HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Partea cu incalzirea sculelor nu am masurat-o cu atentie, am relatat-o din memorie aproximativ :) . Ciudat tare de cand am adus sistemul tau in casa dorule, mi se rupe la basca de preocuparile "observationale" sau audiofile. Preocuparea mea curenta este doar de a aloca cat mai mult timp auditiilor, deoarece sunt incantat de muzicalitatea si finetea sistemului. Cam in orice pozitie le-as pune, roscovanele canta binisor, in acest moment ma simt usor cu "sacii in caruta " si din pacate nu e meritul meu personal. Inainte, cateodata imi mai venea o pofta de umblat prin show-room-uri, eram oarecum partial multumit de sistem, insa simteam ca imi lipseste ceva. Cu aceste boxe la ideea "hai sa mai dam o raita pe la vreun dealer", partea rationala a creierului raspunde "nu mai bine ascultam un cd sau un disc neaudiat cam de multisor timp?". In nici un caz nu vreau sa afirm ca am descoperit Nirvana si gata, o sa ma ingrop cu Harbeth-urile pe piept si Luxman-urile la picioare. Sunt perfect constient ca exista loc de mai bine, indiferent de buget, gusturi, etc. Intr-un fel sa fiu sincer mi-e si frica sa intru intr-un show-room si sa fac comparatie cu ce am acasa, nu vreau sa "stirbesc" din magia sistemului din dotare, cel putin pe moment. Stiu, o sa-mi treaca...o sa ma obisnuiesc...si o sa caut ceva si mai bun, pe moment sunt satisfacut si este un sentiment ciudat (dupa multi ani de rataciri in care de multe ori nu zaream luminita de la capatul tunelului). As dori sa gasesc totusi pozitia "definitiva" a incintelor, deoarece ieri m-am jucat iarasi cu pozitionarea lor si sa upgradez partea de cablaje de curenti "tari", acolo voi putea stoarce ultima picatura de finete si claritate.

Parti negative exista pentru a fi si obiectivi. In primul rand, acest sistem a trebuit sa ma faca sa imi schimb partial parerea despre colectia de cd-uri. Unele cd-uri ce imi placeau inainte, nu prea imi mai plac astazi dpdv calitativ, si altele care mi se pareau ok, decente, acum mi se par bune rau de tot. Muzica clasica, vocala, intrumentala suna exceptional (atat timp cat si inregistrarea e buna), pe cand unele cd-uri de muzica electronica,pop, sintetica in general suna a mp3. Adica nu sunt de neascultat, Doamne fereste, insa se cunoaste lucratura (slaba) a studioului. In al doilea rand, unele cd-uri imi plac atat de mult cum se aud, incat sunt tentat sa le privilegiez la auditie datorita calitatii sonore, in detrimentul altora mai slabute ceea ce nu este ok pentru mine, deoarece nu vreau sa ma transform in ascultator de sunete. Nu vreau sa ma transform intr-un baiat de salon mofturos ce cauta tot timpul sunetul "extraordinar" cu inregistrari alese si manarite, doresc sa ma bucur de muzica in general.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

remoteviewer1 wrote:... Eu am citit forumul Harbeth (aproape in totalitate) si citisem review-ul lui pentru M40.1 ce era super pozitiv acum ceva vreme(asta vara parca). Sunt curios de ce vinde boxele dupa ce a scris randuri elogioase despre ele...nu le are cumparate de nici un an.
Jerome W
Member

“Originally Posted by ………..
Hello Jerome, I just read that you have put the 40.1 on sale. You seemed to be satisfied with them.”


Hello,

That was correct but they are no more on sale.
We are moving from our home to a flat. No more dedicated and treated room.
So I could not guess where the big 40.1 could go there.
Finally, my wife realised how deeply sadened I was by leting the 40.1 go, and she decided to dedicate one room of 28
Square meters to the music system. The sound won't be as good as it is in our house now but the 40.1 will be able to play in that room.
So I'm keeping them and I feel alive again !
The 40.1 are the very best speakers I ever heard, no matter the price. I hope to keep them until I die.
"True Love will never End".




Na', ca nu le mai vinde! Am ratat si ocazia asta! :D
P.S. Ce nevasta buna (la suflet) are...
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

dorule m-ai prins. Eram curios de ce ar vinde dupa postul elogios de dinainte:
brief story of the speakers to help you understand why I am here now :

I have two systems in parallel in this room :
Shindo Giscours preamp and CCQ monoblocks ( 2 x 70 W in class A ) and McIntosh C48 preamp and MC2205 power amp.
I have had the MC2301's but I prefer the vintage Mc sound for amplifiers. ( Not for preamps). I have 3 systems in my home, but you're looking at the main one.
This system used PMC EB1i speakers for 2 years, that were replaced by Wilson WP8's.
The WP8's are much better to me than the PMC's for everything except the mids clarity and richness that I missed.

I also have Rega RS10 speakers in an other system. They came in this room for a few months and I like them a lot but wanted to try something else. The mids are better than the WP8's but still, not the natural weight of the PMC's. I ordered a pair of DeVore SilverBacks speakers 1 month ago, and the dealer cancelled the sale for a strange reason.

I was very upset and decided the Silver Backs are not for this room. This may be a sign. I have DeVore Super 8's in an other system and love them. A friend in Canada bought PMC IB2i and sold them a few weeks later. He told me " the mids were excellent but not at the level of the 40.1. I miss them BIG TIME and I still wonder why I sold them".

This lighted a bulb immediately in my mind. Mids better than PMC ??? My friend posted a vid of the 40.1 playing and I bought the 40.1 t this dealer the same day !

My philosophy is this one : no speaker is perfect in all domains. Living with the same speaker all the time leads to loss of passion for them. When I removed the WP8's and played the RS10's, I found the 10's fabulous. And after a few months, I removed the 10's and put back the WP8's and felt in love again with the Wilson's ! My aim before receiving the 40.1 was the same : to alternate a few months between the WP8's and the 40.1.

But now that I'm discovering the beauty of the 40.1 I may decided to let them permanently.

Oh boy ! Those speakers do sound NATURAL. We're not talking about marketing hype at all here. I love the mids and the treble.

Now the bass : ( please note that I just placed the speakers where the Wilsons were without any mire work on positionning) - on some jazz / blues / rock recordings, and on all classical recordings, vinyl or digital, the bass is perfect. Balanced, tuneful, weighty just the good amount. The music even at very low volume is incredibly lifelike. Awesome.

On some other recordings, the bass is over represented and eats all the rest of the music. I had this problem at times with the PMC's with a very overweight bass, but not to the extent of what I have now with the 40.1.

Obviously, the 40.1 are showing very precisely bad mastering of sound engineers who have fat and oily hands when it comes to adjusting the lower frequencies. And the speakers are surely not to blame. Still I would be happy to enjoy a bit those recordings and not throw them away ! The C48 preamp helps a lot with the equalizer and decreasing the level at 30 and 120 Hz. But the C48 is not at the level of my Giscours, plus it is only for digital and fm. The vinyls are played through the Giscours.

I have noticed that the Skylan stands vibrate a lot. Actually exactly like the speakers.
Since my floor is suspended, I always had great results in bass response in replacing the spikes for all my speakers with Pro Audio Bono anti vibration feet ( AVF ). I am getting now with the spikes of the stands huge vibes in all the floor of the room.
So I will wait patiently for the AVF for the Skylan stands to see how the things are changed for those vibes.

To what extend I should incriminate the isolation of the speakers and its effect with my suspended floor or the bad recordings, this I do not know. But the PAB AVF proved to be extremely useful on all my speakers. Too bad I did not know them when I got my PMC's but anyway the M40.1 are clearly better.

Thanks a lot Harbeth and Mr. Shaw. Keep up the wonderful work and be blessed !
Please do not hesitate to comment, advise, suggest, criticize....

All the best,

Jerome
A passionated music lover from Paris.
Insa pana la urma le tine (cu sau fara ajutorul nevestii), ceea ce este o veste buna. Ce sa zic... ar trebui sa ma imprietenesc cu o banca...sa am acces la bani rapid cand vor aparea pe viitor :lol: . In plus, am inteles ca se preteaza la minim o camera de 4x3 m atat cat aceasta este mobilata generos pentru evita reflexiile grosolane cu peretii. Exista pe forum (HUG) o discutie despre studioul de la o emisiune (gen talente muzicale-franciza ce defileaza si pe la noi) dotat cu 2 bucati M40.1(pro) si o bucata M30.1 in centru, fiind o camera standard BBC(4x3). La intrebarea unui forumist de ce au bagat boxuloaie in camera asa mica, designer-ul raspunde ca el a facut toate boxele sa mearga in acest spatiu 4x3m (dimensiune camera standard de la BBC) atat timp cat este tratat acustic sau mobilat decent (a se evita camerele mobilate minimalist, el avand la dispozitie in propria casa o camera placata cu rafturi de cu cd-uri si viniluri, n-a zis nimic de hard-uri :o ). Vrabia (adica eu), malai viseaza, dar nu se stie niciodata...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Un long-term review pentru boxele Harbeth SHL5 pe care am ajuns sa le cunosc destul de bine (scurt fara chestii siropoase):

-bas-ul...stiu ca sun a cocalar, acesta este motivul pentru care am dorit upgrade fata de sistemul anterior, este acolo...multumitor cantitativ si calitativ...muzica electronica fara bas, este ca femeia fara tate...Ma uit uimit cateodata la cutiile acestea nisipii...la ce pot sa scoata pe gura...imi cade falca pe jos cateodata
-muzicalitatea este acolo, nu te mai saturi sa asculti, punct
-rezolutia, cu toate ca nu sunt fan... este acolo, aud multe detalii in plus fata de sistemul anterior, cateodata ma "sperie" unele sunete ce apar pe cd-uri vechi cica cunoscute de urechea mea
-coerenta este impresionanta (pentru bugetul sistemului), boxele pur si simplu dispar in peisaj, sunetul vine de undeva din centru, dinspre surse, nu poti banui ca ar aparea din cele doua book-shelf-uri
-pianul...pianul...pianul...atat nu mai zic...off pianul...este sublim
-calitatea sonora la volum mic este fenomenala, parca cineva pompeaza bas-ul pentru a nu se pierde interesul pentru sunet la nivele mici (la care ascult seara deobicei)
-sound-stage-ul este foarte bun, sunetul se plimba de la stanga la dreapta cateodata, iti da iluzia de spatialitate
-versatilitate: merg bine si pe electronica si clasica, jazz, vocala, deci este foarte buna
-la negative: aici trebuie sa ma chinui, nu dati cu piatra, sunt puternic subiectiv, dar singurul lucru negativ pentru mine este faptul ca nu sunt stand-floor si necesita standuri, o complicatie in plus.

Mai revin cu detalii, ca parca as mai fi vrut sa adaug ceva...dar am uitat pe moment.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Pentru ca le-am ascultat de mai multe ori in trecut (chiar si in doua locatii, deci acustica diferita, e o chestie sa poti asculta aceleasi boxe in locatii diferite!) eu unul stiu ca nu exagerezi cu nimic, boxele sunt exceptionale! Faptul ca stiu sa "cante" la volum mic este mare lucru, putine boxe "stiu", mai ales putine reusesc si la volum mic si la mare ca astea.
Printre putinele bookshelf pe care le-as "suporta"! :D Defapt sunt destule stand-floor (si nu din cele mai ieftine) care nu reusesc basul astora.
Niste boxe de bun simt pentru casele noastre micute. Cu mastodontul in camarute e aiurea, oricat ar incerca unii trancotari sa ridice in slavi sifonierele cu ligheane (mari dar lenese).
Pe scurt, un exemplu de bun simt (tehnic)!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Si iata cum, cand este vorba de scule care suna cu adevarat bine, parerile ajung sa coincida. Lucrul “bine facut” iese la suprafata, ca untdelemnul. Daca nu ma insel, suntem vreo 4 (membrii ai acestui forum) care am ascultat exact aceste boxe si opiniile sunt absolut asemanatoare (si favorabile). Cand citesc comentariile lui remoteviewer1 sau momolo, parca citesc propriile ganduri si impresii. Nu pot decat sa ma bucur ca sunt cel care a “descoperit” aceste boxe, ce au devenit cunoscute si apreciate pe acest forum. Din pacate, pe la noi, cred ca sunt putini cei care cunosc boxele si sunetul Harbeth. Probabil, de vina este faptul ca niciunul din dealerii nostri de scule audiofile nu le comercializeaza, acest lucru fiind facut exclusiv de o firma cu vanzari preponderent on-line, care practica (specific romanesc) preturi mai mari decat dealerii din alte tari europene.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru wrote:Din pacate, pe la noi, cred ca sunt putini cei care cunosc boxele si sunetul Harbeth. Probabil, de vina este faptul ca niciunul din dealerii nostri de scule audiofile nu le comercializeaza, acest lucru fiind facut exclusiv de o firma cu vanzari preponderent on-line, care practica (specific romanesc) preturi mai mari decat dealerii din alte tari europene.
problema acestor boxe este pretul. Prea mic pentru a facilita un profit mare. Si suna prea bine de banii lor, ce te faci daca incepi sa compari in show-room?! Ramane doar posibilitatea unor comparatii manarite (functie de ce trebuie vandut la momentul respectiv). Dar asta nu ar fi o problema pentru cei experimentati.

Probabil (nu am de unde sa stiu) relatia cu producatorul este dificila si nu ofera castiguri manoase. Iar firma din Romania care le are in portofoliu (alaturi de jumatate din marcile audio de pe planeta) functioneaza pe principiul "Ferometal & Radioprogresu", are multa marfa doar in poze pe net iar daca vrei sa vezi/asculti/pipai obiectul inainte sa iei eventual decizia de cumparare, ori astepti daca au chef sa aduca (si am dubii ca ar aduce de florile marului chestii care sar de "entry-level"), ori platesti avans (si cine ar plati avans pentru niste boxe audiofile fara sa stie cum suna!?), cert este ca nu ai unde si nici conditii sa le asculti inainte de a lua o decizie asa cum se intampla la "dealerii" clasici pe care ne mai suparam cateodata daca se baga prea tare pe gatul populatiei virtuale.

Le-am vazut si magazinul, acolo orice proba seamana cu ceea ce se intampla in perioada comunista la "Ferometal" cand vanzatorul in halat albastru cu basca in cap, daca avea chef muschii lui in ziua aia fiind bine dispus, iti trantea produsul pe taraba de sticla si ti-l baga in priza (daca era curent :D ) sa vezi ca se aprind becurile la el :D Practic, ce auditie sa faci acolo?! Mai bine in targul Vitan pe capota masinii lui nea' Costel unde daca nu tipa megafonul targului agatat de stalp si iti bagi urechea in tuitar, ai sanse sa-ti dai seama de mai multe proprietati ale sculelor decat in colivia aia de sticla la strada si cu piatra pe jos! :D

Pare o reteta sigura sa ingropi niste marci de top audiofile pentru ca genul asta de marfa nu se poate vinde ca telefoanele mobile sau stiu ce diverse electrocasnice. Defapt mai nimic nu se vinde bine daca nu exista conditii de proba, auditie (si mai ales comparatie, oferta fiind enorma) inainte de o eventuala decizie de achizitie cu deosebire niste boxe care costa cateva mii de euro intr-o tara cu salariul mediu sub 350 euro! Astea nu par obiecte pe care sa le cumperi la nervi dintr-un click de maus !

Si apoi asa cum zice doru, mai conteaza si pretul comerciantului local. Unii probabil uita ca traim in UE unde e voie sa circuli liber cu buletinul de colo-colo si de unde orice cumperi nu are taxe vamale. Cine cumpara genul asta de marfa si stie sa foloseasca calculatorul avand si o carte de credit, nu-i este dificil sa caute la alti reprezentanti ("unici") prin alte tari UE daca aici in RO sunt cele mai scumpe si tot nu le poti gasi fizic sa le asculti iar unica varianta este sa le cumperi on-line (Si asa cum am spus, chiar sa fie si pentru proba, trebuie totusi niste conditii decente sa intelegi niste boxe relativ mici si care costa vreo cateva mii de euro euro in timp ce altele mult mai mari le gasesti in supermarket chiar si cu 500 euro intr-un ambalaj cat frigiderul!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Din pacate asa e momolo, diferenta dintre dealerii decenti de la noi si DVDPlanet este imensa. De la "asculta cat poti" in showroom si eventual "ia acasa sa probezi", ajungi la respectivul dealer ce are ceva marfa pe stoc, insa ti le arata din debara, te uiti la ele... si eventual platesti. Sa asculti ceva sau Doamne feri sa iei acasa sa probezi la tine, este de neconceput... Daca esti un client ce stie ce vrea, DVD te serveste si atat, consiliere zero si posibilitate de a proba in avans tot zero. Preturile lor sunt calculate inmultind pretul de lista din afara cu cursul euro cel mai mare posibil si asta e...asteapta sa se vinda produsul de la sine. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca ai o problema in garantie...cu toate ca dau factura la orice produs.

Tot ce am ascultat la ei in show-room se incadra la sunet scump si cam prost (rece, nemuzical) si cred ca nu au know-how sa faca un sistem sa cante bine, sa scoata untul din el. La parti pozitive ar fi urmatorul fapt: este Singurul magazin din romanica ce are o oferta decenta de doze, pick-up-uri si accesorii pentru vinil pe stoc (alaturi de cablaraie). Ce am luat de la ei a fost foarte ok (cum am spus, am luat in orb si la risc dupa ce m-am documentat cat am putut pe net), corect ambalat si produsul original. Un alt plus, ar fi faptul ca au si produse mai ieftineaua pe stoc, ce se potrivesc cu buzunarul romanasului (gen doze MM cu preturi umane, headhsell-uri, conectica, solutii anti-vibratii,etc.). Dupa parerea mea, nu as cumpara boxe in orb la cateva mii de euro indiferent de review-urile de pe net fara sa le pot asculta in conditii relevante. Un dealer bun stie sa te "citeasca" si sa te duca in functie de dorinte, spre muzicalitate, rezolutie etc. In concluzie prefer existenta DVD-ului asa cum e (decat sa nu fie deloc), insa nu ii vad in stare sa vanda produse cu tenta audiofila gen Harbeth (nu stiu cum si nu au nicio politica de pret mulata pe nevoile pietei locale), tinandu-le sigilate in cutii departe de urechea potentialului client. Mai era pe aici pe forum o poveste cu fostul dealer-ul de Accuphase ce nu vanduse un aparat intr-un an si statea cu doua modele sigilate in debara.

Totusi ca sa fiu la subiect, inainte sa fiu posesor de Harbeth, am trecut pe la ei prin magazin(cumparam ceva destul de ieftin), si am vazut acolo pe raft o pereche de boxe din gama lor entry (nu mai stiu daca era P3ESR, sau urmatorul model) si am exclamat: "dragutz! aveti Harbeth pe stoc...se pot asculta?", la care raspunsul vanzatorului a fost urmatorul simplu si sec: "nu!". Ce sa mai zic, trageti voi concluziile...probabil daca ii spuneam momaiei de vanzator sa moara mama, uite 10000 de ron in buzunar, pune-le naibii sa cante...eram tratat altfel.

PS. povestea relatata mai sus s-a intamplat in 2014, nu in anii 90, daca eram intr-o tara civilizata cu o piata concurentiala, nu le mai calcam pragul a doua oara...dar asa...la noi mai merge.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Problema e mai complicata decat la prima vedere. Se pare ca genul de comert "hiend" pe care-l stim toti (si care e raspandit in lumea larga) trage sa dispara. In genul asta de comert exista un unic dealer acreditat pe o tara (sau zona mare) si acesta e de obicei un tip pasionat de domeniu, practic un audiofil care si-a amenajat un fel de show-room ca si cand ar fi la el acasa in sufragerie. Genul asta de comert se face ca intre hobbysti, dealerul si clientul fiind amandoi pasionationati incercand, proband, comparand, scotocind printre sculele audio scumpe considerate "hiend".

