Bi-wiring

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Bi-wiring

Post by katalin »

TomJones wrote:
Nu as recomanda! Exista cabluri de calitate care au in componenta mai multe fire de diferite aliaje, legate special la mufe. O astfel de "macelarire" a cablului va strica toata geometria lui creata special pentru sunet si implicit sunetul final va fi alterat. Ganditi-va la un cablu gen furtun de udat gradina cu multe fire in el si care se leaga intr-un anumit mod la mufe plus ca fiecare producator foloseste cositorul lui. (cardas, MIT, Siltech etc)
TJ ai dpreptate nu as recomanda in nici un caz macelarirea unui cablu de calitate mufat de facrica, sau a unui cablu cu geomtrie speciala, insa pentru un cablu normal nemufat cu doi conductori multifilar este aplicabila. Varianta propusa de mine este vresiunea gratis a scparii de placute si a reducerii numarului contactelor.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by TomJones »

katalin wrote:insa pentru un cablu normal nemufat cu doi conductori multifilar este aplicabila
Daca te referi la cablu de mosor, la metru, da poti incerca toate variantele posibile pentru ca in general cele la mosor sunt ieftine si oricand iti poti cumpara inca cativa metri... :D

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Bi-wiring

Post by HighEndFan »

Schindler wrote:Ce parere aveti despre bi-wiringul cu doua tipuri diferite de cablu de boxe ? A incercat cineva ? Ar aduce o imbunatatire a sunetului ?
Am incercat eu: aveam niste cabluri mai deschise, mai "iuti", Triangle silver ..nu mai stiu cum, parca ghost si niste cabluri mai "vanjoase", mai "ragusite" ceva Gryphon nu stiu modelul:
Ce mi-am zis eu? -logic, de altfel-daca pun cablul mai "subtire" pe inalte iar cel mai "vanjos" pe joase, totul va fi perfect- cel care favorizeaza inaltele isi face treaba lui, cel care favorizeaza joasele e "la locul lui".
Dar se pare ca logica inginereasca nu face casa buna cu audiofilia, caci rezultatul m-a dezamagit.
Si daca vorbim de placebo, normal era sa-mi placa, eu in sinea mea m-as fi asteptat sa-mi placa, deci placebo n-a functionat, caci NU mi-a placut.
Nu pot sa descriu exact ce nu mi-a placut (sa fie vreo doi ani de-atunci), dar tin minte ca suna mai prost decat oricare din cele doua folosite singure.
In final am ramas la Gryphon si din dorinta de a avea un sunet MAI bun, pentru ca erau disponibile DOUA perechi, le-am luat pe amandoua, ca asa citisem eu: biwiring e SUPERIOR. Le-am folosit biwiring un timp, apoi am imprumutat unui amic o pereche si am revenit la single: surpriza, suna mai bine, mai curat, asta cred ca e cuvantul potrivit. Asa a si ramas, pana-n ziua de astazi.
Este experienta mea, pe sistemul meu, ascultat cu urechile mele.
Nimeni altcineva n-a participat la teste si nimeni nu m-a influentat in aceasta alegere.
Si daca era sa fie placebo, convingerea mea era ca biwiring suna mai bine, deci ar fi fost logic sa-mi placa bi-wiring.
Totusi eu as spune ca e bine sa aiba fiecare propria experienta, e posibil ca in functie de sistem, cabluri, incapere si -de ce nu?- urechi raspunsul la intrebarea "Bi-Wiring-to be or not to be ? sa difere.... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by momolo »

As spune ca o explicatie tehnica tot exista - in bi-wiring ai 4 antene in loc de doua pe fiecare boxa! :D

Dar asa cum a spus HighEndFan e posibil ca rezultatele sa difere de la un caz la altul si deci nu prea putem decreta o lege contra sau pentru bi-wire.

Eu unul, asa cum am scris mai sus, din cate am incercat, nu prea mai sunt adeptul bi-wiring, chestie in care credeam cu ceva vreme in urma cand aveam scule audio mai slabe ca acum.

Dar sunt cazuri cand nu ai de ales. De exemplu la Ascendo System M-S unde ai 3 perechi de borne fiecare cu filtrele proprii din care aia de la cutia tweeterului e la mama naibii ca distanta fatza de celelalte. Un strap ar fi considerabil de lung si deci nu prea ar fi strap ci o lungitura de cablu. Ideal e sa le pui la toate cablu egal ca lungime.....macar sa ai acelasi tip de antena! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by saureign »

legat de cablaraia interna a boxelor, nu degeaba producatorii seriosi folosesc in interiorul boxelor marci renumite de sarme (imi vine in minte Radiho, care foloseste Nordost)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by momolo »

legat de cablaraia interna a boxelor, nu degeaba producatorii seriosi folosesc in interiorul boxelor marci renumite de sarme (imi vine in minte Radiho, care foloseste Nordost)
te informez cu regret ca exista pe lumea asta boxe cablate intern cu sarma "de veioza" 100% veritabila si care suna de ramai mut!
Se exagereaza foarte mult pe tema sarmelor iar buba cea mai mare este ca de cand fac chinezii mai toate cablurile din lumea asta au gasit formula sa le amestece in aliaj cu cacatul!
Acum vreo 20...30 de ani cand exista sarma facuta in tari civilizate, aia era perfect audiofila, veritabil si pe bune! Acum ti se serveste o amarata de sarma la nivelul uneia banale din anii 60...70 dar pe care o platesti de mare lux cu titlul de OFC pure 99,999999999999999%. Bullshit curat, ideea e ca se utilizeaza atat de multe deseuri mizerabile incat ceva decent lucrat a devenit un lux platit din greu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Bi-wiring

Post by Kostas »

Problema este ca baga atata kkt in ele incat diferenta se simte clar fata de un cablu onest. Ba mai scandalos , primesc si 4-5 stele la teste. :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bi-wiring

Post by TomJones »

Pot sa spun ca sunt un fan al bi-wire, dar am gasit un articol interesant care demonteaza mitul de bi-wire. Multi spun ca nici macar nu au simtit diferente intre bi-wire si single, altii din contra (ca si mine :D ) sustin ca sunt diferente majore...
Iata si articolul....
http://www.sonicdesign.se/biwire.html

Post Reply