MUZICIENII NOSTRII

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

brighty wrote:Pacat de el si de talentul sau, intrucat cred ca ar fi putut oferi Muzicii inca multe lucrari valoroase, daca si-ar fi putut struni mai bine moralul, sentimentele...
poate daca nu ar fi suferit nici nu ar fi compus asa minuni. De multe ori creatia se naste din suferinta.
brighty wrote:Von Karajan a dus-o bine sub toate regimurile, murind bogat, implinit si glorios. Enescu, vai de capul lui, a inceput prin a fi considerat lautar la Castel, a terminat in saracie si boala, langa o nebuna desfigurata...
pentru posteritate nu conteaza asta ci doar ceea ce a lasat fiecare in urma. Enescu a lasat valori mari in muzica, Von Karajan doar niste inregistrari, interpretari. Si daca stau sa ma gandesc, desi pe vremuri eram fan Von Karajan, cu timpul i-am apreciat pe altii mai mult. Cumva mi se pare ca Von Karajan a dirijat un pic cam dur, ceva mai putin sentiment, cumva modul lui de interpretare pare dominat de tehnica, cadenta, precizie, ritm, ratiune si mai putin de suflet. Catodata mi se pare un robot in comparatie cu alti mari dirijori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by Kostas »

Va rog nu cadeti in capcane proletcultiste de genul ,,Bietul Bach", dupa numele unei carti sovietice care incerca sa demonstreze ca Bach a fost sarac si exploatat toata viata, ceea ce era complet fals.
Pe Enescu nu starea materiala l-a interesat, din punct de vedere spiritual a fost bogat, a avut contacte si prietenii cu toti marii compozitori interbelici, fiind considerat un fenomen componistic. A refuzat concerte bine platite dar care l-ar fi pus intr- o pozitie imorala datorata sponsorilor. A refuzat sa ceara ajutor, ca si Cioran, traind modest.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:Va rog nu cadeti in capcane proletcultiste de genul ,,Bietul Bach", dupa numele unei carti sovietice care incerca sa demonstreze ca Bach a fost sarac si exploatat toata viata, ceea ce era complet fals.
Pe Enescu nu starea materiala l-a interesat, din punct de vedere spiritual a fost bogat, a avut contacte si prietenii cu toti marii compozitori interbelici, fiind considerat un fenomen componistic. A refuzat concerte bine platite dar care l-ar fi pus intr- o pozitie imorala datorata sponsorilor. A refuzat sa ceara ajutor, ca si Cioran, traind modest.
Bine spus... :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

Bietul Kostas ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by brighty »

Sa ne intelegem: nu-mi e atat de situatia financiara a lui Enescu (in definitiv, fiecare traieste dupa cum are capacitatea sa-si faca viata), cat mai ales de ratacirea lui, ani de-a randul, pentru panarama aia care il desconsidera ca provine dintr-o familie modesta si ca nu are sange asa-zis "nobil", pentru care Enescu isi facuse un adevarat cult (cel putin, asta am aflat din sursele mele de informare...) L-a inselat aia, fara scrupule, cu Nae Ionescu, putin ii pasa ei ca "mujicul" suferea din dragoste si devotament fata de ea... Dar si Naica i-a facut-o, parasind-o ca pe o bagaboanta (si-o fi dat si ala seama ce mare "specie" era!) de a ajuns "printesa" la un gest extrem. Intre atatea aventuri, chiar ma intreb ce s-o fi ales de copiii aia doi ai balabustei?!

Stiu, seamana perfect cu un scenariu ieftin de telenovela sud-americana :mrgreen: , dar asta e... Imi pare rau de Enescu ca n-a avut un destin mai fericit, l-ar fi meritat pe deplin la cat de talentat a fost. Faptul ca este si in prezent cel mai reprezentativ si cunoscut compozitor al Romaniei ma face sa fierb cand imi amintesc de batjocura la care a fost supus. Nu stiu, asa gandesc eu...poate aveti alt punct de vedere. Altii, de prin alte tari, au avut parte de o viata mai tihnita (primul in minte imi vine Haendel, desi l-am dat ca exemplu desavarsit pe dirijorul Karajan) si si-au vazut de menirea lor ani buni, pana aproape de decesul survenit de batranete...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

brighty, problema pe care o ridici tu, in opinia mea pare sa fie legata si de modul in care se raporteaza si relationeaza societatea/natiunea/poporul cu acei oameni care au geniu si produc opere (de orice fel, de la arta la stiinta, inventica, teorie, istorie, etc).

Probabil toti stim ca geniile sunt in general oameni dificili sau chiar (macar un pic) nebuni. Avand in vedere ca si atributul asta de "nebun" e relativ; chiar si in medicina e relativ.

Ori daca privim un pic spre istorie o sa observam ca soarta oamenilor de geniu din neamul nostru a fost aproape in totalitate sub semnul dramei, tragicului, nefericirii si in final, saraciei. Vrem sau nu vrem sa recunoastem, istoria demonstreaza ca suntem un popor cu tendinte nivelatoare, deci un popor care persecuta si marginalizeaza pe cei deosebiti, diferiti, geniali. Mai bine spus, nu stim sa convietuim (macar, daca nu sa si apreciem) pe acei indivizi care sunt deosebiti, speciali....adica geniali. Asta e mentalitatea noastra, simplist spus, de turma.

Iar legea turmei este simpla, sunt asimilati numai cei care se incadreaza in sabloanele turmei, restul sunt expulzati, considerati a fi chiar daunatori. Turma are ca miez al existentei, conservarea, stagnarea, apararea, este prin definitie o forma pasiva de aparare. Turma este o acceptare a situatiei de victima potentiala, indivizii care constituie prada altora (pradatorilor) se aduna in turma in speranta individuala ca pradatorul il va manca pe altul, nu pe el din toata gramada.

Aceasta mentalitate intra in conflict cu geniile. Pentru ca acestea sunt prin definitie revolutionare, manate de scopul schimbarii si individualiste, anti-turma. Toti oamenii geniali ai istoriei au fost anti-turma. Ori schimbarea (cauzata de altii, impusa tie, element de turma) este tocmai cea mai mare frica a turmei. Ca element de turma iti devine automat dusman cel care promoveaza schimbarea, chiar daca aceasta este si spre binele tau.

Pe de alta parte, privind si de partea ailalta a tarabei, geniul (revolutionar prin definitie, deci in razboi surd cu turma) viseaza la randul lui sa faca si el parte din turma, sa fie acceptat de turma. Geniul este cateodata ca un copil mic care tanjeste sa fie acceptat in tarcul de joaca.

O sa ramaneti poate suprinsi, dar oamenii foarte destepti fac si cele mai mari prostii si dau dovada de multe ori de cea mai incredibila mentalitate simpla si copilareasca.

Cazul lui Enescu nu este ceva singular, cititi biografiile altor oameni geniali (din toate domeniile) si veti descoperi ca multi au fost (prin vointa lor, ca daca nu se lasau, nu puteau altii sa-i duca) subjugati de femei vulgare si primitive, manati de dorinta de a fi recunoscuti de catre organizatii si societati goale pe dinauntru, fara valoare, formate din fariseii vremii.

Multi desi aveau o minte sclipitoare si au produs opere de mare valoare (care nu pot fi repetate nici la distanta de multe generatii) s-au purtat in relatia cu semenii vremii lor ca niste copii prosti carora le sclipesc ochii dupa nimicuri fara valoare vandute la iarmaroc. Cumva e si soarta copilului foarte bogat care are acasa toate bogatiile si jucariile din lume insa cand iese pe strada ravneste la titirezul simplu de lemn sau cercul copiilor saraci care se invarte in praful drumului, nimicuri pe care ar da oricand la schimb jucariile de aur de care este satul la el in palat. Probabil asta este starea fireasca a omului de geniu si intr-un fel se confirma zicala, Dumnezeu da pe de-o parte si ia pe de alta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by brighty »

Foarte bine spus, momolo! Ma bucur totusi ca romanii, ca neam, nu s-au dezumanizat de tot si daca Enescu nu a fost inteles si tratat corespunzator la vremea lui, macar peste ani memoria ii este cinstita in cel mai onorant mod posibil, cu un Festival International care da clasa multor activitati similare din alte tari.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by atyclb »

Kostas wrote:Va rog nu cadeti in capcane proletcultiste de genul ,,Bietul Bach", dupa numele unei carti sovietice care incerca sa demonstreze ca Bach a fost sarac si exploatat toata viata, ceea ce era complet fals.
.
Nu cu cult timp in urma am citit "Scurta cronica a Annei Magdalena Bach" (a doua sotie a lui Bach), de acolo reiese ca in tinerete el era destul de sarac, iar bogat nu a fost nici o data. Principala lui preocupare era sa cante si sa compuna, iar atunci cand avea elevi constiinciosi le dadea o mare atentie.

PS Recomand cu mare caldura aceasta carte, e superb scrisa si foarte interesanta.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by remoteviewer1 »

http://adevarul.ro/cultura/arte/intervi ... index.html

O povestioara frumoasa, cu trimitere tot la George Enescu.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by spitfire »

In seara asta am dat peste Vlad Nedelcu, nu cu masina ci pe facebook. Merita ascultat, imi place foarte mult, suna extrem de bine pentru ce avem noi. https://www.youtube.com/channel/UC7gq3O ... PIgs98CwXQ" onclick="window.open(this.href);return false;

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by atyclb »

Cred Ca Sunt Extraterestru - Floare de Maidan (cu Bean MC)
https://www.youtube.com/watch?v=6Kyk8jBQGZY" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

Povestea fetei de 13 ani care a oferit cel mai frumos moment de la Românii au talent. Apreciată în America, ea spune că este „doar un copil obişnuit“ VIDEO
http://adevarul.ro/entertainment/tv/pov ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu nu ma uit niciodata la ProTV, sunt chiar foarte refractar la treaba asta. Dar mi-au zis mai multe persoane. Asa ca am reusit sa vad si eu.

...Socant! Parerea mea, s-a nascut a doua Maria Callas. La inceput am banuit sa nu fie o farsa. E diferenta enorma intre cum vorbeste fetita de 13 ani si cum canta! Fabulos! Daca are noroc sa continue va ajunge a doua Maria Callas!
Au fost toti socati pe bune! E uimitor!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

Interesant de citit (pentru unii din generatia lui)
INTERVIU Mihai Iordache, muzician:„Am făcut parte din Asociaţia «21 decembrie», ca să am unde să studiez cu saxofonul“
http://adevarul.ro/cultura/arte/intervi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Excelent!!
Two Hours in June
by Iordache Meets Alex Harding
https://iordache.bandcamp.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by momolo »

Ce-am pierdut? Fericirea. Cantările unei lumi dispărute vin de la formația Trei Parale. Vezi partea a doua și țitera
https://life.hotnews.ro/stiri-muzica-22 ... titera.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICIENII NOSTRII

Post by Kostas »

Valentin Gheorghiu a implinit 90 de ani. La Multi Ani maestre!

http://www.romania-muzical.ro/articol/i ... 16821/15/2" onclick="window.open(this.href);return false;

Ultimul reprezentant al unei lumi disparute, in care erau G. Enescu, D. Lipatti, G.Georgescu, Sergiu Celibidache.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply