Probleme si Sugestii legate de forum

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by kaav »

szacaz, ce spui tu este ''nepermis'' de decent. Pe mine real nu m-ar fi interesat ca ce am postat (cine dracu sunt eu in fond??) sa fie luat ca atare.
Atitudinea conteaza, si in acest spirit spun ca cel putzin acum (si de ceva vreme...) nimic mai interesant pentru mine sa redescopar adevarurile banale,fumate dar mereu aceleasi din cadrul vietzii.

Pentru d-nul Momolo tot ce pot sa spun (din ce mi-a raspuns acum) este ca nu as putea sa aleg din ce a spus, o vorba, inaintea alteia. Nu pot sa aleg asa ceva.

''Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci in spatele cuiva, este sa-l bati prieteneste pe umar''. Cu conditia sa te lase inima sa faci asa ceva :D
Last edited by kaav on 01 Oct 2009, 06:08, edited 1 time in total.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

kaav wrote: ''Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci in spatele cuiva, este sa-l bati prieteneste pe umar''. Cu conditia sa te lase inima sa faci asa ceva :D
Sau....."intra in torentul care te cheama si fii acolo tu insuti!" :wink:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by kaav »

fluffy38 wrote: Sau....."intra in torentul care te cheama si fii acolo tu insuti!" :wink:
Suna prea ''cumva'', incat sa nu fie o capcana la mijloc, in acest cuget....
Consider ca faptul de a fi noi insine, nu trebuie sa fie o prioritate absoluta. Asa ceva, ar putea lasa victime nefericite in jurul nostru. Noi insine putem fi legal in felul acesta, doar in intimitate, atunci cand iti reincarci bateriile (ma refer la o intimitate pozitiva, adica sociala in cerc restrans cu prietenii, unde exista ragazul in timp real de a te putea reflecta in celalalt si viceversa ...............). Lumea este cum este, pare o pedeapsa cateodata si la cat e de ''agreabila'' de regula, simt des miros de ''soacra acra'' in jurul ei :mrgreen:
Conteaza daca tot este sa fie acru ceva, atunci sa fie castravetzii muratzi, nu o metafora; aici este o mare parte din logica (sper).

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Pentru userii cu problema mesajului fantoma :

Este vorba despre un Bug software . Mai pe limbajul tuturor , atunci cand casuta cu mesaje private se umple , la primirea unui nou mesaj o sa vedeti "1 mesaje noi" . Chiar daca stergeti toate mesajele din casuta privata acel "1 mesaje noi" nu dispare .

1. Pentru cine nu are aceasta problema , bifati la "Reguli, dosare & setări "
Dacă dosarul este plin: Ştergerea mesajelor celor mai vechi . In acest mod sistemul va sterge automat mesajele mai vechi iar casuta nu se umple .

2. Pentru cine are problema de mai sus , stergeti (eventual salvati mai intai ) toate mesajele private , dupa care eu voi rezolva problema userului respectiv .
Anuntati-ma imediat pe privat cand ati sters mesajele ..

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Doar o idee, don't shoot me... :) As dori sa vad mai multe anunturi pe sectiunea de publicitate. Stiu ca in general lumea este iritata de cei care se ocupa cu comercializarea trancotelor (scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni), dar eu fiind un cumparator activ de trancote, ma indispune sa intru pe 3..4 forumuri si sa caut eventualele chilipiruri in loc sa gasesc aici o zona cu vanzari/cumparari activa.

Bineinteles ca anunturile ar trebui supuse unor restrictii de genul "este permis un singur UP o data la x zile". Moderatori care sa se ocupe de respectarea regulamentului avem, deci...?
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Obelix »

Vrei sa ajungem ca si "ceilalti" :cry:
Eu asi permite doar un anunt pe luna, fara nici un "up" in afara reducerii drastice a pretului si doar la cei cu peste 200 de posturi... 8)
(nu e vorba de mine, eu nu vand nimic)

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Pai asta e si ideea, ce se doreste de la acest forum? Sa ramana un forum mic si curat sau se doreste cresterea consistenta a traficului si a numarului de useri. O eventuala deschidere a rubricii de publicitate ar putea aduce si un flux de useri noi care probabil vor participa activ si la discutii.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Obelix »

Adrian, e o diferenta de opinie care nu trebuie in nici un caz sa ne "inghita" stima reciproca... :)
Din experienta trecuta, eu prefer prima solutie, dar nu e decat o opinie personala, si eu ca si tine suntem "oaspeti" la cineva acasa... :roll:
Personal prefer "diviziunea muncii", adica mananc in bucatarie, dorm in dormitor si fac kk... la rubrica mica publicitate... :lol: :lol: :lol:
Sincer, ai vazut ce nivel "groapa Marianelor" a capatat "concurenta" de cand vanzatorii "profesionisti si discreti" de altadata au fost inlocuiti cu "coclarii tranzitiei" care vand gunoaie cu roaba (pardon... cu tomberonu'...)
Acuma, sa mai isi dea si altii cu parerea...
"Smal is biutiful" :mrgreen:

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Personal am avut ocazia sa intalnesc cativa "cocalari". Oameni seriosi si pasionati cu adevarat.

PS: Prin cativa inteleg totusi ca pot sa-i numar pe degetele de la o mana. :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by West »

Afacerile cam strica prieteniile. Si eu cred ca rostul acestui forum nu este ca sa concureze okazii.ro.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Adrian_2k8 wrote:Pai asta e si ideea, ce se doreste de la acest forum? Sa ramana un forum mic si curat sau se doreste cresterea consistenta a traficului si a numarului de useri. O eventuala deschidere a rubricii de publicitate ar putea aduce si un flux de useri noi care probabil vor participa activ si la discutii.
Ai atins o coarda sensibila care ar putea interesa pe toata lumea . Daca ar trebui intr-adevar sa avem de ales intre ce ai scris tu mai sus , clar prima varianta . Mai bine un forum mic si curat din 1000 de motive . Imi aduc aminte de vremurile in care activam pe un forum romanesc http://www.hihihi.ro" onclick="window.open(this.href);return false; cand pierdeam zeci de minute inutile ( in timpul serviciului ) doar pentru a gasi informatia care ma interesa printre zecile de pagini de off-topic. Prefer sa nu citesc nimic nou si sa-mi vad de work-home-life decat lucruri inutile care nu au de-a face cu contextul forumului .
Acum .. personal vorbind cred intr-un forum "curat cu o creste consistenta a traficului si a numarului de useri ". O sa ma intrebi , "Atunci de ce suntem tot atatia cati eram acum o luna ? " , ti-as raspunde "Suntem putini dar buni"

Poate ca si moderatori ar trebui sa facem mai mult pentru a-i ajuta pe cei fara experienta si mai naravasi ( asa eram si eu la inceput , fixat pe idei ) sa se integreze , sa invete ca sa poata intra in cercul celor "Putini dar buni"

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Obelix wrote: Sincer, ai vazut ce nivel "groapa Marianelor" a capatat "concurenta" de cand vanzatorii "profesionisti si discreti" de altadata au fost inlocuiti cu "coclarii tranzitiei" care vand gunoaie cu roaba (pardon... cu tomberonu'...)
Acuma, sa mai isi dea si altii cu parerea...
Poti exemplifica ?
Cine erau "vanzatorii profesionisti si discreti"?
Cine sunt "coclarii tranzitiei"?
Ce intelegi prin gunoaie?
Adrian_2k8 wrote: Personal am avut ocazia sa intalnesc cativa "cocalari". Oameni seriosi si pasionati cu adevarat.
Nu esti singurul. Dealfel,nu degeaba se zice :"gunoiul unora,raiul altora". Si nu neaparat de alta clasa sociala....sau locatie... :roll:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Obelix »

Tocmai la tine NU ma refeream, dar daca te simti vizat eu nu pot sa ma opun... :roll:
In rest, scuze, nu doresc sa exemplific nimic, nu insista... NU MERITA EFORTUL (cloaca, in frunte cu seful cocalar, nu un oarecare procent din useri...) :|

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Stai linistit,nu ma simt vizat,dealfel niciodata nu mi-a pasat de parerea altora despre mine...in fine..nu are rost s-o lungim.
In schimb,vin cu alta propunere: Oricine aduce vorba direct sau face trimiteri la "alte forumuri" sa fie obligat sa dea fiecarui user activ de pe acest forum minim o lada de bere...sau altceva mai delicios :D
Par example:
http://i33.tinypic.com/8vsrhl.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

Nu stiu daca ati observat, dar pe forumul nostru nu exista restrictii de postare la sectiunea Publicitate decat in cazul firmelor "deghizate". Nici macar nu exista reguli de "up" limitat si nici macar restrictie de numar anunturi pe user.

Si eu cred ca pot posta si userii care au mereu aparate vechi de vanzare, asanumitii "bisnitari", atata vreme cat nu au firma si vand in calitate de simplii cetateni.

Dar ceea ce este intradevar obligatoriu, este comportamentul de bun simt, adica sa nu devina nimeni "sufocant", lucru care nici nu s-a intamplat pana acum.

Singurul incident a fost cu un user care vinde ca dealer cateva branduri de boxe. Acesta s-a facut "ca ploua" si a incercat sa-si bage aici "contenerele" de marfuri, nici macar intr-o forma inteligenta sau interesanta. Respectivul dupa diverse atentionari la care nici macar nu a raspuns, a fost banat definitiv, desi daca ar fi fost baiat destept si cu bun simt, putea sa posteze si azi chiar si in calitatea lui de dealer la domiciliu. Nu i-ar fi cerut nimeni bani pentru postare, singura conditie ar fi fost sa aiba decentza si macar sa ne raspunda (adminilor) cam ce are de gand.

In consecinta, singura "regula" este bunul simt si dialogul iar aici nu exista restrictii la Publicitate.

In concluzie, subiectul discutat de voi e fals si nu are suport real. Orice user care reprezinta o persoana fizica (si nu juridica) e liber sa vanda ce vrea si cum vrea aici pe forum. Nu au existat niciodata oprelisti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply