bunicu' e din Sibiu (sau Bosfor... :lol: ) si isi pune in functiune "viclenia ardeleneasca", se aranjeaza sa cumpere la preturi Internet si sa ridice marfa din depozitul cel mai apropiat, cu portbagajul din dotare... :idea: Gratis :!:

User avatar
leevyou
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2009, 15:02

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by leevyou »

Magazine de specialitate - De curiozitate, ai intrat vreodata pe usa unui asemenea magazin ?
Da, TomJones, stiu la ce te referi foarte bine, Prima data prin '93 in Anglia am vazut ce inseamna si cum arata un showroom. Pe vremea acea credeam, in naivitatea mea, ca in cativa ani vom avea si noi asa ceva, macar in toate orasele resedinta de judet. Dupa cum s-a si remarcat in acest topic aceste magazine in Romania pot fi numarate pe degete si cred ca marea majoritate sunt in capitala. Poate sunt cam comod, dar ca sa fac vreo 400Km pana la proximul magazin/showroom mi se pare cam mult doar pentru niste boxe "amarate".

Pe de alta parte cred ca la nivelul de care vorbesc (entry-level) marile electro-marketuri ar trebui sa fie prima optiune, deoarece eu personal vad showroom-urile Hi-fi utile doar de la un nivel cel putin mediu spre Hi-End. "Poporul" mai intai trebuie obisnuit cu sunetul Hi-fi "de masa" si doar apoi sa speram ca din acest public larg ce a fost sedus de sunetul mai "pur" decat cel din combine si boxe de calculator, sa apara, in masura posibilitatilor financiare, si adevaratii pasionati ce frecventeaza showroom-uri Hi-End nu doar ca la muzeu.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by Obelix »

// off topic...
Ha, ha, ha, inca o persoana care spera sa "convinga" mesele populare... :roll:
Mie mi se balanga** daca Tanta, Costel si puradeii din dotare vor ajunge audiofili sau vor ramane niste manelisti patentati...
// end off topic...
Mai serios, cu tendintele actuale, cate 2-3 showroomuri in resedintele de judet (lander, departament, etc) este o iluzie, mai curand cate 2-3 in fiecare capitala (+capitalele regionale/metropole in tarile mari) Ma refer la vest, in RO, Bucurestiul si atata...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by West »

Te se balanga** tie, dar trebuie sa tii cont ca trage si romanu' de speranta, ca de ciine mort, ca daca va creasca si infloreasca la dealerii, poate le intra pretul la apa, sa apuce fiecare cite o bucata de haiend.
De parca ar lua toti dealerii marfa de la acelasi angro, ca pe morcovi.

Post Reply