Putere amplificator - putere boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Kross

Re: Putere amplificator - putere boxe

Post by Kross »

La petreceri...acolo deja e cel mai periculos. Pentru orice amplificator. De aceea e mai bine pentru aceste aplicații să ai un subwoofer cu 2 sateliți, ceva gen Logitech, Genius, ceva de zgomot și bubuiala, nu un amplificator bun. Nu merită sacrificat în amplificator pentru aplicații din astea. Dacă vrei sonorizare, alegi ceva profesional și gata. Care tolerează uz și abuz și gata. Amplificatoarele integrate de casă, boxele de casă, nu sunt de petrecere, contrar a ceea ce se crede în popor. Revin la ce am zis, cu 2x15 W deja trezești vecinii, fie la bloc fie la curte.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL-15 & SL-5300 2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent

Post by resitent »

Contrar multor păreri audiofoole am întâlnit și sisteme de calculator mișto care sunau bine, poate nu mega extraordinar dar sunau bine. Chiar și genius a mai avut modele decente. Problema lor principala e că majoritatea erau din plastic, epoca de plastik
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross

Post by Kross »

Genius a avut primul 5.1, (cel din lemn, culoare deschisă) cel cu selector mecanic, foarte reușit, transformator baban, și niste boxe din lemn 2.0, destul de reușite. Ulterior evident că le-au abandonat, ieftinit.
Și philips au avut unele decente, mai ales în perioada 2002-2005. După aceea... Pa.
La fel și altec lansing, modelul 641. După ele, potopul, plastice sau cartoane presate.
Dar așa este, au fost și boxe PC ok, chiar și unele din plastic. Doar că în timp, s-a ieftinit difuzorul, s-a subțiat plasticul, micșorat traful... Etc
1) Living 2)Dinning.

Mirciulik

Post by Mirciulik »

Kross wrote:
08 Jul 2021, 10:36

Eu am la muncă un Technics SU-Z1. Trancota. ..... Îmi plac mult vumetre le, și execuția interioară, și traful ecranat, și este extrem de silențios (chiar incredibil) dat fără semnal la maxim poți să juri că e stins.
Primul meu amplificator stereo a fost un technics SU-Z2. Vumetrele alea mi-au placut cel mai mult. Pana sa-l iau avusesem numai sisteme surround, mi se parea ca dolby prologic II e cel mai tare standard in muzica. Initial am avut la calculator placa Creative 5.1 cu sistem Genius, dupa care am avut o serie de receivere (Sony, Harman Kardon cu diverse boxe etc). Povestea cum l-am luat e interesanta. Ajunsesem cu treburi intr-un oras cam devreme si am intrat ca sa treaca timpul intr-o bomba unde se vindeau vechituri audio. Acolo un nene mesterea ceva la un pick-up, cand m-a vazut m-a intrebat bucuros daca vreu sa ascult ceva, am zis ok, a pus o placa electrecord cu tangouri celebre dupa care una de muzica populara. Am ramas masca, la vremea respectiva era cel mai tare sunet pe care il auzeam, cu totul altceva decat eram eu obisnuit acasa. Avea o statie Technics mare, niste boxe mici prapadite pe jos fara insemne, si pick-up-ul Technics care il avea la vanzare cu 15 milioane adica foarte scump la vremea aia. A doua zi cand am ajuns acasa m-am hotarat sa iau si eu o statie Technics :D . M-am dus la un samsar si am luat un Technics SU-Z2 cu 3 milioane. Cand am ajus acasa, surpriza, sunetul nu avea nici o treaba cu ala pe care il auzisem. La ceva timp dupa aia m-am lamurit eu de ce sunau bine tangourile, pai statia aia era un Technics 8099 pe care evident ca nu vroia sa o vanda, era doar de probe ca sa puna in valoare si sa vanda mai usor sursele, boxele erau niste vechituri wega ieftine dar se potriveau acalo in sistem.
Technics-ul SU-Z2 l-am potrivit pana la urma cu niste boxe de ratf (Infinity) si l-am facut cadou unui prieten care il are si acum si merge fara nici o problema. Asa am dat si de forum, cautam niste boxe pentru technics, m-a luat lumea cu huo :D :D :D .

Kross

Post by Kross »

Z2 nu e un amplificator rău. Dacă Z1 nu e rău, Z2 mă aștept să fie mai mult. Nu se compară cu 8099, ăla e un mastodont față de plăpândele Z1 și Z2, care sunt coada seriei. Dar care dacă sunt în mintea lor, nu vor dezamăgi un audiofil la începutul carierei sale. Referitor la potrivirea cu boxele, este crucială, nu are vreo regulă, este pur aleatoare. Ce boxe cu ce amplificatoare se potrivesc, rămâi uneori fără vorbe văzând combinația. Z1 (ca și fratele mai mare z2) sunt din categoria low cost ale vremii lor, când sursele de muzică erau pick-up și tuner. Deja casetofonul era prea scump. În 1980, când au fost lansate, dacă aveai așa ceva, riscai un ilicit. De unde bani tovarășe de așa ceva? Își făcea lumea care intra în casă ta cruce cu limba în cerul gurii. Evident, după 1990, multe au fost abandonate, funcționale în favoarea plasticelor. Oricum Z1/z2 sunt încă decente, seria Z** și VZ ulterioară, ca și cele de la mijlocul anilor 90 de la Technics (și nu numai, nici pioneer, jvc, Sony sau kenwood nu erau mai breze în perioada aia). Dar deh, plasticele, telecomenzile, afișaje luminoase colorate, scrisul pompos de mână (Mark II, Reference Series, Master Class, etc) deja câștigau teren în fața finisajelor din aluminiu și lemn...plus că era la modă cât mai mic, compact, bubuitor, pufaitor. Așa s-au impus combinele audio. Ce mai trebuia tuner, amplificator, cd player, deck, pick-up, toate să fie într-un singur bloc. Rețeta anilor 90 era dublu deck, cd changer, radio digital, telecomanda completă, bubuiala cât mai mare și mai moartă. Deși au existat și combine / minisisteme /microsisteme decente calitativ de la Sony, Panasonic, Technics (chiar erau peste separatele lor din anii 90), jvc, etc...
Azi,standardul este : bluetooth, bubuiala, pufaiala, becuri albastre, USB, și cam atât.
1) Living 2)Dinning.

vjvarta

Post by vjvarta »

https://worldradiohistory.com/Archive-A ... 984-06.pdf

pagina 44 pdf cu continuare in pag 103 pdf, un articol mai mult decat suficient si detaliat.

Post Reply