O mare problem a acestui tip de comert este monopolul. Producatorul/furnizorul acrediteaza un singur reprezentant/dealer pe o tara tocmai pentru a controla preturi de obicei impuse ca minim. Evident, preturi foarte mari si mult umflate pentru ca am spus, exista monopol, deci nu exista nici o concurenta. Aceasta insa desi sufocata in fasha de acest tip de comert a aparut cumva subteran prin internet si datorita deschiderii granitelor, avem exemplul UE in care poti cumpara din orice tara membra fara taxe vamale si poti circula liber fara viza.

La ora asta toti delerii de dincolo se plang de faptul ca majoritatea clientilor vin in show-room sa probeze, compare, vada, pipaie obiectul dupa care, daca le place si-l vor, se vor duce sa-l cumpere de pe net de unde este mai ieftin sau de la alti dealeri din tari vecine.

Ca sa contracareze treaba asta, anumiti producatori mai cu staif isi controleaza dealerii (unici) si ii obliga sa faca orice politica menita sa elimine aceasta posibilitate de concurenta. Unii controleaza chiar si seriile la aparate! Cert este ca majoritatea vor sa mentina traditia monopolului. Ceva asemanator gasim in industria luxului si a unicatelor.

Practic e acelasi razboi dintotdeauna dintre monopol si piata libera, cert este ca un dealer conventional (unic pe tara si cu show-room) pagubeste datorita deschiderii pietei internationale. Diferentele sunt cu atat mai mari cu cat si preturile la marfa sunt mai mari. Daca discutam de un aparat care costa cateva mii de euro, diferentele intre doi dealeri din tari diferite pot ajunge la sume suficient de mari cat sa acopere costurile de transport, masa si cazare sa te duci acolo sa-ti cumperi obiectul.

Mai ramane doar santajul garantiei insa din fericire UE are niste legi de protectie a consumatorului si nu au de ales.

Astfel, in opinia mea comertul clasic (dealer audiofil si pasionat hobbyst cu show-room) tinde sa dispara de unde vedem in ultimii ani "plimbarea" multor marci de la unul la altul, nu tine nici un an si un brand il vedem ca dispare din lista dealerului de pana atunci si apare in lista altui dealer.

Problema este nu la comercianti/dealeri ci la producatori carora le fuge pamantul (presul) de sub picioare. Iar in curand unicul mare producator de electronica mondial, China, le va trage acest pres de sub picioare.

Incet, incet, toate aparatele ajung sa fie fabricate prin aceleasi platforme industriale chineze cu aceleasi (unice) surse de componente electronice. Intr-o zi nu foarte indepartata nu vom mai gasi nici o diferenta intre aparatul marcat cu brandul occidental (care prin politica sa de marketing impune monopolul cu dealer unic si pretul minim obligatoriu, deci un pret umflat de 7 ori) si aparatul "clona" chineza facut practic in aceeasi fabrica. Pe timp ce trece sunt din ce in ce mai putine diferente intre aparatele considerate "de firma" si cele provenite direct din China (adica fara ocolisuri).

Totul se petrece dintr-un singur si mare motiv, monopulul impus de catre producator.

Niciodata monopolul comercial nu a dus la succes si nici nu a avut viata lunga. Este o politica complet gresita. Nimic nu progreseaza in lipsa concurentei si competitivitatii libere, fair-play.

De aceea in opinia mea exista la ora asta cam 2 categorii de dealeri, prima e cea de moda veche care continua stoic sa faca ce a facut si pana acum (fara sa inteleaga ca vremurile se schimba) si a doua categorie din ce in ce mai numeroasa sunt dealerii care au inteles puterea si importanta internetului si care incep sa "se mute" din ce in ce mai mult pe net unde va fi piata viitorului. Asta inseamna atat comert on-line cat si marketing on-line, sub orice forma.

Cei din prima categorie (cei de moda veche) nu au cum sa supravietuiasca economic. Sa ti o firma cu eventual angajati, sa platesti chirie si utilitati, asta cere totusi un profit din care sa le poti asigura si deci e nevoie de vanzare. Insa clientul care nu e obligat sa cumpere si care are libertatea de a alege de unde sa cumpere (de pe net, de alt dealer din UE de exemplu) poate veni sa auda, sa vada, sa pipaie si deci sa aleaga in cunostinta de cauza si apoi, stiind exact ce isi doreste, va gasi mai ieftin pe net, la alt dealer din alta tara sau direct din China. Astfel dealerul conventional din prima categorie ramane sa plateasca chiria, salariatii, utilitatile fara sa faca vanzare si intr-un final, daca nu se orienteaza si catre alta forma de comert, da faliment.
Asta se intampla de exemplu in Italia de multi ani, am citit multe comentarii despre acest fenomen. Si este ceva logic, firesc, monopolul impus arbitrar e ca ulciorul, nu duce de multe ori la apa.

Astfel, dealerul de care am discutat in ultimele posturi cred ca stie bine toate treburile astea si in consecinta practica o politica de "crestere a vitelor" extensiva, ca in Texas in secolul 19. sa ma explic - exista doua metode de crescut vite, prima este extensiva, cea pe care o stim de pe vremea cowboy-lor, vacile sunt lasate de capul lor intreg sezonul estival sa traiasca ca si cand ar fi salbatice pe terenuri enorme. La inceputul iernii sunt adunate, numarate si valorificate.

Metoda cealalta o cunoaste toata lumea, vacile sunt crescute in tarcuri si grajduri, ingrijite, numarate tot timpul, controlate. Diferenta intre cele doua variante este terenul. In prima varianta aveau teren enorm, salbatic si nefolosit, nu merita sa-si bata capul. In a doua varianta terenul este putin si scump, trebuie sa-ti bati capul ca altfel nu ai de ales.

Asa si cu dealerul respectiv, are o paleta (o cireada) foarte mare pe un teren foarte mare (internetul) si cumva, din multe ceva tot pica (fara efort, fara stres, fara cheltuiala). E fara indoiala o balanta, atata vreme cat vacile sunt ieftine (se inmultesc singure, mananca singure,etc) si terenul este foarte mare, taxele fiind mici (adica e ieftin sa ti firmele alea afisate, poate gratis), merita cresterea extensiva a vitelor.

Aici din nou problema se afla la firmele producatoare, acestea datorita faptului ca se agata cu dintii si ghiarele de vechiul tip de comert de monopol, se duc din ce in ce mai la fund. Din disperare cedeaza din ce in ce mai mult din profitul lor comerciantului dorit de ele a fi unic. Si comerciantul ar vrea sa lase din profit ca sa vanda totusi ceva. Astfel se creeaza un cerc vicios care duce din ce in ce mai mult catre faliment. Astfel, intr-un final firmele producatoare (si iubitoare de monopol) accepta orice dealer care le aduce vanzari, indiferent de metode.

Cand esti disperat nu mai ti cont de vechile cutume morale si de staif, oricine iti face vanzare e bun, cu cat disperarea e mai mare, cu atat lasi mai jos staiful. Si uite asa cu totii se duc in mocirla, defapt mai degraba producatorii deoarece comerciantul isi cunoaste meseria si in viitor poate sa vanda si altceva, gaseste el ceva sa-i aduca profit.

