Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
tataee_titi
Posts: 40
Joined: 22 Oct 2008, 09:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by tataee_titi »

... si artileria grea le-a facut surcele.

:D

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Va las pe voi sa ghiciti rezultatul
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by acustik »

SOLO wrote::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Va las pe voi sa ghiciti rezultatul
Adica sa ghicesc ca in cele din urma ai scos un bass de vis ? :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

Asadar ,

Pre-ul are un gain prea mare pt. amplificator si la volum 7 deja tipa . Deci tot nu pot sa ascult in cele mai bune conditii boxele astea. Chiar si asa basul tot sufera , penibil as spune avand in vedere ceea ce am citit in diferita comentarii . Parca tot nu pot sa ma conving pe mine.
Ceea ce imi place la boxele astea este modul in care reusesc sa prezinte sunetul , tridimensonalitate pura .. dispar in ambient . In acelasi timp mi se par cam plictisitoare ...

Nu mai stiu cu ce sa le mai stresez ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by acustik »

Am inteles.Vorbesti de tridimensionalitate, adica imagine stereo superba... hm, ceva imi spune ca totusi boxele se aud foarte bine pe medii, voce, dar, daca genurile tale de muzica au o arie mai mare atunci, da, pot parea plictisitoare. :lol:
Apropo, spui ca ele tipa pe configuratia de top aleasa de tine, eu as incerca sa le "stresez" si cu ceva amplifuri integrate chiar mai low budget si chiar vintage, de ce nu? De exemplu amplif cu inalte ceva mai discrete dar bas mai catifelat gen onkyo integra; s-ar putea sa ai surprize placute 8) ..e o parere personala, dar daca tot ai prea fericita ocazie sa te joci cu ele cine stie de unde sare iepurele (a se citi " sunetul") . :wink:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

Code: Select all

 boxele se aud foarte bine pe medii, voce, dar, daca genurile tale de muzica au o arie mai mare atunci, da, pot parea plictisitoare
Exact .

Daca nu s-ar fi numit Avalon as spune nici nu m-as fi uitat la ele . 5000 de euro ( Europe price ) este pur si simplu furt daca ne referim strict la stereo . Daca e sa luam contextul HT ( Sub 8000Eu + Centru xxxxEu .. etc ) pentru care au fost gandite , as mai intelege. Dai un ban , si te rupi ca ai cel mai tare sistem HT.

In concluzie , o las balta si le fac vant :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by momolo »

SOLO wrote:Daca nu s-ar fi numit Avalon as spune nici nu m-as fi uitat la ele . 5000 de euro ( Europe price ) este pur si simplu furt daca ne referim strict la stereo . Daca e sa luam contextul HT ( Sub 8000Eu + Centru xxxxEu .. etc ) pentru care au fost gandite , as mai intelege. Dai un ban , si te rupi ca ai cel mai tare sistem HT. In concluzie , o las balta si le fac vant
- noroc ca nu traiesti in Rromania si noroc ca aici nu exista dealer de Avalon ca acum iti faceau si tie (unii) vant. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply