EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
onobeka

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by onobeka »

momolo wrote:
19 Aug 2022, 10:22
onobeka wrote:
18 Aug 2022, 20:47
Eu inteleg si nu inteleg totodata disperarea legata de disparitia audiofiliei.
nu esti audiofil, evident nu intelegi ce inseamna. Dar iti dai cu parerea.
Ca exemplu oarecare, nu exista audiofili cu boxe "wireless".
onobeka wrote:
18 Aug 2022, 20:47
Revenind la comparatia cu fotografia: eu insumi nu am crezut ca voi ajunge sa renunt la SLR, DSRL si apoi la mirrorless, pentru confortul camerei din telefonul mobil. Nu am renuntat definitiv, dar de multe ori nu mai car un cap de vaca dupa mine cu trei obiective in rucsac asa cum faceam odata.
stiu cativa oameni care au efectiv degeaba aparatura foto. Ca habar nu au ce face cu ea (dar toti au impresia ca stiu) si evident, in situatia asta o cara degeaba. De aceea ajung ei la "concluzia" ca telefonul e mai bun. Insa foto facute din ORICE telefon sunt niste gunoaie sinistre, niste mizerii. In lumea profesionista numai daca afirmi enormitati de genul asta nu mai capeti nici "buna ziua".
Un profesionist adevarat va face fotografii bune cu orice aparat foto. Scule mai bune nu garanteaza ca esti fotograf mai bun cum nici pensule si vopsele de calitate nu te fac automat Rembrandt.
Insa reducerea lumii si intregii realitati la propriile impresii si credinte reprezinta..... ignoranta.
Si evident (garantat vei intelege anapoda) nu esti obligat sa fi profesionist sau priceput. Era chiar un proverb care spune ca fiecare urmareste sa isi atinga nivelul maxim de incompeteneta.
Eu iti inteleg si respect opinia, insa mi se pare ca esti prea radical, ajungi sa traiesti intr-o zona ingusta in acest mod. Nu la orice fotografie ajungi sa faci pixel peeping si nici sa cauti purple fringing printre crengi. Te cam grabesti cu clasificarile. Eu te sfatuiesc sa fii mai deschis la minte si sa mai asculti si alte pareri, poate sunt pe langa tine si oameni de calitate care au o experienta in tehnologie. Aluzia cu wireless-ul am inteles-o, multumesc ca ai raspuns pe aceasta cale intrebarii mele. Poate nu ma crezi, dar apreciez. Si da, confirm a treia oara ca nu sunt audiofil. Nici pasionat de foto nu am fost de la inceput, am invatat insa de la unii mai buni, cu spirit calm si constructiv care isi doresc sa invete mai departe pe altii.
Poate nici la fotografie nu ma pricep pe cat pare din ce spun, insa ma pricep la oameni si la mentalul lor. Iti recomand sa te relaxezi mai mult. In alta ordine de idei, ai spus exact acelasi lucru ca si mine, doar ca aciditatea din mintea ta iti precede raspunsurile.

momolo
Moderator

Post by momolo »

SOLO, Goldmund Satya costa 117.000 EURO si la second hand se cer 45.000 euro (dar nu se vinde).
Pe bani multi se poate face orice.
Exemplul tau este de rahat si denota doar faptul ca ai vrut musai sa cantrazici.
Pretul asta nu este pentru noi, practic pentru noi astea nici nu exista.
Iar caderea de pret la second hand denota cat sunt de "grozave". Un bun indiciu despre orice produs este piata second hand cu doua aspecte, 1) cat scade pretul la SH si 2) cati vand (si cat de repede le scot la vanzare).
Deci, exemplul tau este mai irelevant decat este de redusa, obtuza, ingusta, etc, afirmatia mea.

onobeka, din ce ai postat aici pe forum mi-am facut o parere si nu cred ca ma insel.
Am mai intalnit tipologia asta in care te incadrezi. Aproape ca ma ia plictiseala.
Sa-ti zic si ce o sa ti se intample - nu vei fi multumit si nici fericit de nimic, niciodata. Si o nimeresti din lac in putz.

PS - nici un profesionist sau hobbyst adevarat nu face vreodata "pixel peeping". Asta e rezervat altora..... dar nu mai spun care si ce fel deoarece oricum sunt acid, minte ingusta, redus, dusmanos, etc.
"Tinereţea este o noţiune, biologia un adevăr. Ele împreună dau dimensiunea existenţei"(Geo Bogza)

SOLO
Moderator

Post by SOLO »

Ei nah si tu... Logic ca am vrut sa te contrazic; cu primul exemplu care mi-a venit in minte.
Deci, exemplul tau este mai irelevant decat este de redusa, obtuza, ingusta, etc, afirmatia mea.
Mi-ai adus aminte de copilarie :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

onobeka

Post by onobeka »

momolo wrote:
19 Aug 2022, 22:53
Sa-ti zic si ce o sa ti se intample - nu vei fi multumit si nici fericit de nimic, niciodata. Si o nimeresti din lac in putz.

PS - nici un profesionist sau hobbyst adevarat nu face vreodata "pixel peeping". Asta e rezervat altora..... dar nu mai spun
Mai bine nu mai spui, ca spui degeaba si te contrazici singur. Diferenta intre o scula buna si un telefon se vede la pixel peeping, aberatii cromatice, bokeh samd, nu la compozitie si sentiment, elemente care tin de arta nu de tehnologie. Ori tu duci discutiile din punct de vdere al cursei de inarmare.

Legat de clarviziunea ta in raport cu fericirea mea esti pueril.

Post Reply