sfat achizitie amplificator vintage

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

Salutare tuturor !!

In weekendul acesat am stat la discutii cu niste prieteni si printre altele am ascultat si ceva muzica.Printre altele detin si un denon avr x 2300 w , boxe Jamo E 350, jbl e 80, un player ARCAM DV 79.La insistentel unui prieten (care mi-a adus un sony ta f 270 ) am conectat amplificatorul sony mentionat (an fabricatie 1991) si am dat putin si in JBL si in Jamo.Pai ce sa zic, nefiind un amplificator cine stie ce high end, sony-ul m-a impresionat (pe volum inalt erau ceva distorsiuni pe ambele boxe).Dar cea mai rea parte este ca asa m-a impersionat amplificatorul ala, ca de 4 zile si nopti caut un amplificator care vreau sa il folosesc la ordinea zilei.Am si gasit cateva modele am si citit o mie si-o suta de opinii dar parca nu e sufiient.Modelele din care am posibilitatea sa aleg sunt
PIONEER A 656 MARK II, Sony TA-F630ESD,Pioneer A-702R, Sony TA-F550ES, Cambridge Audio 540A, marantz PM 66SE si ROTEL RB 951 rotel RB 971.
In general ascult cam tot ceea ce inseamna muzica clasica, putin jazz, r&b, rap, dance bla blauri din astea :)).Daca aveti ceva sfaturi ...sunt binevenite !!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by momolo »

Stronghold wrote:In weekendul acesat am stat la discutii cu niste prieteni si printre altele am ascultat si ceva muzica.Printre altele detin si un denon avr x 2300 w , boxe Jamo E 350, jbl e 80, un player ARCAM DV 79.La insistentel unui prieten (care mi-a adus un sony ta f 270 ) am conectat amplificatorul sony mentionat (an fabricatie 1991) si am dat putin si in JBL si in Jamo.Pai ce sa zic, nefiind un amplificator cine stie ce high end, sony-ul m-a impresionat (pe volum inalt erau ceva distorsiuni pe ambele boxe).Dar cea mai rea parte este ca asa m-a impersionat amplificatorul ala, ca de 4 zile si nopti caut un amplificator care vreau sa il folosesc la ordinea zilei.Am si gasit cateva modele am si citit o mie si-o suta de opinii dar parca nu e sufiient.Modelele din care am posibilitatea sa aleg sunt
PIONEER A 656 MARK II, Sony TA-F630ESD,Pioneer A-702R, Sony TA-F550ES, Cambridge Audio 540A, marantz PM 66SE si ROTEL RB 951 rotel RB 971.
In general ascult cam tot ceea ce inseamna muzica clasica, putin jazz, r&b, rap, dance bla blauri din astea ).Daca aveti ceva sfaturi ...sunt binevenite !!!
tie in primul rand iti trebuie boxe si nu amplificator.
Alea nu sunt boxe, sunt lazi cu difuzoare din supermarket. Nu conteaza ce amplificator legi la aceste lazi cu difuzoare ieftine si proaste (+ cutiile alea se umfla cand bubuie basul chiar la putere mica si din asa ceva se aude o voma de sunet).
Alta chestie, Arcam-ul e DVD player, nu e facut sa asculti audio-stereo. Brandul nu e prost, chiar face (sau a facut pe vremuri....) unele cdplayere simpatice avand in vedere categoria joasa de pret. Insa DVD-playerul nu are cum sa sune bine pe CD-Audio stereo.... ca nu are cum, chestiune explicabila tehnic. La DVD playere totul trece printr-un procesor care nu e facut pentru audiofilie, are alte teme (surround).
Receiverul surround Denon chiar nu e prost pe surround. Evident, nici asta nu e opera de arta pe stereo, dar nu se justifica inlocuirea lui pentru acele lazi cu difuzoare, culmea, cu trancote "vintage" mediocre de 6...7 kile.
Din lista ta cele doua Rotel sunt amplificatoare finale care nu au nici macar potentiometru de volum si fac parte dintr-o categorie ieftina, usoara si cu putere mica. Dar nu sunt chiar proaste, dimpotriva, daca nu costa mult sunt decente.... insa pentru boxe si nu lazi cu difuzoare. Evident, iti trebuie un preamplificator la ele si asta costa!
Pioneerul e o harabaie bine construita dar suna a marlan. Nu e nici asta prost, dar e greu sa-i gasesti boxe potrivite. Evident, e singurul aparat cat de cat interesant din lista ta second hand.
Sony TA-F630ESD e o alta harabaie bine construita dar din pacate suna "a Sony". Daca perseverezi peste ani de zile iti vei da seama ce inseamna.
Sony TA-F550ES este o mediocritate si evident, suna "a Sony" (la modul si mai ieftin).
Cambridge Audio 540A e o chinezarie moderna, frumos construit si cu pretentii entry level dar din ce stiu sunt stricacioase si ca sunet.... depinde, poate iti place sunetul de tabla (chineza). Ma refer nu la tabla cu brat ci la tabla de conserva.
Micul junghi Marantz PM 66SE de nici 7 kile e poate singurul din lista care prezinta urme de muzica in sunet dar e foarte slab ca putere si slab in general (schema Philips-Marantz lesina si cand adie vantul si o cam lalaie) asa ca-i trebuie boxe harnice si capabile (= nu se gasesc si daca se gasesc = costa mult). Daca-l pui pe lazile cu difuzoare din supermarket, va suna ca o basina lesinata care trage sa moara.
Deci, sa nu ramai nelamurit, lichideaza tot mai putin receiverul Denon (care e chiar dragut) pe care o sa-l folosesti surround la filme si vezi intai de niste boxe, preferabil cat mai mici, doar asa iti vor ajunge banii pentru unele de calitate second hand. Adica NU mari si proaste, DA mici si bune. Si fara bubuiala! Asta nu se poarta pe forumul nostru audiofil, se poarta in talciok si in clubul de la Mamaia!
Dupa boxe cauta amplif sa se pupe cu ele (dar intai sa ai boxele ca e mai greu cu ele. De amplifiuri pute piata)
Dupa care mergi pe un cdplayer vintage care inca citeste discuri (= 40.....200 lei bucata).
La cdplayer nu ai probleme, cu bani putini gasesti ceva decent (raportez cuvantul "decent" la situatia ta descrisa mai sus. Care e tragica. Dar toti am fost copilasi o data!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