In concluzie, opinia mea, asistam la moartea comertului clasic in audio "hiend".

Si nu stiu daca ati observat cat de mult incepe totul se sa schimbe. Se mareste din ce in ce mai mult comertul cu diverse chinezarii cu nume de nu ai auzit ieri de ele si nici nu vei auzi prea multa vreme deoarece apar altele si altele. Se duc vremurile marcilor pe care le stim de 10, 20 chiar 30 de ani, se duce traditia, se duce numele sustinut in calitate si traditie.

Intram in era pur si bezmetic consumista in care orice produs e de unica folosinta, l-ai luat azi, il dai pe la p_ula cat sa-si faci pofta si apoi tomberonul, urmeaza alt produs cu alt nume de care nu ai auzit si tot asa! Si consumatorul se schimba, din ce in ce mai multi "asculta" pe net, din poze, din review-uri, etc. Clientul viitorului nu va bate drumul al show-room sa asculte nici daca ar mai exista show-room (intre timp va fi istorie, faliment). Noului consumator ii este lene, el sta la calculator si asa "afla" totul, asa "alege". Si marfa trebuie sa fie ieftina, altfel nu merita riscul de a cumpara pe "neve". Unicul mare producator, China are grija sa ne multumeasca pe toti la un pret "modic".

Prima greseala fundamentala care le-a semnat defapt condamnarea la disparitie a fost renuntarea la productia nationala! Din considerente liberalo-labaro-capitaliste au mutat productia in China pentru ca acolo era mai ieftin si deci le urca profitul. Dar a fost precum placinta otravita, o mananci ca e buna si calda, mori mai tarziu.

Lumea se schimba. Cei care nu s pot schimba au mereu soarta dinozaurilor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

momolo
Prima greseala fundamentala care le-a semnat defapt condamnarea la disparitie a fost renuntarea la productia nationala! Din considerente liberalo-labaro-capitaliste au mutat productia in China pentru ca acolo era mai ieftin si deci le urca profitul. Dar a fost precum placinta otravita, o mananci ca e buna si calda, mori mai tarziu.
Asa e, continuam cu off-topic-ul, insa problema este mai complexa de atat. Probabil motorul mutarii productiei in tarile din lumea a 3-a a fost si forta sindicala din tarile civilizate ce a obtinut dupa ani de negocieri si santaje beneficii incredibile pentru salariati, ce afectau puternic competitivitatea respectivelor firme. Pentru orice italian din Torino sunt celebre povestile (poate unele exagerate) cu situatia companiei Fiat din anii 90 cand mergea bine. Unii oameni cica se sunau de pe fix-ul de la munca pe mobilul personal pentru a-si incarca cartela noaptea (daca te sunau nu stiu cate minute din afara retelei, primeai bonus), de multe ori se bloca productia in timpul meciurilor de fotbal cand sute de muncitori se imbolnaveau subit, etc. Se stie ca industria americana auto a intrat in colaps si datorita presiunii sindicatelor pentru acordarea de beneficii exagerate muncitorilor. In acest caz, ii inteleg pe unii proprieatari de afaceri din Occident ce au gasit o bula de oxigen in tarile din lumea a 3-a, bineinteles cu costuri mari pentru calitate, fiabilitate, etc. Problema hOccidentului ca orice scursura umana, umbla cu coada in sus ca si capra raioasa si are pretentii si standarde de viata mult prea ridicate fata de realitatea economica curenta. Era deunazi o emisiune pe Digi World se numea parca ceva de genul "Sfarsitul prosperitatii" si facea o comparatie intre situatia saracilor din Germania si Grecia (in anul 2014). Aratau acolo persoane in Germania (pensionari ce au muncit o viata) ce le ramanea dupa plata facturilor (mega umflate ale companiilor ineficiente de uitilitati, de exemplu la curent grecii plateau cateva sute de euro pentru un apartament normal) atentie...2 euro de cheltuiala pe zi. Va suna cunoscut? Era un Dorel neamt ce mergea odata pe luna la biroul de somaj (de vreo 3 ani) si nu ii gaseau niciun job. Reflecta la volanul unei masini din anii 90: "pe vremea parintilor mei nu era asa...", si i-as zice...da asa e... parintii tai mai si munceau, erau cautati de piata, tu nu mai esti, iti face chinezu' treaba.
Cine a lucrat intr-un mediu international cu nationalitatile de top din mUe si-a dat seama ce lepre sunt majoritatea si cum fug baietii de munca ca de naiba pe acolo, germanii sunt premianti la asa ceva, in ciuda imaginii bune pe care o au inafara tarii. "Das is Deutchland" este o expresie foarte folosita cu sens negativ la ei in tara, ceva de genul "asta-i romanica...". Multe companii de top din mUe isi concediaza expertii chiar si cu cativa ani inainte de pensie pentru ca au devenit ineficienti (sunt platiti prea bine fata de munca pe care o presteaza). Placinta e otravita si au mancat-o pentru a muri in cateva zile si nu astazi pana la urma...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Atentie! Urmeaza mult off-topic! :D

Am postat anul asta in zona off-topic despre o statistica care spunea ca anul trecut in Germania a crescut saracia cu un procent teribil, daca imi aduc bine aminte, cu 17% ! Evident, una e saracia in Germania si alta e in Romania dar nu asta e subiectul discutiei. Cert este ca putem compara niste produse germane dealungul ultimelor decenii si observam diferenta. Oricine a mers cu un auto Mercedes din clasa superioara produs in anii 90 (produs in Germania de muncitori nemti cu piese in mare parte nemtesti) poate compara cu noile Mercedes care par facute din hartie si sunt pline de LED-uri sa ia ochii la manelari, feelingul noilor Mercedes nemaifiind diferit de feelingul mersului cu un FIAT sau altceva de genul asta. Azi cam toate au ajuns la fel (de proaste si consumabile) ca nu le mai distingi prin nimic particular in functionare si feeling.
Avem cu totii o vorba care semnifica multe, "s-au chinezarit si astia". Un proces care deocamdata pare ireversibil, e ca si cum suntem pe plaja denumita "Europa" in timpul fluxului maritim, apa de mare tot vine si tot vine, ce era de curand uscat, acum nu mai exista. Chiar ieri era anuntul si cu marele brand Pirelli care a incaput pe mana chinezilor.

