Magnat Altea 7 cum vi se pare ? Se merita ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Blanescu
Posts: 1
Joined: 27 Dec 2008, 11:44

Magnat Altea 7 cum vi se pare ? Se merita ?

Post by Blanescu »

Va salut cu respect ! Sunt intr-o mare dilema in legatura cu o pereche de boxe.... Nu stiu exact in ce zona sa ma indrept. Problema este ca nu depind nici de o suma considerabila de bani pentru a achizitiona o pereche de boxe acceptabile. As dori sa-mi impartasiti din cunostintele dumneavoastra cele mai bune alegeri facute pentru aceasta problema...dispun din pacate doar de 1800 lei.

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Magnat Altea 7 cum vi se pare ? Se merita ?

Post by apanoiu »

La banii aceia poti cumpara si Quantum 505.
Seria Quantum ofera finisaj mai frumos, si sunetul ar trebui sa fie mai bun. Eu quantum 5 am centrul si pot spune ca fata de seria Monitor diferentele de aspect sunt imense, cum tot imense sunt diferentele de la seria 5 la seria 7.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Magnat Altea 7 cum vi se pare ? Se merita ?

Post by puf »

Eu ma intreb de unde cumperi Altea 7 ca nu mai sunt demult pe stoc si nu se mai fabrica.
Mai degraba as fi recomandat Altea 5 care sunt ceva mai coerente si mai precise si MULT peste seria entry Monitor.Din pacate seria Altea nu a avut deloc succesul comercial al seriei Monitor si s-a scos din fabricatie.
Personal nu mi-a placut sunetul Altea fiind prea congestionat si nervos dupa gustul meu dar era numai o impresie de moment la o comparatie directa cu seria Monitor se dovedeau a fi complet alta clasa si nu cred ca se pot compara cu multe incinte din clasa aia de pret.
Fata de seria Monitor sunetul este mult mai precis , basul mai adanc, controlat si cu o urma de articulatie, mediile sunt curate si mai coerete, inaltele mai fine si sunt capabile de o presiune acustica importanta fara sa piarda din calitati la volume mari.

Incintele Magnat din seriile superioare Quantum pot fi grozave numai daca le potrivesti corect cu acustica camerei si cu amplificarea dedicata, fiind destul de pretentioase.

Post Reply