Toate unelte necesare reparațiilor audio

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Toate unelte necesare reparațiilor audio

Post by Dadix »

Pentru cei care se gândesc să înceapă acesta pasiune sau pentru cei care sunt interesați doar la nivel informativ : http://www.audiokarma.org/forums/index. ... ed.333423/" onclick="window.open(this.href);return false;

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Toate unelte necesare reparațiilor audio

Post by bizonu22 »

Buna seara!
Dupa parerea mea lista e incompleta iar ordinea este gresita. Inainte sa te apuci sa achizitionezi unelte (unele foarte scumpe si complicate - osciloscopul) ar fi bine sa te apuci sa achizitionez "stiinta" si tot aceasta ar trebui sa fie pe locul 1 in aceasta lista. :wink: No offense! Din pacate aceasta ne lipseste multora dintre noi si tot aceasta lipseste multor indivizi care "se dau mesteri" .
Seara faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Toate unelte necesare reparațiilor audio

Post by Dadix »

Apropo de asta, am dus nou achiziționatul Yamaha Cr 820 la un "meseriaș" care are si firma de reparații electronice audio-video, ca să-mi pună leduri la vumetre si acul scalei de frecventă , becurile fiind arse. Când am dus aparatul mi-a zis că nu e nici o problema, doua zile mai târziu când m-am dus să îl ridic de la "meseriaș" mi-a zis că nu nu e posibil să îl fac să funcționeze cu iluminare cu leduri.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Toate unelte necesare reparațiilor audio

Post by vjvarta »

merge...vezi ca parca era un post exact la modelul tau pe audiokarma unde scrie ce trebuie sa faci, daca nu, intrebi.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Toate unelte necesare reparațiilor audio

Post by bizonu22 »

Dadix este posibil sa il iluminezi cu led-uri dar eu iti sugerez sa cauti pe goagal "yamaha cr 820 light bulbs" si o sa gasesti becuri cu filament. Eu mi-am iluminat cu led-uri un reciver de la Kenwood si un Marantz. Nu am fost satisfacut si le-am lasat pe cele originale. Daca vrei neaparat sa il iluminezi cu led cauta pe net pt ca sunt o gramada de topicuri si de explicatii, inclusiv calculatoare pt calculul rezistentelor pt led-uri. Daca nu ma insel am citit ceva chiar pe acest forum.
P.S. Daca "meseriasul" nu stie cum sa il ilumineze cu led ar fi bine sa nu il lasi nici macar sa iti schimbe bateriile de la vreo telecomanda. :wink:

O zi faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Toate unelte necesare reparațiilor audio

Post by bizonu22 »

Am vazut ca deja ai cum trebuie rezolvata problema. http://audiokarma.org/forums/index.php? ... er.706693/" onclick="window.open(this.href);return false;

Bravo!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Post Reply