Ieri a murit un mare om, un asiatic, defapt un chinez dinafara Chinei, Lee Kuan Yew, liderul absolut si mentor al micului stat Singapore timp de 30 de ani.

http://www.gandul.info/international/pa ... i-14036536" onclick="window.open(this.href);return false;

Ceea ce s-a intamplat acolo in Singapore este practic o minune, ceva greu de crezut ca poate fi posibil! O bucatica de pamant sarac (unde se importa chiar si apa sau paine!) a devenit in doua...trei generatii, unul dintre cele mai avansate state ale planetei din mai toate punctele de vedere care ar putea defini notiunea de civilizatie moderna! Singapore este in fruntea tuturor clasamentelor la facilitatea de a face afaceri, la nivelul cel mai redus de coruptie, la curatenie, la tot ce poate defini un stat ultra-modern! Iar asta a fost posibil pe un pamant sterp, intr-o clima ucigasa unde in fiecare zi sunt 33 de grade si o umiditate insuportabila, cu o populatie saraca, needucata si mai primitiva decat, exemplu, populatia Romaniei in zonele cele mai defavorizate!

Dar nimeni nu invata din istorie si nici din exemplul altora.... Acest lider care este azi post-mortem ridicat in slavi, denumit "urias al istoriei" chiar catre liderul ciocolatiu al Marelui Licurici, adica de cea mai mare democratie a lumii (cei care se erijeaza in "gardianul drepturilor si libertatilor democratice ale globului"), deci acest lider asiatic (chinez) nu a fost un iubitor al democratiei liberalo-labaro-poponaro-occidentale asa cum este azi inteleasa de vestici si de noi in calitatea noastra de maimute imitatoare. Liderul acesta a zis o data ceva de genul urmator - "este normal sa-i bagam la inchisoare fara judecata pe extremisti, fanatici, pe cei care destabilizeaza si fac dezordine deoarece altfel, statul nostru se duce de rapa!". Evident, occidentalii de tip democrat-etc ar tipa ca din gura de sarpe ca asiaticul nu a respectat "drepturile omului", recte ca toti coruptii, mafiotii, borfasii, jegosii sa aiba dreptul ne rada in fatza, sa ne scuipe coji de seminte in ochi din televizor cercetati in libertate si judecati 10 ani cu 15 recursuri la 15 curti de tribunale si zeci de tone de dosare cu armate de avocati platiti din banii furati de stat!

Omul ala a stiut ceva de bun simt, coercitia si nevoia sunt paznicul si mama invataturii, progresului si civilizatiei. Iar azi vedem rezultatul, Singapore arata mai bine decat ne-am fi putut noi imagina pe vremea cand pionieri fiind la scoala generala eram pusi la ora de desen sa pictam, "noi in anul 2000 cand nu vom mai fi copii". Imaginatia noastra de atunci nu era suficienta sa vada realitatea unei tari precum Singapore de azi, ieri un petec de pamant sarac populat de niste chinezi analfabeti! Lucruri care in fapt (un fapt pe care liderii ipocriti au "lumii democrate" nu-l spun cu voce tare) au fost facut cu biciul! De aceea azi Asia se ridica si Europa este inghita lent dar sigur de "mareea chineza".

Pai acolo in Singapore numai sa indraznesti sa arunci un gunoi pe jos, sa-ti pui SUV-ul pe trotuar sau sa faci ce faci toate maimutele libere aici, si primesti pe loc amenda, poate chiar si inchisoare, poate chiar si bataie din partea politiei!

Problema Europei occidentale este pierderea echilibrului de bun simt, lucru care s-a petrecut inainte sa ne eliberam noi de gulagul sovietic. Noi am fost cumva niste emigranti saraci care le-am batut la usa cu fatza luminata de zambet crezand ca batem la usa raiului. Insa dupa scurta perioada de miere, am fost pusi sa le curatam closetele si supusi la diverse perversiuni (pentru naivitatea noastra de neinteles).

Intr-un fel, revenind la mersul "inainte" al democratiei occidentale, ne putem gandi si la situatia de discriminare inversa, de exemplu daca ne uitam ce se petrece in USA in ultima decada cand minoritatea de culoare a ajuns din pozitia de discriminata intr-o pozitie de a discrimina majoritatea alba. Cine este cat de cat informat stie ce se petrece pe acolo.

Apoi daca ne uitam la minoritatea poponarilor care deasemenea a iesit la lumina dintr-un trecut discriminat incepand sa se infiga din ce in ce mai tare in miezul societatii occidentale si discriminand cumva majoritatea.

Pe scurt, s-a sarit calul in multe privinte, in primul rand cele descrise de remoteviewer1 cu drepturile putorilor de a fi putori (bine platite).

Ori nu stiu daca oamenii sunt azi mai fericiti decat erau ieri in societatea de atunci care inca mai discrimina si nu era conform stadardelor de azi?! Cert este ca din punct de vedere economic societatea occidentala se fleshcaie din ce in ce mai mult transferand "vitalitatea" inspre Asia, zona unde nu putem discuta de un respect prea mare pentru "drepturile omului" asa cum sunt vazute acestea in occident.

In China numarul celor condamnati la moarte si executati (dusi cu camionul, pusi in genunchi, cu un glont in ceafa pe stadion sau in sala de sport) este secret dar se banuie ca sunt cam 10.000 de impuscati pe an. In restul Asiei e cam tot asa, poate si mai rau. Multi evoca Japonia ca model din cale afara de societate democratica dar habar nu au ce se petrece acolo! Caste sociale, mafie Yakuza, femei si copii vanduti ca sclavi, executii, sepukku, tot tacamul, societatea japoneza e foarte diferita de cea occidentala si destul de particulara in sine.

Cert este ca modelul occidental da faliment. Asia incepe sa domine lumea cu un alt sistem de valori. America, adica USA decade ca putere mondiala avand probleme interne, de la o vreme se cearta intre ei de mama focului (mare greseala a fost alegerea a doua oara a "porumbelului colorat"! Mai sanatos era pentru ei cowboy-ul acela incult, poate avea caracter si ceva mai buna orientare in teren chit ca avea impresia ca Parisul e capitala Europei!).

Europa cu mUE se afla in plina hemoragie cerebrala condusa de o Germanie mare lipsita (in mod traditional si teutonic) de imaginatie si inventivitate (batand pe loc pas de defilare finaciara), reusind sa calce pe bataturi popoarele latine din sudul Europei (care sunt ceva mai jmechere) in timp ce Rusia s-a trezit ca nebuna de la balamuc sa dea cu pietre in fatzada spitalului dupa ce a ingurgitat o sticla de votka.

In timpul asta in Europa se duce de rapa biserica de orice fel (ramase toate in urma civilizatiei moderne; ceva, ceva poate mai misca Vaticanul dar si astia pierd trenul), mai putin cea din est care incepe sa aiba apucaturi similare cu cele din lumea araba musulmana, aici avand un caz nu numia de fleshcaire si demonetizare, ci de chiar blocarea drumului catre civilizatie si civlizizare a respectivelor popoare dealtfel inapoiate. Cumva similar cu ce face o parte din lumea araba astazi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by TomJones »

Incet, incet, toate aparatele ajung sa fie fabricate prin aceleasi platforme industriale chineze cu aceleasi (unice) surse de componente electronice. Intr-o zi nu foarte indepartata nu vom mai gasi nici o diferenta intre aparatul marcat cu brandul occidental (care prin politica sa de marketing impune monopolul cu dealer unic si pretul minim obligatoriu, deci un pret umflat de 7 ori) si aparatul "clona" chineza facut practic in aceeasi fabrica. Pe timp ce trece sunt din ce in ce mai putine diferente intre aparatele considerate "de firma" si cele provenite direct din China (adica fara ocolisuri).
Valabil la toate produsele nu numai la scule audio. Habar nu am cat de ieftin pot produce chinezii de se duc toti acolo sa produca. De ce nu produc in romania sau rusia? Aici este somajul destul de mare si sunt destui ce iti vor lucra pe un 3-400 de euro pe luna...
La chinezi cam cat e salariul pe luna?
Partea nasoala in ultimul timp este ca a crescut dolarul de a ajuns cat euro si toti de la noi ce importa scule occidentale facute in china sunt disperati. Nu uitati ca transportul din china se face cu vaporul si urmeaza taxele vamale ptr produse non UE. In curand multi nu o sa-si mai permita nici troace chinezesti. Totusi in china produc si ceva marci ce pastreaza cat de cat calitatea: de ex marantz face scule si in japonia si in china. De cele in japonia nu ma pronunt, sunts scumpe, dar au si calitate. La cele chinezesti pastreaza o calitata buna fata de pretul cerut, lucrui ce nu se poate spune de alte marci ce produc in china. Totul depinde de sistemul de calitate implementat. Dar inca o data nu inteleg de ce toti isi fac fabrici in china si nu in europa de est de ex unde s-ar produce mai calitativ si cam la aceleasi costuri. Un raspuns ar fi ca china este cea mai mare piata din lume si daca produci locali, vinzi mult si ieftin tot local, dar china nu se bucura de o mare apreciere calitativa a produselor de catre cumparatorul occidental.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

off-topicul continua:

Unul din motive l-ai spus, China este o piata imensa, oricat de putin ai vinde e tot mult. Dar mai sunt si alte motive. Unul este existenta platformelor industriale dotate cu tot ce trebuie, te duci intr-un singur loc sa rezolvi totul din punct de vedere al productiei. La noi in Romania existau fostele platforme industriale ceausiste pe care ai nostri politicieni (alesi la inceput de popor in infinita lui intelepciune dupa care au facut pui vii si nu am mai avut alternativa de alegere) le-au demolat sa construiasca imobiliare si moluri.

Apoi alt motiv este sistemul chinez destul de simplu in fapt. Chiar daca si la ei exista aprobari, stampile si adeverinte, totusi in fapt treaba e liniara, clara si dureaza putin. Sistemul lor dictatorial si centralizat cu un singur factor decident de putere (din partea partidului comunist unic) este eficient si scuteste timp, scuteste efort si e sigur.

In sistemul nostru nu exista asa ceva, avem o gloata de factori de putere, unul mai incompetent, mai lent si mai corupt decat altul.

Exista coruptie si la chinezi (si inca la greu!) dar acolo dai spaga la unul singur si se rezolva, la noi e mult mai complicat, trebuie sa dai spaga unei retele, unei mafii, astia se bat si intre ei ca hienele pe ciolan. De exemplu, cum am scris de multe ori, in Romania absolut toate licitatiile cu lucrarile si banii statului sunt corupte, adica pur si simplu NU exista licitatie necorupta decat eventual cazuri rare in care este licitata o lucrare de paguba garantata (unde nu se prezinta nimeni sau ala care vine are o portita de scapare cu aranjament). Ei bine, la noi nu exista un singur corupt care trage sforile intr-o licitatie ci mai multi care concureaza intre ei pe spaga, care sa-si bage "omul lui".

In China e mai simplu si mai eficient, licitatia e aranjata de un singur (mare) corupt care are sub el o "armata" subordonata. Ca investitor il afli pe ala, ii dai aluia "dreptul" si mananci pop corn pana e gata licitatia. La noi nefiind asa, investitorul tremura si cu spaga data si aranjamentul facut deoarece poate castiga altul care a dat alta spaga mai mare sau unuia mai mare.

Astfel, nici macar la coruptie nu suntem eficienti, chinezii sunt pana si acolo! Chit ca-s comunisti, cica. Desi demult nu mai este la ei comunismul ala imbecil care era si la noi inainte de 1989 cand ne luau la sedinte sau pe stadion sa jucam teatrul ala absurd, inutil si consumator de resurse degeaba.

Plus ca in China ii mai prinde din cand in cand si ii impusca. De curand au impuscat si niste milionari, daca nu ma insel erau frati, aveau o avere enorma si o retea enorma de coruptie dar treaba functiona, fabricile produceau si daca te duci in China vezi ca orice lucrare publica intr-un oras din zonele bune e facuta cu cele mai bune materiale, arata bine, e gandita bine si in final aspectul este civilizat.

In contrast, la noi orice lucrare publica e facuta cu tot ce este mai rebutat, mai prost, mai ieftin ca sa poata iesi profitul maxim la mafioti deoarece la noi tot ce este cumparat din banii statului costa de 5 ori cat ar trebui. De exemplu, aseara spuneau la TV ca metrourile spaniole cumparate de Metrorex (care in urma unei ....licitatii :wink: nu au mai ales firma Bombardier ci aceasta firma spaniola), cica spun angajatii de ele ca le curg suruburile. Si au mai comandat si pentru urmatoarea magistrala de metrou! Zeci de milioane de euroi! Un oarecare exemplu de cum se fac achizitii publice in Romania!

Pai in China daca se cumpara trenuri de metrou pentru unul din cele.... o mie ( :roll: ) de orase cu peste 1 milion de locuitori, se aleg cele mai bune din lume sau cea mai buna firma din lume (de obicei germana sau macar nordica) va produce sub licenta in China dand de lucru si la muncitorii lor!

La noi e fix pe dos, daca se poate sa fie dati afara ("restructurati") si ultimii muncitori romani amarati care mai au un job la care sa mearga! Si in locul fabricii lor, cum am spus, sa fie facut un Mall sau un cartier de rezidentiale!

De aia se duc toti in China pentru ca, nu numai in Romania este coruptia astia anti-nationala (si la noi fostele platforme industriale au fost demolate), dar "modelul" asta (liberalo-poponaro-capitalist) este importat din Occident numai ca la noi a capatat forme medievale si de grota. Degeaba e acum marea "curatenie" DNA, e foarte tarziu si incomplet, am vazut ieri sobolanii din senat ce au facut! Tupeul si sfidarea sunt pe fatza, feudalii isi apara privilegiile!... Apropos, China este comunista condusa de partid unic dar noi suntem stat din evul mediu condus de o gashca de feudali care stau intr-o cetate imbuibata inconjurata de pamanturile iobagilor, niste haznale cu noroi in care colcaie proshtii.

