boxe Dynaudio

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Oh, nu, Momolo, 500 de lei nu reprezinta o avere. Ca sa fiu carcotasa, as putea spune ca ce calitate poate fi la suma aceasta. Glumesc. Ti-am urmat sfatul si am gasit chiar eu pe OLX un Gemini X4 foarte puternic (poate chiar prea), profesional, dar ma cam sperie faptul ca se raceste cu doua ventilatoare. Eu nu ascult la volum ridicat si locuiesc intr-o zona foarte linistita, uneori ma deranjeaza si cele mai mici zgomote. Oare se poate anula ventilatorul de racire fara sa afecteze aparatul? Si am mai observat un lucru ciudat: amplificatoare de prin anii 80-90 la preturi de aprox 1500 de lei, apropiate deci de pretul aparatelor noi. Spre ex. Atoll-ul SE de care am mai pomenit este la 2600, nou, in magazin. Sper ca nu fac o greseala ca dau preturi. Apoi, amplificatoare de mare putere, poate profi sau pentru discoteci, chiar sub pretul celor .. normale, sa zic asa. Mi se pare ciudat, eu imi amintesc de discutiile cu ani in urma, pe tema aparatelor de muzica, pretul crestea direct proportional cu puterea. Eu in casa am crescut cu magnetofon Kashtan si pick-up Unitra, apoi celebrele "combine" muzicale. Dar, revenind, cum pare Gemini X4? Oricum, nu ma mai grabesc, am redescoperit castile mele Sennheiser. Doamne, ce frumos se aude. Daca as atinge in boxe acest nivel de calitate eu m-as declara multumita. O seara frumoasa va doresc tuturor.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: boxe Dynaudio

Post by kaav »

cristina wrote:...ma cam sperie faptul ca se raceste cu doua ventilatoare. Eu nu ascult la volum ridicat si locuiesc intr-o zona foarte linistita, uneori ma deranjeaza si cele mai mici zgomote. Oare se poate anula ventilatorul de racire fara sa afecteze aparatul? .
Salut. Nu sti pana nu il folosesti daca chiar va deranja. Daca deranjeaza, exista ventilatoare pentru carcase de pc cu care sa le inlocuiesti si pe care chiar nu le mai auzi in timpul functionarii nici de la catva centimetri, daramite din locul de auditie. Statia mea are 80w in 8 ohmi, pe eticheta boxelor scrie 40w in 4 ohmi si nu am probleme niciodata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina, nu cunosc practic nimic despre acest Gemini X4. Exista diferente (la sunet) foarte mari intre amplificatoarele astea profesionale. Eu am la colectie si am avut in timp diverse si am constatat lucrul asta, enorme diferente de sunet (calitate, fel de a suna, etc). Cele mai ok calitativ vorbind sunt in general cele racite pasiv (fara ventilatoare, de obicei o sa vezi radiatoare pe laterale si toate au "urechi" standard de prins in orice rack profesional). Cred ca mai am unul profesional englezesc marca "Nu a auzit nimeni" din UK anii 1980-1983 care suna grozav si unii se apucasera prin UK sa le bricoleze, unul ii schimbase carcasa si cerea o suma "audiofila" pe acest banal power de studio dat la vreo 100W si avand cam vreo 12...14 kile.
Deci, Gemini.... In primul rand cred ca nu e bine sa tai ventilatoarele la nici unul, poate doar in cazuri ff rare. Datorita ventilatoarelor radiatoarele sunt subdimensionate masiv (se obtine economie de material si greutate mai mica la putere mare). De exemplu am si un Yamaha din seria profy de PA caruia i-am taiat o data cele 2 ventilatoare (cum sunt si la Gemini ala, probabil de 80mm - apropos, kaav are dreptate, se pot inlocui cu unele de calculator din magazinele de piese PC insa nu toate sunt la 12V, unele au 24V. Cele "de calculator" sunt numai la 12V si intradevar, se gasesc unele extrem de silentioase, am si inlocuit o data la ceva si nu se mai auzea nimic. La un receiver surround)...deci cum ziceam, am taiat ventilatoarele la un Yamaha de jdemii de wati si evident, in casa nu poti da tare. Insa se cam incingea la mersul in gol si le-am repus, imi era sa nu crape. Deci pe scurt, nu e bine sa le anulezi, solutia e sa le inlocuiesti cu unele silentioase.
Deci, la Gemini X4 m-am uitat acum pe schema, se gaseste aici: https://www.hifiengine.com/manual_libra ... i/x4.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Schema e clasica si chiar imi place, nu-i rea deloc, insa sunetul depinde mult de un integrat operational, adica asta:
https://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=4558DD" onclick="window.open(this.href);return false;
Asta nu e o chestie neaparat rea.
E alimentat destul de usurel, capacitate cam mica, se simte economia.
Astfel, vazand schema ma asteptam la ceva nasol si nu e. Dar de la schema la sunet e cale lunga, adica nu se poate ghici cum suna privind schema. Insa se poate vedea o schema proasta si asta nu e proasta deloc si, un lucru bun, e clasica. Daca ai ocazia sa-l incerci inainte de cumparare, poate merita o incercare. Dar trebuie sa te ajute cineva cu mufele si cablurile care sunt importante si daca nu te pricepi poti face pocinoage.
Totusi mai cauta unele racite pasiv care de obicei (sau intotdeauna) sunt dedicate folosirii in studio unde conteaza calitatea.

PS - boxele bine aranjate suna MULT peste orice casti audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: boxe Dynaudio

Post by c_andrei »

Salutare!
Cristina, am avut acum cativa ani pentru teste un amplificator de studio marca samson. Desi nu are pretentii audiofile acest amplificator suna foarte bine. Stiu ca l-am comparat atunci cu ceva amplificator englezensc cu pretentii si a iesit castigator.
Nu stiu daca va reusi sa conduca boxele tale, insa ca si calitate a sunetului isi merita banii cu varf si in indesat.
https://www.olx.ro/oferta/putere-amplif ... 409ddd08b7" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/samson-servo- ... 409ddd08b7" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

Samson e firma mare, foarte cunoscuta si veche din 1980. Intr-o vreme se zvonea ca e in combinatie cu Luxman.
https://translate.google.ro/translate?h ... chnologies" onclick="window.open(this.href);return false;
Am si eu unul, e foarte greu, are jdemii de finali, superba constructie dar nu l-am testat (ascultat) niciodata, doar l-am bagat o data in priza si i-am masurat offset-ul (din fericire e zero) sa vad ca e functional si este. L-am luat din talciok acum cativa ani deoarece era ieftin (la ce namila este) si arata bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Va multumesc muuult de tot!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

pe langa exemplele date de c_andrei, ai mai putea incerca asa ceva:
https://www.olx.ro/oferta/aura-auv-100- ... b481d066d7" onclick="window.open(this.href);return false;
AURA fiind "sub brand" pentru Bowers and Wilkins (B&W) ar putea sa fie luat in seama din cauza ca in general boxele B&W sunt sarcini dificile (ca si Dyanudio - desi B&W au alt timbru, sunt mai agresive decat Dynaudio de unde ma astept ca amplifiul sa sune mai dark fiind optimizat - iar cei de la B&W stiau ce inseamna un sunet bun, mai ales pe vremuri, nu garantez acum). Totusi boxele vechi de la B&W aveau sarcini mai putin dificile ca cele noi, exemplarul asta fiind din 1991. Dynaudio au fost sarcini dificile intotdeauna din cauza conceptiei difuzoarelor.
Nu discut de pret, se putea mai ieftin insa e in Bucuresti si poate la indemana pentru o proba.
Si te mai poti uita la astea (despre care eu nu cunosc cum suna, dar e genul de amplif la care m-as uita in situatia prezenta):
https://www.olx.ro/oferta/amplificator- ... 536bb69bbb" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.olx.ro/oferta/amplificator- ... 536bb69bbb" onclick="window.open(this.href);return false;
Yamaha sunt printre cei mai cei la profesionale, poate stiai. Insa soundul amplifurilor Yamaha in zona profy e discutabil si nu e constant intr-o anumita tenta. Unele suna mai pe medie (astea moderne), altele mai vechi sunt remarcabil de bune pe bas. Dupa cum sti Yamaha e un super brand si la aparatele HiFi (de casa) insa nu confunda, amplificatoarele profesionale Yamaha care sunt TOTAL diferite de cele HiFi "de casa". De aceea in cazul Yamaha-profy trebuie testat ca nu sti cum vor suna de la un model la altul si cu diverse boxe. Ca o poveste oarecare, prin 1993 am participat la un eveniment special, un spectacol de muzica electronica live. In partea de PA (statiile de putere profesionale) erau 3 branduri din care si Yamaha s-au dovedit cele mai minunate pentru grupul de boxe de bas, adica subwoofere (un singur subwoofer putea fi carat numai de minim 4 oameni). Dar alte amplifuri profy de la Yamaha nu au bas, suna mai pe medie.

info:
https://www.radiomuseum.org/r/lem_ppa_1202.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.radiomuseum.org/dsp_herstel ... y_id=17147" onclick="window.open(this.href);return false;

https://usa.yamaha.com/files/download/o ... P2050E.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: boxe Dynaudio

Post by c_andrei »

Dupa parerea mea, acele amplificatoare profesionale vor excela in conducerea boxelor tale dificile, insa este posibil (destul de probabil) sa nu exceleze la calitatea si rafinamentul sunetului.
E adevarat, recomandarile au fost facute pe ratiuni de buget, dar eu sunt de parere ca daca tot ai boxele alea bune, ar fi pacat sa nu le pui in valoare. Cu alte cuvinte, sfatul meu ar fi sa nu te grabesti si sa mai strangi niste bani, si poate in timp sa te orientezi catre ceva mai bun, adica la un amplificator pe masura boxelor. Dar apoi te vei lovi de alte neajunsuri, respectiv calitatea celorlalte componente: sursa, cabluri.
Ar mai fi o varianta, sa vinzi boxele si de banii aia sa iti iei niste boxe mai prietenoase si mai usor de facut sa cante cu amplificatoare de nivel mediu.
Din ce am observat, in sistemele audiofililor boxe ca ale tale sunt facute sa cante cu amplificatoare de mii de euro, lucru care vine sa intareasca doua afirmatii:
1. sunt boxe bune, din care poti scoate sunet audiofil.
2. au nevoie de scule si cablaraie buna, adica de mii de euro.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Altii se plimba la mare eu m-am plimbat toata ziua pe net si pe site. Ma dor cumplit ochii dar mi-a placut ce am mai aflat. Apropo de site, cineva pomenea intr-o sectiune de Jimi Hendrix. Este si acesta un motiv pentru care caut sa-mi perfectionez sistemul: ma deranja la culme sa ascult Hendrix pe aparate proaste, mai ales variantele de studio, cu mai multe suprapuneri de instrumente, pentru ca-mi dadea mereu o senzatie de galagie, de ingramadeala. Dupa ce mi-am luat Cantoanele, DAC-ul (mai ales) am observat castigul in claritate, in profunzime a sunetului, separare evidenta a instrumentelor, etc. De aceeami-am zis: hai sa incerc mai mult. Si am luat Contururile. Dar acum trebuie sa le casatoresc. Ma gandesc ca fiind si ele in varsta poate ar fi indicat sa fie impreunate cu un amplif de varsta apropiata. Ar conta oare asta pentru sunet? Am vazut Momolo ce mi-ai recomandat. Mie nu imi apareau pentru ca am pus o limita de pret la cautare, de la o mie in sus. Dar parca toti spuneau ca boxele Dynaudio au nevoie de puteri mari, ori acele amplifuri nu prea par asa (ma refer strict la wati, oare mai conteaza si altceva). Ar mai fi o mica problema, (sa nu te umfle rasul sau ... furia), in privinta aspectului. Fara indoiala ca eu caut in primul rand sunetul dar, cred ca stii si tu cum e, in casa mai vin musafiri, etc, si aparatele muzicale "sar" imediat in ochi. Dar o sa sun maine negresit si o sa va povestesc. Am gasit si eu ceva. Pare interesant? Luxman L430. Este vechi si are si ceva putere. 120 w la 4 ohmi. Eu despre "vechituri" nu am o parere foarte buna. Am citit pe site o discutie pe care o purtai cu cineva referitor la vintage si respectivul mergea pe aparate cu o vechime de maximum 10 ani la amplificatoare. Acest Luxman spunea domnul vanzator ca a fost servisat in Germania cu piese de calitate, echivalente. Eu stiu? Asa sa fie, dar asta inseamna vechiul, piese posibil degradate, care posibil sa-si piarda caracteristicile initiale. Si, oare este ceva deosebit daca are 4 tranzistori finali pe canal? Cam multe vreau sa stiu, nu-i asa? Inca una si gata. Dar te rog mult sa nu te superi. Imi trage cu ochiul un Denon AVC 1D. Are putere, e si mai "tanar" si, aici chiar nu pot sa pricep, e la jumate pret fata de un Luxman din 1980 resapat. Stiu prea bine discutiile pe care le-ati purtat vizavi de receivere dar acesta pare chiar un model reusit. Se spune ca are bun sunetul pe 5.1 dar pe stereo e chiar foarte bun, comparabil chiar cu amplificatoare stereo de calitate. 5.1 nu ma prea intereseaza dar nu se stie niciodata, poate voi pastra si Cantoanele si as fi chiar curioasa cum se aude un King Crimson remasterizat surround, spre exemplu. In plus, are si intrare phono, iarasi nu are importanta f mare pentru ca discurile mele nu sunt de mare calitate (cvasitotalitatea romanesti si "made in USSR"), dar posibilitatea conexiunii exista, si poate mai pun cate un disc din cand in cand. Cam asta ar fi. O seara frumoasa tuturor.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

c_andrei wrote:Salutare!
Cristina, am avut acum cativa ani pentru teste un amplificator de studio marca samson. Desi nu are pretentii audiofile acest amplificator suna foarte bine. Stiu ca l-am comparat atunci cu ceva amplificator englezensc cu pretentii si a iesit castigator.
Nu stiu daca va reusi sa conduca boxele tale, insa ca si calitate a sunetului isi merita banii cu varf si in indesat.
https://www.olx.ro/oferta/putere-amplif ... 409ddd08b7" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/samson-servo- ... 409ddd08b7" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu prea inteleg. Zici ca nu are pretentii audiofile dar intrece un amplificator cu pretentii. Pai???

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: boxe Dynaudio

Post by c_andrei »

A intrecut "un" aplificator cu pretentii, nu pe toate. Doar unul anume cu care l-am comparat.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: boxe Dynaudio

Post by resitent »

@cristina încearcă să nu apleci urechea la toate flatulențele audiofile. Pune un amplificator mai greu asa cum sugera și momolo si ar trebui sa se simta.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: boxe Dynaudio

Post by momolo »

cristina wrote:Altii se plimba la mare eu m-am plimbat toata ziua pe net si pe site.
Acum de la mare e la moda sa te intorci infectat cu covid. E mai putin periculoasa navigarea pe internet. Plus ca acolo (in opinia mea) e o groapa de gunoi si o mare tiganie.
cristina wrote:Este si acesta un motiv pentru care caut sa-mi perfectionez sistemul: ma deranja la culme sa ascult Hendrix pe aparate proaste, mai ales variantele de studio, cu mai multe suprapuneri de instrumente, pentru ca-mi dadea mereu o senzatie de galagie, de ingramadeala. Dupa ce mi-am luat Cantoanele, DAC-ul (mai ales) am observat castigul in claritate, in profunzime a sunetului, separare evidenta a instrumentelor, etc.
Hendrix.... Super tare! Meriti ajutata!!
cristina wrote:Dar acum trebuie sa le casatoresc. Ma gandesc ca fiind si ele in varsta poate ar fi indicat sa fie impreunate cu un amplif de varsta apropiata. Ar conta oare asta pentru sunet?
nu are nici o importanta varsta in cazul acestor fieratanii. Intotdeauna s-au facut jdemii de boxe si amplificatoare extrem de diferite, potrivite, nepotrivite, etc, etc. Varsta e relevanta numai pentru bolile vechimii (uzura). Cele mai vechi boxe din lume pot sa sune bine cu cel mai nou amplificator din lume.
cristina wrote:Mie nu imi apareau pentru ca am pus o limita de pret la cautare, de la o mie in sus. Dar parca toti spuneau ca boxele Dynaudio au nevoie de puteri mari, ori acele amplifuri nu prea par asa (ma refer strict la wati, oare mai conteaza si altceva).
in general trebuie amplificator mare care inseamna automat si curent mare pe iesire insa nu este o regula 100%. Asa cum am scris de multe ori, diverse amplificatoare mari se intampla sa nu se descurce cu diverse boxe cu sarcini mai complicate si diverse amplificatoare mici se pot intampla sa se potriveasca cu boxe complicate. Dar in mare Dynaudio vor curent si control.
cristina wrote:Eu despre "vechituri" nu am o parere foarte buna. Am citit pe site o discutie pe care o purtai cu cineva referitor la vintage si respectivul mergea pe aparate cu o vechime de maximum 10 ani la amplificatoare.
irelevant daca respectiviul mergea pe ce voia el. Exista vechituri de 43 de ani care merg perfect fara sa le fi reparat nimeni, chiar acum ascult asa ceva. Exista aparate de 10 ani carora le-a crapat borshul in condensatorii chinezi, de exemplu eboda unui var, aparat care a stat nefolosit cativa ani si cand l-a bagat in priza a constatat ca nu mai citeste DVD-uri si i-am spus sa-l duca la tomberon ca-i dau eu pomana unul mai bun de 3 ori mai vechi ca ala.
cristina wrote:Am gasit si eu ceva. Pare interesant? Luxman L430. Este vechi si are si ceva putere. 120 w la 4 ohmi. Eu despre "vechituri" nu am o parere foarte buna. Am citit pe site o discutie pe care o purtai cu cineva referitor la vintage si respectivul mergea pe aparate cu o vechime de maximum 10 ani la amplificatoare. Acest Luxman spunea domnul vanzator ca a fost servisat in Germania cu piese de calitate, echivalente. Eu stiu? Asa sa fie, dar asta inseamna vechiul, piese posibil degradate, care posibil sa-si piarda caracteristicile initiale.
unii nu mai stiu ce povesti sa inventeze ca sa vanda. Trancotele astea nu se mai vand deloc, cred ca l-a luat inima cand l-a sunat cineva interesat! Acum la moda intre "samsarii" de scule este sa spuna (minta) ca vechitura a fost surubarita in Germania deoarece (in sfarsit!) toata lumea a aflat ca in Romania locuieste Dorel! Care cand pune mana se cunoaste! Ca si faza cu tarnacopul pe linia de curent care alimenteaza cartierul.
Deci, e abureala nesimtita faza cu "restaurarea" din Germania.
Iar Luxman L430 nu-ti duce boxele, e o jucarie. Nu mai lua de bune datele tehnice in zona "de casa" unde se minte din cele mai vechi timpuri. De aia zic eu de zona profesionala, acolo se minte mai putin. Apropos de asta, prin anii 80 vad la un prieten in casa o revista profesionala de la Tascam (divizia profy de la TEAC) si cum eram interesat de sorbeam paginile unei asemenea reviste (pe vremea aia sa citesti asa revista, sa o ti in maini echivala cu a te plimba azi intr-o masina Tesla). Si vad eu acolo niste cass deck-uri de la Tascam si datele tehnice. Si ma apuca rasul cand citesc banda de frecventa la un cassdeck de 30 Hz....12.500 Hz si ii zic omului, "-Ce-i cu flashneta asta?! Un deck AKAI din coada catalogului are 20 Hz....18.000 Hz!". Uite asa am invatat si eu prima oara in anii 80 ca sunt mai multe moduri de a tipari datele tehnice, unul real in profesional si altul "cosmetizat" in HiFi. Mi-a zis omul ca deck-ul ala Tascam face de rusine orice AKAI. Banda aia era data la 0dB pe cand AKAI-urile erau masurate la -10dB sau chiar -20dB. Daca masurau Tascam-ul la -10dB nu folosea la nimeni (in zona profesionala) pentru ca inginerul de sunet trage la 0dB si asta il intereseaza, insa iesea peste AKAI. In zona profy nu se minte ca e vorba de oameni de meserie si daca un brand ii minte pe astia, iese nasol.
Intre timp lumea s-a tampit in mod avansat si in zona profesionala au patruns si tot soiul de maimute analfabete, asa ca se minte acum peste tot. Are departamentul de marketing grija sa cantareasca kilogramul cat zece kilograme... pe hartie. Acum nu mai exista publicatii serioase ca pe vremuri, toate sunt corupte, traiesc din publicitate si cum sa lovesti mana celui care iti da de mancare?!
cristina wrote:Si, oare este ceva deosebit daca are 4 tranzistori finali pe canal?
poate sa aiba si 8 sau 10 sau si mai multi. E o discutie tehnica, in general se baga multi tranzistori pentru a obtine putere si curent pe iesire deoarece fabricarea unor tranzistori foarte puternici este o problema, a fost mereu. Asta cu mai multi vine la pachet si cu dezavantaje. Insa nu trebuie sa-ti bati capul, trebuie doar sa le asculti legate la boxele tale. Am zis mereu, nu poti sti cum suna doar daca citesti schema. Poti avea unele asteptari sau poti sa eviti sa-ti pierzi vremea cu proba, dar pana nu asculti, nu sti.
cristina wrote:Dar parca toti spuneau ca boxele Dynaudio au nevoie de puteri mari, ori acele amplifuri nu prea par asa (ma refer strict la wati, oare mai conteaza si altceva).
numarul watilor e doar un aspect al problemei. Si asa cum ziceam, foarte multe firme mint cu nerusinare la numarul watilor sau sa fac o analogie, sunt ca un vanzator din piata Obor care cantareste pana iese ce vrea el.
cristina wrote:Imi trage cu ochiul un Denon AVC 1D. Are putere, e si mai "tanar" si, aici chiar nu pot sa pricep, e la jumate pret fata de un Luxman din 1980 resapat. Stiu prea bine discutiile pe care le-ati purtat vizavi de receivere dar acesta pare chiar un model reusit. Se spune ca are bun sunetul pe 5.1 dar pe stereo e chiar foarte bun, comparabil chiar cu amplificatoare stereo de calitate. 5.1 nu ma prea intereseaza dar nu se stie niciodata, poate voi pastra si Cantoanele si as fi chiar curioasa cum se aude un King Crimson remasterizat surround, spre exemplu.
nu ai ce face cu asta. Daca il iei e numai pentru stereo. Chestia cu surround e complicata si nu ai rezolvat nici stereo, dai in altceva, mult mai alambicat dar si inutil. Sunetul surround nu se merita pentru treaba aia, e o aiureala fara rost. Un stereo de calitate e mai surround decat o babilonie de boxe zapacite pe un receiver vechi si depasit exact in partea de procesare surround. Pe partea asta s-a progresat mult in ultimii ani insa pe partea de amplificare treaba e la fel de cand lumea, bagi banul, ai calitate, nu bagi banul... e pe noroc.
Denon faceau receivere bune in vremea aia, sfarsitul anilor 90, am intalnit si eu receiver din 1998 care suna chiar bine pe stereo insa nu e ce iti trebuie. Te alegi cu o harabaie imposibil de revandut pe care o s-o folosesti stereo cu poate rezultate mai bune decat micul Pioneer dar totusi aceste receivere nu au rafinamentul necesar pentru Dynaudio si DENON nu are nici timbrul potrivit, fiind mai dark. Nu merge amplif dark pentru boxe dark. Aici unii suntem mai pretentiosi.

