Oppo UDP 205

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Oppo UDP 205

Post by vladone »

Buna ziua,

A avut cineva ocazia sa asculte Oppo UDP 205 ca sursa audio stereo? Din specificatii pare un player decent.
Playerul ar inlocui un Pioneer N50A si ar canta fisiere hi-res (FLAC sau DSD 64-128) de pe un NAS ori CD-uri audio.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Oppo UDP 205

Post by Micky »

Eu îl am în casă de o luna și este excelent. La acest preț este o soluție f bună. Recomand!

vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Re: Oppo UDP 205

Post by vladone »

Multumesc Micky. L-am comandat.
Ce solutie folosesti pentru streaming audio (Internet radio, Spotify et al.)?
Revin cu impresii.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Oppo UDP 205

Post by Micky »

Felicitări! Personal eu ascult muzica de pe discurile mele și fișiere stocate pe ssd și hdd conectate prin portul usb. Sincer nu am incercat sa ascult muzica de pe internet și nici radio. Motivul fiind obișnuita și reticența mea față de pierderea calității audio. Prefer, in loc să plătesc un abonament lunar deobicei mic, să îmi cumpăr sau sa fac rost de muzica mod fizic sau digital sub formă de fișiere. Îmi cer scuze că nu am scris prea mult despre Oppo udp 205 dar traversez o perioadă proastă datorată pierderii Majestății Sale Regele Mihai I.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Oppo UDP 205

Post by johndoe21ro »

Micky wrote:Felicitări! Personal eu ascult muzica de pe discurile mele și fișiere stocate pe ssd și hdd conectate prin portul usb. Sincer nu am incercat sa ascult muzica de pe internet și nici radio. Motivul fiind obișnuita și reticența mea față de pierderea calității audio. Prefer, in loc să plătesc un abonament lunar deobicei mic, să îmi cumpăr sau sa fac rost de muzica mod fizic sau digital sub formă de fișiere. Îmi cer scuze că nu am scris prea mult despre Oppo udp 205 dar traversez o perioadă proastă datorată pierderii Majestății Sale Regele Mihai I.
E ceva vreme de cand nu ai mai scris pe aici nimic... Si eu am aceeasi reticentă cu muzica de pe internet/radio. Si totul a început cu niște Usher-uri Be-718! :wink:

P.S. Dumnezeu să-l primească în Împărăția Sa pe bunul și eroicul nostru Rege, Mihai I!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Re: Oppo UDP 205

Post by vladone »

Sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste calitatea sursei.
Sunt insa unele momente in care un post de radio pe internet te scoate din incurcatura atunci cand ai niste prieteni in vizita la un pahar de rosu (nu toti prietenii mei apreciaza un Esbjorn Svensson Trio sau un Arvo Part... :) ).
Cred insa ca am gasit solutia si pentru asta folosind o aplicatie instalata pe NAS. Voi testa cat de curand.

MIcky, John, va impartasesc total starea de spirit din ultimile zile...

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Oppo UDP 205

Post by johndoe21ro »

vladone wrote:Sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste calitatea sursei.
Sunt insa unele momente in care un post de radio pe internet te scoate din incurcatura atunci cand ai niste prieteni in vizita la un pahar de rosu (nu toti prietenii mei apreciaza un Esbjorn Svensson Trio sau un Arvo Part... :) ).
Cred insa ca am gasit solutia si pentru asta folosind o aplicatie instalata pe NAS. Voi testa cat de curand.

MIcky, John, va impartasesc total starea de spirit din ultimile zile...
He he... Bine punctat!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply