Sala de auditii la Constanta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Sala de auditii la Constanta

Post by sorin_denver »

Impreuna cu Gabriel Becheanu am amenajat o camera de auditii pentru grupul nostru de prieteni cu boala comuna (muzica si aparate plus diy). https://picasaweb.google.com/1163129377 ... Pq3l8ywvgE" onclick="window.open(this.href);return false; . Mai este mult de munca cu amenajarea spatiului dar primul pas este facut .

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by remoteviewer1 »

Nice...., veti "functiona" intr-un "mic" club audiofil pe malul marii negre? Admirabila actiunea dupa parerea mea.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by acustik »

FELICITARI! 8) Si la cat mai multe auditii, membrii si, nu in ultimul rand, aparatura.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by momolo »

Felicitari, faina initiativa!
Ce boxe sunt alea ?
(scule recunosc partial, mai putin acel amplif power negru pus pe podea https://lh4.googleusercontent.com/-9LIh ... 014069.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by sorin_denver »

Puterea de jos este un aleph 5 http://www.audioreview.com/cat/amplific ... 83crx.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; de la nelson pass diy, 2x60w in 8 ohmi in clasa a.Boxe vintage kenwood si doua AR plus cele diy. Daca vine careva pe la Constanta si este interesat sa ne cunoasca e bine venit . Avem un prieten colectionar de scule vintage ( are in jur de 90 de aparate si peste 20 de perechi de boxe ) care ne mai aduce la ascultat aparate si boxe deosebite pe care nu prea mai ai pe unde sa le asculti. Spatiul este inchiriat dar merita efortul .
Last edited by sorin_denver on 03 Feb 2014, 10:47, edited 1 time in total.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by Jaya »

Excelenta initiativa! Multi ne-am dori un asemenea spatiu (dimeniune) acasa!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by SOLO »

Super idee ! Felicitari amicului pentru bunavointa si disponibilitate .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

gabrielbecheanu
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2008, 17:29

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by gabrielbecheanu »

Salut
In camera sunt urmatoarele Incinte :
Cele mari cu doua difuzoare de Bass de 8" Silver Flute medie de 6" Silver Flute si inalte Morel MDT30 sunt ale mele facute de mine dupa proiectul meu. Sunt in compresie si sunt facute din playwood de mesteacan de 21mm iar fata boxei tot din acelasi material dar de 36mm, filtrele si finisarea inca nu sunt finalizate.
Mai apar prin fotografii o pereche de Grundig Super HI FI Box 550, incintele enumerate de Sorin, o pereche de boxe DIY ce au la baza cutiile de la un model de boxe Braun, sunt cu difuzoare Vifa inclusiv inaltele si o preche de incinte Eltax cu difuzoare Tang Band.

In acel rack de lem sunt: un preamplificator Kenwood Basic C2 reconditionat un CD player Onkyo DX 6850 modificat la 6870 cu ceva componente mai bune si un amplificator DIY Aleph 5, un amplificator Accuphase E 303X un magnetofon Tascam 32 reconditionat si recalibrat un DVD Denon 2930 si cam atit.

Daca am omis ceva am sa completez. Mai avem ceva de lucrat la camera, cu ocazia aceasta vom testa si diferite metode de a imbunatati auditia intr-o camera. Camera noastra are 20mp

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by Schindler »

Felicitarile mele ! In audiofilie, de unul singur nu poti face mare lucru - cunoasterea si experienta sint imbogatite prin interactiunea cu ceilalti.
Laudabila initiativa de a forma un nucleu audiofil la Constanta !
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by Philalenthes »

Felicitari. Cand pot trece sa va vizitez? Sa schimbam impresii?
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by sorin_denver »

Multumim pentru felicitari ! Pentru o vizita la noi discutam detalile prin pm.

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by sorin_denver »

Cateva poze recente https://picasaweb.google.com/1163129377 ... 06LcjaGpdg" onclick="window.open(this.href);return false; .

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by Gabriel_Wo »

O initiativa frumoasa..Felicitari !

Imi aduce aminte de anii 80, cand lumea era mult mai comunicativa si prietenoasa. Umblai in timpul liber, cu o sacosa plina de vinyle, o sticla de rom cubanez si pachete de tigari albaneze, sa faci fata la cele 2, 3 vizite la care erai inivitat ptr. cateva ore de auditie. Atunci nu prea vedeai scule sclipitoare ca acum, dar ce mai conta ? Boxele bulgaresti sunau excelent ptr urechile noastre, muzica cu un Saxon, Quiet Riot, Motorhead, Emerson, Lake and Palmer, Brian Eno, Manfred Mann, If, Blood, Sweat and Tears, sau un Soft Machine , invartite pe un APQ cu o doza Ortofon sau o combina Dual, curgea lin la vale, numai rasete si voie buna. Acum ? :|

Din cand in cand cativa pasionati cu initiativa, invitau pe studenti prin afise, la casele de cultura studentesti sau in diferite aule ale Universitatii, la o seara de muzica progresiva, de jazz sau de hard rock, muzica rulata pe pick uri sau magnetofoane Rostov ori Kashtan 2.
Si in liceu aveam astfel de initiative. Oricum, tinerii de atunci erau mult mai receptivi la o muzica buna, colac peste pupaza, o treime erau fete.. :) Ce vremuri..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by sorin_denver »

Doua incinte vintage , din pacate desperecheate https://picasaweb.google.com/1163129377 ... Yynqo-K1AE" onclick="window.open(this.href);return false; .Poate au noroc si isi gasesc perechea 8)

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Sala de auditii la Constanta

Post by sorin_denver »

Cateva aparate vintage din colectia prietenului meu colectionar la el acasa https://picasaweb.google.com/1163129377 ... JSQ_8Gm8QE" onclick="window.open(this.href);return false; . Nu sunt grozave pozele dar cand vor ajunge in camera de auditii voi face poze mai ok .

Post Reply