Problema este ca gasirea unui amplif care "sa duca" boxele nu rezolva situatia decat partial. Conteaza multe altele. Asezarea boxelor in camera (asta conteaza pentru perceptia 3D dar si separatia instrumentelor in sunet, evident si pentru detaliu si rafinament), conteaza enorm acustica camerei, conteaza cum se "pupa" sursa cu amplificarea si aici discutia e deosebit de delicata, chiar si astia mai experimentati ne-am trage capete in gura pe subiectul asta care in limbaj audiofil se numeste matching, conteaza chiar si sarmele folosite si cum bagi aparatele in priza, conteaza multe amanunte. In acest hobby cei cu experienta stiu ca o gramada de aparate foarte bune pot fi facute sa sune foarte prost. Chiar legat de acest subiect multi stim ca un "dealer" (vanzator de aparatura audiofila = o meserie pe cale de disparitie) se poate "juca" cu un client fara experienta demonstrandu-i ca un aparat mai slab poate suna "mai bine" ca unul superior. Totul jongland din aceste "amanunte" care pentru omul neinformat nu conteaza, de aceea nici nu observa ce "manevre" face dealerul chiar in fatza lui.
Dar fara dubiu, cand pui un amplificator impotent pe niste boxe halitoare, se aude de catre oricine. Apoi daca pui unul mai potent iar se simte. Si in genere cand gasesti un amplificator potrivit se simte in orice conditii, nu conteaza "amanuntele". Dar apoi cauti sa mergi mai departe. E cum ai descalci un ghem de fire, la inceput te apuca disperarea, pare ceva imposibil, prea complicat, etc. Apoi daca reusesti sa apuci de niste capete de fire esentiale incepi sa desiri si sa intelegi si apoi merge din ce in ce mai usor si mai clar pana gramada incalcita se transforma in bobine ordonate. Pas cu pas. Nu o sa nimeresti din prima. Apropos de un film vazut recent, o vorba interesanta in cursele de masini - "O cursa nu se castiga la primul viraj dar acolo se poate pierde".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cristina
Posts: 18
Joined: 23 Jun 2020, 08:12

Re: boxe Dynaudio

Post by cristina »

Singurul care a raspuns la telefon a fost Samsonul. Cred ca o sa-l iau. Dar: din poze se vede ca are doi condensatori de 10.000 microfarazi fiecare (ce m-am specializat). Alte aparate de care voi tot radeti ca sunt jucarele, au 30.000 (impreuna). Sa minta oare producatorul, asa cum spunea Momolo? Oare sunt suficienti la Samson pentru acele momente cand Hendrix cere foarte mult curent?

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: boxe Dynaudio

Post by c_andrei »

Cristina, desi eu am facut recomandarea, cred ca acel filtraj nu este suficient pentru un amplificator care ar avea capacitatea de a livra curenti mari. Aceast atu vine si din contructia supra-dimensionata a sursei, iar acel samson, desi suna f bine pt banii lui, nu cred ca va fi suficient. Am avut amplificator care avea filtraj de 80.000 si nu ducea boxele mele.
Desi recomandarea a venit pe in cobtextul unor constrangeri financiare, revin asupra opiniei mele si ti-as recomanda sa nu-l iei, ci sa mai stai si sa mai strangi bani.

Post Reply