Multumesc de sfaturi.legat de denon sunt multumit.referitor la arcam dv 79, chiar daca este dvd player totusi nu este un player care nu prezinta interes, cu atat mai mult cu cat are ceva veleitati audiofile .sunt playere mai bune ca acesta, dar totusi nu degeaba a costat spre 1000 lire.si apoi sunetul este foarte bun pe boxe gen KEF Q 700, KEF I Q 90, DYNAUDIO EXCITE X 38 (probate pe toate cele 3 boxe care sunt din categoria HIGH END)
In rest, sunt constient de calitatea boxelor detinute, dar sunt in cautare de focal s-au b&w si a sunetului care sa ma incante personal.
Eventual poti face o recomandare pe linie de boxe (care chiar mi-ar fi de folos) si care sa nu depaseasca SH 1000 euro.
Revenind la subiect, as fi interesat sa cumpar un amplificator (din cele enumerate) tocmai pentru a fi utilizat zilnic (pioneer 656 nu cred ca e chiar o pocnitoare ordinara, chiar daca nu este din categoria audiophile)

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by johndoe21ro »

Stronghold wrote:Multumesc de sfaturi.legat de denon sunt multumit.referitor la arcam dv 79, chiar daca este dvd player totusi nu este un player care nu prezinta interes, cu atat mai mult cu cat are ceva veleitati audiofile .sunt playere mai bune ca acesta, dar totusi nu degeaba a costat spre 1000 lire.si apoi sunetul este foarte bun pe boxe gen KEF Q 700, KEF I Q 90, DYNAUDIO EXCITE X 38 (probate pe toate cele 3 boxe care sunt din categoria HIGH END)
In rest, sunt constient de calitatea boxelor detinute, dar sunt in cautare de focal s-au b&w si a sunetului care sa ma incante personal.
Eventual poti face o recomandare pe linie de boxe (care chiar mi-ar fi de folos) si care sa nu depaseasca SH 1000 euro.
Revenind la subiect, as fi interesat sa cumpar un amplificator (din cele enumerate) tocmai pentru a fi utilizat zilnic (pioneer 656 nu cred ca e chiar o pocnitoare ordinara, chiar daca nu este din categoria audiophile)
Nu vreau sa ma bag in discutie... o sa trec insa pe langa si o sa fac o corectie: boxele enumerate de tine nu sunt nici macar entry-level, daramite hi-end! Poti sa ma crezi pe cuvant sau nu... Marcile respective fac in mod evident boxe hi-end dar gamele de care amintesti tu mai sus nu au treaba cu segmentul asta. In rest... sa ai o seara cat mai frumoasa si auditii cat mai placute! :)

P.S. Recomandarile sunt riscante pentru ca aici conteaza mult muzica ascultata, preferinte, ce sistem au in spate, samd. As zice ca Dynaundio Contour S1.4, Ascendo Monitor C5 si Usher X-719 sunt mult peste incintele de care amintesti. Fiecare sunt cu plusuri si minusuri: unele-s mai sarace timbral si au nevoie de ceva amplificare ca sa fie trezite la viata, altele-s bunicele si echilibrate dar nu surprind in mod deosebit cu nimic, samd... Dar sunt clar mai bune ca cele postate mai sus...
Last edited by johndoe21ro on 04 May 2018, 17:34, edited 4 times in total.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

Johndoe...probabil entry level sunt ale mele, dar kef q700 sau dynaudio(vreo 3000 euro)ma îndoiesc ca nu ar fi high end.in rest mulțumesc de răspuns și dacă tot ai intervenit poți sa faci o recomandare de boxe.dupa cum ziceam sunt interesat de focal sau B&W.in rest poate monitor audio sau Dali.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by johndoe21ro »

Stronghold wrote:Johndoe...probabil entry level sunt ale mele, dar kef q700 sau dynaudio(vreo 3000 euro)ma îndoiesc ca nu ar fi high end.in rest mulțumesc de răspuns și dacă tot ai intervenit poți sa faci o recomandare de boxe.dupa cum ziceam sunt interesat de focal sau B&W.in rest poate monitor audio sau Dali.
E dreptul tau sa te indoiesti. Pana una alta fa o treaba buna si prezinta-te in sectiunea dedicata ca sa intelegem ce vrei, ce stii, de unde esti si incotro te indrepti! Si, chiar si asa, experienta ta si urechea din dotare fac diferenta, nu recomandarile noastre... :wink:

P.S. Complicat rau cu recomandarile... Cu siguranta nu sunt cel mai potrivit pentru a-ti face recomandari. Poate ar fi mai intelept sa te indrepti catre piata vintage. Altfel, pot usor sa-ti recomand B&W Seria 800 D3, Focal Kanta sau Monitor Audio seria Platinum II. S-ar putea sa aiba nevoie sa fie usor potolite toate cele mentionate si depasesc lejer bugetul (nu mai vorbim de ce e nevoie in spatele lor ca sa cante)... Raman la recomandarile din postul anterior (vis-a-vis de boxe)!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

B&W ar fi prima opțiune.am găsit modelul 604 și as fi curios sa vad dacă mi se permite audiția.in rest, din pura curiozitate am și cumpărat sony ta F 630 ESD și Pioneer a676 iar mâine am programata o audiție pentru un amplificator Yamaha s 301 și s 501.multumesc de sfaturi

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by bongiorno »

Cu Yamaha mentionate ... nu esti pe drumul bun. Nu te incapatana pe Pioneer. Nici pe Sony. Mai cauta, mai spune .
Uite, daca vrei musai B&W atunci amplificarea ieftina si potrivita ar fi Rotel. Grija mare sa nu fie cu umblaturi prin ele. Succes si sa mai spui ce ai facut.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

Ok, multumesc de sfat.Daca imi permiti intrebarea....de ce NU yamaha?s-au la boxe pot sa ma indrept si spre alte marci intrucat nu sunt neaparat legat de un anumit producator?

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

Am ascultat cateva yamaha, am ascultat si pioneer si sony, insa ideea e ca am nevoie de niste boxe bunicele.Si, daca tot ma ajutati, as vrea sa subliniez ca sunt intr-o discutíe pe PSB imagine X1T sau B&w CM10 S2.Pareri?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by momolo »

Stronghold wrote:Si, daca tot ma ajutati,
desi evident, nu meriti. Ti-a scapat topicul de prezentare, probabil nu te-au educat sa dai buna ziua cand intri pe undeva (nu vreau sa-mi imaginez si restul comportamentului).
Plus atitudinea si reactiile tale arata ca nu poti fi ajutat. Nu are rost sa insir argumentele, se observa imediat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:
Stronghold wrote:Si, daca tot ma ajutati,
desi evident, nu meriti. Ti-a scapat topicul de prezentare, probabil nu te-au educat sa dai buna ziua cand intri pe undeva (nu vreau sa-mi imaginez si restul comportamentului).
Plus atitudinea si reactiile tale arata ca nu poti fi ajutat. Nu are rost sa insir argumentele, se observa imediat.
L-am sfatuit sa se prezinte si sa spuna unde sta, ce preferinte are, ce vrea de la sistem, etc... pentru a inlesni dialogul. Ce e aici e doar un monolog!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

momolo wrote:
Stronghold wrote:Si, daca tot ma ajutati,
desi evident, nu meriti. Ti-a scapat topicul de prezentare, probabil nu te-au educat sa dai buna ziua cand intri pe undeva (nu vreau sa-mi imaginez si restul comportamentului).
Plus atitudinea si reactiile tale arata ca nu poti fi ajutat. Nu are rost sa insir argumentele, se observa imediat.[/q

Cu tot respectul cuvenit (pentru ca sunteti si moderator) chiar nu am venit pe acest forum sa fiu tratat (expres de catre dumneavoastra) ca si o carpa de sters pantofi, sunt satul de aluziile facute (dar totodata , trecand peste aluziile cu aere de superioritate , mi-am aratat multumirea fata de sfaturile oferite).Mai mult ati continuat cu aluzii superficiale si improscat noroi la adresa subsemnatului continuand la a face aluzii la comportamentul meu , in general.Aici cred ca ati cam sarit, calul, lucur care nu permit nici online si nici live , daca vreti.Va rog a observa faptul ca indiferent de aciditatea dumneavoastra, am trecut peste odata, dar a doua oara nu.Nu va cunosc, si nu ma cunoasteti, astfel incat preconcepíile si antepronuntarile sunt de prisos.Ati facut o remarca la -toti am fot copilasi odata- da, poate sunt copilas in domeniul audio, dar inregistrarea pe acest forum este chiar esenta cuvantului copilas folosit de catre dumneavoastra.
Foarte corect este si faptul ca nu am precizat care este directia spre care doresc sa ma indrept si foarte corect este si faptul ca nu pot fi ajutat daca nu spun unde ma doare.Si aici as completa faptul ca detin un denon pma 1500 , denon 1600 NE, insa nu am reusit sa gasesc si niste boxe care sa fie potrivite (aici am cerut ajutorul celor care sunt mai priceputi).Acesta a fost motivul pentru care detin acele lazi cu asa zise difuzoare de supermarket , si tot pentru aceste lazi am avut nevoie si de un amplificator de Doamne ajuta, ca din cele enumerate anterior.Pur si simplu, pana in momentul in care nu gasesc o perecehe de boxe decente , as cheltui banii degeaba
Trecand peste aceste paranteze (care oricum nu sunt constructive si mai mult polueaza nu doar topicul ci forumul) as sugera domnului moderator sa stearga intregul topic , in semn de respect pentru ceilalti utilizatori care sigur nu sunt curiosi de polemici si de alte discutii aberante.Multumesc

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: sfat achizitie amplificator vintage

Post by Stronghold »

L-am sfatuit sa se prezinte si sa spuna unde sta, ce preferinte are, ce vrea de la sistem, etc... pentru a inlesni dialogul. Ce e aici e doar un monolog![/quote]

Imi cer scuze , am si facut prezentarea succinta.
Multumesc de sfaturile date pana in prezent

Post Reply