Miezul problemei este factorul de putere, intr-o societate asa cum este cea chineza exista un singur factor de putere care are puterea adevarata.

In schimb, in mUE exista o gloata de factori de putere si cu cat societatea e mai haotica si mai primitiva (cum e la noi) cu atat gloata e mai mare si mai dezordonata.

Pai de ce in ciuda tuturor efuziunilor emotionale si politice de iubire pentru chinezi (la noi fiind un sentiment mostenit din regimul ceausescu) China nu este un investitor major in Romania ?! Ar fi vrut, fara indoiala, o perioada lunga China a avut un presedinte care vorbea limba noastra si studiase aici (iar tara noastra nu a valorificat cu nimic aceasta oportunitate fantastica! Deci suntem niste luzeri!) dar ei nu au cu cine sa stea de vorba deoarece la noi nimeni nu detine puterea, e doar o gloata, o gramada de labari politici care se torpileaza intre ei (pe un ciolan amarat).

Chinezului nu-i place sa se complice, e prea mare, prea puternic, are bani (dolari) sa nu stie ce sa faca cu ei, el vrea sa stea de vorba cu Seful care e sef adevarat, nu cu papagal colorat din colivie.
Si vrea ca atunci cand bate palma cu Seful, vorba sa ramana vorba si nu laba trista. Si mai vrea sa nu fie furat si nici obiceiul sa dea spaga nu are, el, chinezul eventual ia spaga, nu da spaga deoarece la usa lui stau la coada zeci,sute de tari amarate pe care le bazaie musca pe la gura dar vor si ele macar putina civilizatie, o sina de tren, o cariera de uraniu, un pod sau mai multe, ceva fabricute, cotete de crescut gaini pe banda rulanta, ateliere sa coasa negresele adidasi, etc, etc.

Astea sunt motivele pentru care toti industriasii vestici dau buluc in China (plus motivul ca la ei acasa au deaface cu sindicatele stangiste) desi teoretic ar avea posibilitatea sa vina si aici, la noi, in estul european unde salariul mediu e asemanator cu cel din China. Dar noi nici macar drumuri nu avem! Insa il avem pe Sova scapat de arestare! Si prezidentul neamt nou ales care cugeta pe facebook!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

Eu propun sa revenim la subiectul topicului, Harbeth. Aici nu e un topic dedicat discutiei despre boxele pentru nunta si botez.

Harbeth e un brand care face boxe fara lighene insa fine, rapide, muzicale si foarte potrivite pentru spatiile mici si medii, recomandabile pentru muzici culte, clasice, jazz, vocale si cam orice altceva inafara de bum-tzi-bum-tzi specifice cluburilor sau salilor de bal.

PS - si sa fie invatatura de minte pentru dealerii locali care sunt calici si nu se aprovizioneaza cu cafea, ceai, șampanie, ceva gustări (in lipsa de fonduri se pot accepta chiar si merdenele din Gara de Nord)!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by remoteviewer1 »

Ok, daca lasam lucrurile sa decurga normal si ne disputam cunostintele si inteligenta pe aici, mai putin ceasurile de la mana si eventual automobilele din parcare, as dori sa mai precizez unele lucruri despre aceste boxe Harbeth. In primul rand nu as dori sa se inteleaga ca sunt boxele perfecte ce nu au defecte, caci nu e asa. Nu am reusit inca in niciun sistem avut sa fac sa cante o orchestra in casa. O fi camera, sursa, amplificare firele, insa orchestra este prezentata ca o imagine in miniatura, ma intorc la analogia vazuta pe un forum din afara tarii, dintre bonsai si un copac adevarat. Harbeth-urile prezinta un bonsai mai mare (un fel de cel mai mare pitic al rusilor :lol: ), o imagine miscorata cumva aparent, similara pana la un moment cu realitatea, insa totusi destul de diferita in ansamblu. Nu stiu cate sisteme din lume sunt capabile de asa ceva, probabil acolo vorbim de high end adevarat cu preturi pe masura, destul de neaccesibile pentru muritorul de rand.

O alta calitate a acestor boxe este caracterul de monitor, cu lucrurile bune si rele aduse de aceasta fapt. Iti dau impresia ca poti sa auzi un partz al unui interpret din ultimul rand, chiar daca imediat nu iti dai seama ca ar fi capabile de asa ceva. Niste cabluri de boxe schimbate se observa imediat de asemeni, sunetul modificandu-se dramatic. Reversul medaliei, este faptul ca vei observa imediat cand un cd este tras mai departe de ideal sau cand pui o doza ieftina in pick-up. Niciodata calitatea audio nu se denatureaza pentru a face de neascultat respectivul disc, insa parca se aprinde un led rosu ce te anunta ca "magia" a disparut. Magia inseamna discul oarecare sau cd-ul X ce te vrajeste si te invaluie in muzica, cu un bass rotund, placut insa totusi percutant, cu inalte cristaline si o medie realista si naturala. Din moment ce te obisnuiesti cu asa ceva (probabil un cd la 20 sau un vinil din 10), cam greu iti vine sa mai asculti un pian doar ok, o orchesta decenta...insa nu extraordinara. E ca si cum ti-ar fi foame, si te-ai gandi ca acum cateva zile ai fost la un restaurant si ai mancat ceva super bun si proaspat, si mancarea "normala" din farfurie parca nu te atrage la fel de tare. Datorita acestui caracter al Harbeth-urilor, am unele discuri din colectie pe care le mananc la "desert", nu va speriati insa, nu ascult "sunete".

Pentru a concluziona: Harbeth-urile prezinta discurile asa cum sunt trase, majoritatea sunt bune, de calitate decenta, insa cele cu adevarat calitative sunt puse in valoare. In aceasta situatie, orice "modificare" a lantului audio cu componente mai slabe calitativ, va deprecia puternic sunetul, insa nu va cobora niciodata spre un prag neascultabil. Totusi aceste boxe stralucesc pe componente de calitate, si sunt sigur ca pot suna mediocru pe componente mediocre... (dooh!)Ma gandesc cateodata cum ar suna aceste monitoare pe un model de amplificator de top (cum a mai fost testat de doru) cablat corespunzator si cu o sursa analogica performanta avand un disc de vinil din categoria celor magice?

Sincer eu nu vad ce perfomanta audiofila pot sa emane aceste boxe conectate la un o cutiutza argintie cu nume european fabricata in china (ce guitza ceva gen 40-50 de wati) alaturi de un laptop si un dac de duzina. Pe forumul producatorului se induce aceasta idee (precum ar merge si un cd-player din hipermarket), insa eu cred ca este doar o tactica de a atrage si clienti cu disponibilitate redusa de a cheltui bani pe componente audio. Calitatea este scumpa in orice domeniu, si nu cred ca se pot sari usor anume etape, in ciuda sperantelor unor naivi.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply