FILME artistice

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Interstellar (2014)
http://www.imdb.com/title/tt0816692/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Christopher Nolan
Writers: Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Stars: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

Image

Acum la spartul targului vazui si eu filmul asta. Am avut un avantaj, habar nu aveam ce contine, nu citisem nimic despre subiect, pur si simplu l-am vazut fara sa stiu dinainte absolut nimic. Asa ca dupa ce incepuse de vreo juma' de ora ma intrebam daca nu cumva gresisem filmul ?! (deoarece l-am vazut pe TV din fisier si nu la cinema. Cand o tot tinea cu lanurile de porumb si fermierii americani de tot cliseul, ma intrebam daca nu am nimerit alt fisier denumit gresit! :D ).
Am recitit acum parerile colegilor mei de forum. Cunosc parerile unor prieteni, cunoscuti, majoritatea sunt incantati de film si mi-au spus ca merita vazut si le-a placut mult. Cum am spus, nu mi l-a povestit nimeni asa ca efectiv nu aveam idee de subiect dar aflasem ca e foarte bun!
Sincer, nu m-a plictisit desi filmul este foarte lung. Dar tot sincer, nu stiu ce sa spun, as tinde sa spun ca pana la urma nu e mare branza de filmul asta si m-au deranjat cateva idiotenii mult prea gogonate si ilogice desi nu m-au deranjat prea tare cele cateva clisee americanesti de care sunt intoxicate majoritatea filmelor americanesti. Nu m-a deranjat explicarea ca pentru retarzi a unor concepte stiintifice la moda dar m-a deranjat cum au aranjat lucrurile in scenariu ca sa le convina, de exemplu faptul ca era posibila comunicarea cu Pamantul doar intr-un singur sens si faptul ca un obiect, adica robotul, nu mai zic de om, care trecea printr-o "gaura neagra" putea sa comunice audio. Asta chiar e gogonata sau neterminata pentru ca hai sa spunem, ar putea exista comunicare dincolo de orice concept stiintific la ora actuala dar in cazul asta nu cred ca poate fi selectiva, adica ori merge in toate sensurile si directiile fara sa tina cont de spatiu si timp, ori nu merge deloc. In fine, e un film vrut sa fie de arta si meditatie SF dar nu pot spune nici ca m-a dat pe spate arta acestui film caci nu e din cale afara de "adanc", dimpotriva, din nou cam americanesc, cam mitocan si cam simplut. Chestia cu tipul ala care voia sa supravietuiasca cu orice pret si ajunsese sa se cupleze cu naveta si totul bubuie si ajunge in ultimul moment, e cliseu primitiv gasibil in mai toate filmele americane, prea bullshit cum se trage de timp si "ala raul" reuseste aproape tot pana la urma cand, poc, o mierleste si "aia bunii" desi altoiti si atinsi, reusesc cumva sa scape ca prin minune si din nou cliseul vomitiv cu Eroul care fara sa spuna, la urma se sacrifica de buna voie, asa ca iar am vazut un yankeu in spatiu, norocul meu ca de data asta nu chiuia! :)

Ok, daca ma gandesc bine as avea multe motive de critica dar totusi nu i-as da filmului nota mica si il recomand oricui sa-l vada. Dar cu asteptari ceva mai reduse, eu poate le aveam prea mari dupa ce prieteni, oameni seriosi mi-au zis ca e tare fain.
Nu m-as grabi sa-l compar cu opere clasice ale SF-ului, de exemplu mie "Blade Runner" mi se pare o capodopera absoluta si incontestabila pe cand acest "Intersellar" nu mi se pare mai deloc capodopera.
Probabil ce m-a deranjat cel mai tare nu e lungimea filmului, ca nu mi s-a parut deloc plictisitor, dimpotriva, captivant, insa m-a deranjat ca filmul asta a vrut sa le faca pe toate si nu a reusit defapt sa faca nimic klumea, nu a reusit nici ca nivel de calitate efecte & emotie si nici cu desteptaciunea & logica nu sta pe roze. Are totusi un fel de suspans de calitate, adica e imprevizibil pentru omul care nu stie subiectul, ceea ce e remarcabil la ora asta cand filmele americane au ajuns la un grad ridicat de predictibilitate si cliseu.

De remarcat este coloana sonora, absolut minunata. Defapt daca ma gandesc bine, daca dezbraci filmul asta de muzica din coloana sonora, nu mai valoreaza chiar nimic!

In concluzie, pe mine unul nu m-a dat pe spate chiar deloc dar i-as da totusi o nota medie, cumva un 7 si l-as recomanda oricui sa-l vada, adica nu e pierdere de vreme, merita totusi.
Intr-un fel acum imi dau seama, e tare, tare greu sa faci un SF cu adevarat capodopera! Le numeri pe degete pe alea cu adevarat incontestabile!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

W.E. (2011)
http://www.imdb.com/title/tt1536048/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Madonna
Writers: Madonna, Alek Keshishian
Stars: Abbie Cornish, James D'Arcy, Andrea Riseborough

Image

Filmul asta a fost o surpriza pentru mine! Nu ma asteptam ca satanista asta de Madonna sa fie atat de talentata! Regia ei mi se pare de inalta clasa! Parca e regizat de cine stie ce regizor profesionist cu state vechi in domeniu!
Foarte talentata Madonna daca ea l-a regizat cu adevarat si a participat la scenariu cu adevarat! (adica, daca nu cumva a dat banul la unii sa faca treaba, ca bani are destui!)
Coloana sonora este absolut superba! Autorul este Abel Korzeniowski
http://www.imdb.com/name/nm0466851/?ref_=ttfc_fc_cr12" onclick="window.open(this.href);return false;
de care habar nu aveam.
Filmul asta merita o nota mai mare decat cea de la imdb! As spune fara sa exagerez, superb!
Probabil ca subiectul controversat (cei doi, Wallis Simpson si King Edward, niste personaje retinute istoric ca fiind de rahat) a contribuit la nota nedrept de mica si poate si Madonna de la care lumea nu se asteapta sa stie sa regizeze. Dar stie si bravo ei! (si spun asta desi nu pot sa o sufar!). Iar muzica acestui film este efectiv SUPERBA!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Maleficent (2014)
http://www.imdb.com/title/tt1587310/?ref_=nv_sr_1" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Robert Stromberg
Writers: Linda Woolverton, Charles Perrault (based from the story "La Belle au bois dormant" by)
Stars: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley

Image

Ca de obicei, un film frumos, destept si dragut de la Walt Disney Pictures!
Merita nota mare, poate merita si mai mult decat 7.1 de la imdb!
Povestea (scenariul) nu e geniala, chiar predictibila dar nu asta a contat in film ci mai ales imaginea, personajele, efectele, frumusetea peisajelor, costumelor, in general pur si simplu frumusetea imaginii si personajele foarte interesante si simpatice.
Mi s-a parut ca Angelina Jolie e cam batraioara pentru rolul asta dar intr-un final o gasesc totusi foarte potrivita si in ciuda aspectului diavolesc si a numelui, personajul devine foarte indragit. Daca ma gandesc bine, e desteapta povestea asta, are un schepsis sau chiar mai multe si astfel devine o poveste desteapta pentru copii (mici si mari) destepti!
In concluzie, mie unul mi-a placut chiar foarte mult! Merita vazut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Whiplash (2014)
http://www.imdb.com/title/tt2582802/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Damien Chazelle
Writer: Damien Chazelle
Stars: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist
Image

EXCEPTIONAL! Trebuie vazut! Musai cu instalatie audio de cat mai mare calitate!
Coloana sonora e facuta cu mare profesionism! Diferentele aproape minore intre moduri diferite de interpretare, tempouri, etc, sunt ca in realitate!
Un film excelent care-si merita nota mare!
Obligatoriu pentru audiofili! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

The Matador (2005)
http://www.imdb.com/title/tt0365485/?ref_=fn_al_tt_2" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Richard Shepard
Writer: Richard Shepard
Stars: Pierce Brosnan, Greg Kinnear, Hope Davis
Image

Un film foarte dragut, mi-a placut, merita o nota mai mare! Merita vazut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Oz the Great and Powerful (2013)
http://www.imdb.com/title/tt1623205/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Sam Raimi
Writers: Mitchell Kapner (screenplay), David Lindsay-Abaire (screenplay)
Stars: James Franco, Michelle Williams, Rachel Weisz
Image

EXCELENT! Inca un film dragut de la Walt Disney Pictures. Merita fara dubiu o nota mai mare.
In aceeasi categorie cu <<Maleficent 2014>> (care deasemenea mi-a placut), acesta mi se pare chiar usor mai bun.
Merita vazut de copiii mici si mari!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

The Devil's Double (2011)
http://www.imdb.com/title/tt1270262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: Lee Tamahori
Writers: Michael Thomas, Latif Yahia (books)
Stars: Dominic Cooper, Ludivine Sagnier, Raad Rawi
Image

EXCELENT! L-am vazut integral a doua oara si nu sunt multe filme pe care sa le vad de doua ori.
Merita categoric o nota mai mare!
Pozele de pe net induc in eroare, filmul este mult mai bun decat te-ai astepta daca vezi numai pozele si citesti continutul.
Actorul din rolul principal, Dominic Cooper ( http://www.imdb.com/name/nm1002641/?ref_=tt_ov_st" onclick="window.open(this.href);return false; ) este fenomenal! Pentru rolul asta merita Oscar! Si filmul merita premii dar vad ca nu a luat nici unul in conditiile in care sunt premiate tot felul de tampenii. Cauza e simpla, este productie Belgia-Olanda, daca ar fi fost american de la Hollywood ii dadeau sigur Oscarul. Insa americanii ar cam trebui sa ia notite despre cum se face un film de genul asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by remoteviewer1 »

http://www.imdb.com/title/tt1860181/?ref_=fn_al_tt_1

Un film islandez foarte interesant, despre viata unor traficanti de droguri, l-am vazut la TV:
Black's Game (2012)
"Svartur á leik" (original title)
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: FILME

Post by pisiculverde »

Ministrul francez (2013) - titlu original: Quai d'Orsay - http://www.cinemagia.ro/filme/quai-dorsay-582735/" onclick="window.open(this.href);return false;
Un film spumos, o satira interesanta la adresa birocratiei, dar si a goliciunii si superficialitatii celor aflati la carma tarilor - in seara asta pe Cinemax la 23:10
"Music is feeling" - Salvador Sobral

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: FILME

Post by porto »

Un film care pentru mine va ramane ceva de referinta si care este insasi VIATA noastra a
celor care nu vrem sa fim eroi ...celor care nu am fost cei dintai la scoala...dar nici cei din urma...a celor care am fost si ne-am distrat pe la chefuri chiar daca acasa nu era totul roz...a celor care am reusit pana la un punct dar care nu am facut din asta un tel in viata...a celor care poate am luat bobarnace la scoala...a celor care am vrut sa fim la un moment dat cool chiar daca nu am reusit mereu...a celor care poate parintii nostri ar fi dorit sa fim mai mult decat suntem...a oamenilor obisnuiti dar nu din marea gloata...niste mici genii neterminate si plicticos, cateodata , de normale...si pana la urma ce mai conteaza decat sa ne traim VIATA si CLIPA....


BOYHOOD

incepe plictisitor si creste , creste si....intr-un sfarsit am inceput sa ma identific...dar cand a inceput cantecul celor de la Family Of The Year - HERO mi s-a zburlit parul pe maini si am realizat ca avem tot dreptul la tot ce am facut pana acum...adica ne traim viata.
Am avut aceiasi impresie ca si la Forest Gump...run run....

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by remoteviewer1 »

Am revazut Interstellar (dupa ce a aparut la biblioteca publica)! L-am revazut cu alti ochi, fara sa ma astept la un space horror (cum am facut prima data), m-am gandit de la inceput sa las deoparte unele clisee tipice cinematografiei americanesti, l-am considerat un fel de continuare (mult mai putin sterila, mai umana, mai vie) la Odiseea Spatiala. A spus cineva pe un forum din strainatate sa ne uitam mai mult de odata la acest film si mare dreptate a avut! Este un film splendid, pe de parte cel mai bun din ultimii ani. Lasati frustrarile, parerile preconcepute, carcotelile si lasati-va imersati in atmosfera si veti fi uimiti...Fiecare replica are un anumit inteles, fiecare scena adauga ceva nou la poveste (chiar daca la prima vedere nu pare a fi), punctele culminante sunt magistrale! Nu mai adaug ca trebuie sa aveti si starea necesara pentru a viziona acest film de peste doua ore jumatate, nu merge dupa o zi grea la birou...Dupa ce vedeti acest film(de mai multe ori) Odiseea Spatiala/Solaris/BladeRunner vor parea niste povesti simplute low budget (totusi filme extraordinare avand in vedere perioada in care au fost facute). Ganditi-va ca va plimbati cateva ore cu un Ferrari, ignorati taria suspensiilor, lipsa de vizibilitate, consumul ridicat, cheltuielile ingrozitoare de intretinere...este un mega-bolid si bucurati-va de el. La fel bucurati-va de Interstellar asa cum este, caci garantat nu se va filma prea curand o astfel de capodopera! Nu este un film perfect nici pe de parte, datii un pic de credit si va va rasplati inzecit!Coloana sonora este...awesome.

Eu un general sunt mega-carcotas si pretentios la filme, putine fiind cele pe care le-as recomanda cu tarie, acesta este unul din putinele de pe lista mea (extrem de redusa) carora le dau nota zece fara nici un regret! Pentru cine nu l-a vazut, nu mai pierdeti timpul cel putin de doua ori merita vizionat (cu rabdare si cand aveti dispozitie pentru o drama); pentru cei ce l-au vazut o singura data si i-au dat un 7-8 cu indulgenta, mai vizionati-l macar odata, o sa va para total alt film.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

The Guard (2011) tradus la noi, "Irlandezul".

http://www.imdb.com/title/tt1540133/" onclick="window.open(this.href);return false;
Director: John Michael McDonagh
Writer: John Michael McDonagh
Stars: Brendan Gleeson, Don Cheadle, Mark Strong

Image

Un film exceptional!
Are niste faze (replici) la care am ras cu lacrimi. Superb scenariul, mai ales dialogurile iar actorii sunt excelenti! Merita vazut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Asteptatul "Youth", ovationat de presa in aceasta dimineata, i-ar putea aduce lui Paolo Sorrentino la Palme d'Or, iar Madalinei Ghenea, care apare goala alaturi de Michael Caine si Harvey Keitel, ocazia de a da lovitura. Romanca nu are cu totul mai mult de cinci minute, dar e memorabila. Ea a participat la sedinta foto pentru ziaristi intr-o companie de zile mari - Paolo Sorrentino, Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Jane Fonda si Paul Dano, dar la conferinta de presa nu a stat la prezidiu, ci in primul rand.
http://www.hotnews.ro/stiri-film-201770 ... cannes.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Cred ca Madalina Ghenea are viitor in cinema, in primul rand, arata prea bine si atunci cand deschide gura nu face praf, poate e si desteapta.
Michael Caine e unul din preferatii mei dintotdeauna. El e genul de mare actor care numai prin prezenta dubleaza valoarea unui film, genul de actor rar care poate scoate ceva din orice scenariu, chiar si unul prost. Din pacate in ultimele decenii nu prea au mai aparut astfel de actori. Nici la englezi, nici la americani si cu atat mai putin la noi. Am avut si noi actori de genul acesta dar au ramas putini si incet, incet se duc pe lumea ailalta. Cred ca atributul principal al unui actor de acest calibru este inteligenta ridicata combinata cu o scoala a vietii primita in copilarie si adolescentza. La Michael Caine se adauga si stilul britanic, adica un stil unic, inimitabil si deosebit. Defapt UK "produce" multi actori de mare calitate, chiar daca nu toti ajung prea cunoscuti in cinematografia mondiala. Vedem in "Game Of Thrones" actori britanici foarte putin cunoscuti dar care fiecare isi interpreteaza magistral micutul rol. Practic as putea spune ca in scoala de actorie britanica nu exista rabat si nici rebut. Si deasupra sunt cativa mari actori care vor ramane in istorie printre care Michael Caine. Si inca ceva, ca tot veni vorba, el a reusit dealungul vremii sa se conserve decent, chiar daca a acceptat si roluri in filme ceva mai "consumiste" se poate spune ca omul asta ramane un lord chiar si in pielea goala.
Madalina Ghenea e pe maini bune si imi pare bine, e o frumoasa si e de-a noastra! Si nu e bocitoare! La noi, nu stiu de ce, poate era ceva care venea din trecut, toate actritele care ajungeau in fatza erau mai mult sau mai putin niste bocitoare profesioniste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Aseara am vazut in premiera la HBO filmul romanesc, "De ce eu? "
http://deceeu.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

Opinia mea coincide 100% cu opinia lui Cristian Tudor Popescu. El a analizat si concluzionat perfect:

http://www.gandul.info/puterea-gandului ... t-13910871" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Il capitale umano (2013)

http://www.imdb.com/title/tt2465578/" onclick="window.open(this.href);return false;

Director: Paolo Virzì
Writers: Stephen Amidon (novel), Paolo Virzì (screenplay)
Stars: Fabrizio Bentivoglio, Matilde Gioli, Valeria Bruni Tedeschi

Image


Un film exceptional! Recomand!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply