Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by DNA »

Reducătoare antivibraţii pe bază de ferrofluid a încercat cineva ?

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by DorinD »

As fi curios sa incerc eu pt. partea de medii-inalte la incintele horn, ai cumva o oferta pt. asa ceva? As fi interesat. Multumesc.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Iti dau eu, facute de mine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by DorinD »

Momolo, sti tu ca mie-mi plac chestiile dirty cheap care-si fac totusi treaba. Daca sunt prea scumpute atunci ies din sfera mea de interes. Trimite-mi te rog o poza cu ele si un pret ca pt. mine :wink: Multumesc.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Iti dau sa probezi (asa am inteles ca doresti, sa probezi), adica nu-ti vand.

Si sa sti ca sunt ieftine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by DNA »

DorinD wrote:As fi curios sa incerc eu pt. partea de medii-inalte la incintele horn, ai cumva o oferta pt. asa ceva? As fi interesat. Multumesc.
Ofertă nu am, dar mă gândeam cât de interesant ar fi ca spike-urile să leviteze într-un câmp de ferrofluid, ţinute doar prin forţa unor magneţi puternici, tip NEO.

Ceva de genul acesta, dar modificat pentru aplicaţii tip audio.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=ro" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by felixx »

Treaba asta nu se face si cu ajutorul a cel putin 1 sau 2 puncte de "sprijin"....chiar daca frictiunea este minima?
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by DNA »

felixx wrote:Treaba asta nu se face si cu ajutorul a cel putin 1 sau 2 puncte de "sprijin"....chiar daca frictiunea este minima?
In principiu, nu cred ca ar exista vreun punct de contact.
Fortele magnetice sunt suficiente pentru a face fata fortelor laterale, din ceea ce am dedus.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by Obelix »

Nu cred sa existe magneti suficient de puternici cat sa poata "sustine in "levitatie magnetica" niste boxe de cateva zeci de kg, cu sau FARA ferofluid... :!:
Ma refer la dispozitive de marime rezonabila... :roll:
Dar mai stii :?: :mrgreen:

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by glucica »

Ba exista si sint destul de ieftini. Am avut o pereche de boxe de 23Kg bucata care le-am asezat pe astfel de suporti cu magneti permanenti. Cei 8 magneti necesari unei boxe erau niste cilindri de 15mm diam si 10mm inaltime.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

NU cred ca solutia de levitatie magnetica, cu ferofluid si alte derivate ar fi buna la boxe audio. Orice sistem cu amortizare elastica "ucide" sunetul. De exemplu, incercati sa puneti boxele pe picioruse cu sistem pe bila si o sa vedeti ca nu e bine.

In opinia mea la boxe audio trebuiesc numai spike-uri si deci o prindere cat mai rigida. Tocmai si de aceea unii platesc mult pe standere audiofile pentru boxe bookshelf, ca daca nu ar conta, nu s-ar vinde unele atat de scump.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

Mi-au atras atentia aceste standuri mai speciale, dedicate boxelor mici:
IsoAcoustics Aperta 100
https://www.wifimedia.eu/en/isoacoustic ... a-100.html
Ca sa integrez mai bine sunetul in spatiul disponibil vreau ca boxele sa fie la o inaltime mai mare (cam pe la 1,1-1,2 m sa fie tweeter-ul) si sa fle inclinate usor in fata (boxele au intre ele un birou vechi, greu). Standuri respective mi-ar oferi lejer ce-mi doresc. Nu stiu in ce masura pot afecta negativ sunetul. Daca cineva le foloseste, as aprecia sa aflu parea lui despre ele. Imi doresc in primul rand sa se transmita cat mai putin din semnalul de bas prin podea. Imi place basul adanc, dar am vecini si nu imi place sa deranjez pe nimeni. Ma gandisem si la niste picioruse antivibratii de pus sub standuri, SVS SoundPath Subwoofer Isolation System.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

kaav wrote:
27 Feb 2024, 16:58
Mi-au atras atentia aceste standuri mai speciale, dedicate boxelor mici:
IsoAcoustics Aperta 100
https://www.wifimedia.eu/en/isoacoustic ... a-100.html
ce tzeapa! Ce mizerii de luat banu' de la fraieri! Au fost si prosti filmand in detaliu ca sa se vada shpanul de la turnarea plasticului chinez. Si ce ambalaj! Cand am vazut pretul mi se pareau scumpe daca aia erau lei si nu euroi!

Deci, ca sa sti, orice chestie tip amortizor sub boxe (cauciuc, materiale moi, arcuri, amortizoare de orice fel) omoara sunetul, il termina! Practic boxa e o chestie care vibreaza.... ca asta e scopul dansei. Cand amortizezi vibratiile, practic anulezi si o parte din sunet. Boxele trebuie sa stea pe ceva rigid si mai bune ca "tzepele" (spike-uri) nimic nu exista.... Dar acestea sunt ieftine! De ce sa nu inventam chestii aratoase sa luam banu la fraieri?!

Mai exista dispozitive din alea pe baza de bila. In principiu sunt rigide pe directia verticala. Efectul e discutabil. Am constatat ca la boxe mai ieftine, sisteme mai trancotare, par sa faca "bine". Dar nu si la chestii adevarate, "hiend".

Deci sfanta tzeapa e cea mai buna. O poti pune si invers, adica conuri cu tzeapa in sus.

PS - oricat ai freca tu la boxele alea cu cabluri, standuri, alifie, tot asa se vor auzi. De aia e bine sa mai intrebi si tu inainte sa alegi...... Piega :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by kaav »

Evident ca nu vreau sa afectez negativ sunetul. Atunci raman la conuri metalice, folosite cu varful in jos (nu vreau sa afectez estetic boxele, evit sa le ating, sunt un magnet pentru amprente). Standurile pentru boxe actuale, sunt bine construite, grele, din pacate prea scunde (51 cm). Totusi, ar fi posibilitatea sa le pun niste ''talpi'' suplimentare din marmura cat aprenta la sol a standului (24x32 cm, inalte de 20-25 cm, ramane de stabilit) si ajung la inaltimea dorita. Boxele au niste paduri bine lipite, scunde, dure, pare cauciuc, nu se lipeste banda autoadeziva de ele.
momolo wrote:
27 Feb 2024, 19:02
PS - oricat ai freca tu la boxele alea cu cabluri, standuri, alifie, tot asa se vor auzi. De aia e bine sa mai intrebi si tu inainte sa alegi...... Piega :roll:
Sti bine ca posibilitatiile de a alege in completa cunostinta de cauza un sistem stereo, fiind din provincie sunt practic reduse. Ca fapt divers, prima mea alegere nu a fost modelul de Piega pe care il detin ci ATC scm7. Nu imi era accesibil sa merg prea departe, am considerat ca risc prea mult fara sa le ascult efectiv. Daca am gresit, nu stiu, dar mi-o fost si teama sa nu scoata in evidenta defectele acustice ale camerei si mai tare. Piega classic 3, nu pot respira corect intr-un spatiu mic, simt clar asta dar ofera si ele cat imi permite camera.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Picioruse antivibratii pentru boxe de raft s.a. hi-fi/hi-end

Post by momolo »

Ce mi-e Piega, ce mi-e ATC, moartea pasiunii (am auzit la unu niste ATC-uri, unele mai mari si mai rasarite.... nu stiam cum sa ma evacuez de acolo cat mai politicos! Pe scule scumpe. Imi era mila de copilul ala, ca de la gura lui daduse banii pe sinistroseniile alea pe care radioul lui mamaie le facea de rusine in orice pozitie! E plina piata de tzepe scumpe!).
Ai avut informatii aici pe forum, doar sa te apleci sa le ridici de cum erau aruncate gratis pe jos.
Daca in loc de (scuze) besinile alea iti luai (de exemplu) Tannoy Gold 8 (care te scapa si de amplificator) imi trimiteai macar un kil de ciuperci halucinogene (scumpe si greu de cules) si o damigeana de tuica batrana pana la ora asta!
Mai ales ca tu esti ascultator de muzici electronice, ambientale, chestii care si mie imi plac tare mult. Pentru muzici din astea iti trebuie boxe nu..... basinele subtirele si frumos mirositoare de parfumuri elvetiene sterile.
......Scuze pt duritate! Am pus la inima, ca imi esti prieten de forum de atata vreme. Ai tacut si ai comis-o! Imi propusesem sa nu intevin...... Dar m-a mancat tasta.....

PS - si de obicei camera e de vina cand nu ai pe cine da vina.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply