Cum se intretin vinilurile

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
momolo
Moderator

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

La Altex, iar marca este Bandrige...costa cam 15 lei....
eu am luat mai demult cand erau chiar 10 RON. Sunt foarte bune, degeaba sustin unii tampenii cum ca nu sunt de firma.

Insa periile astea iau praful numai grosier. Nimic nu inlocuieste spalarea dedicata.
prostia, ignoranta, lipsa educatiei elementare sunt cele mai letale arme de distrugere in masa.

Gelu

Post by Gelu »

JohnnyDarkRo wrote:Are cineva experienta legata de pistol antistatic (indiferent de firma)? Ma refer la experienta reala, sa-l fi utilizat personal, nu din citite prin diverse reviste/pagini web.
De asemenea, am cateva viniluri luate 2nd hand de pe ebay/gemm/etc, unele sunt chiar editii din anii 80. Sunt superjegoase, pana acum eu nu le-am curatat in nici un fel, doar periaj cu peria antistatica inainte de fiecare auditie si atunci cantitati semnificative de mizerie se aduna. Imi dau seama ca ar trebui spalate cumva dar mi-e frica sa nu le stric. Pe de alta parte realizez ca daca nu le spal cumva si dau doar cu pistolul antistatic e ca si cum ai da cu deodorant fara sa faci dus. :)
Eu am incercat metoda prezentata in link-ul de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=mXiCIyv2Vv0" onclick="window.open(this.href);return false;

Vreau sa zic ca a mers si mi-a curatat toate vinilurile. Atentie la solutia de curatat geamurile! Nu trebuie sa contina amoniac!
Numai bine!

Mars.X

Post by Mars.X »

Ce solutie ai folosit?

momolo
Moderator

Post by momolo »

Masina de curatat LP-urile cu ultrasunete:

http://www.audiodesksysteme.de/index.php?kat=10_17_15" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
prostia, ignoranta, lipsa educatiei elementare sunt cele mai letale arme de distrugere in masa.

Mars.X

Post by Mars.X »

Am si eu o intrebare: Dupa un timp de folosinta, periile de carbon ar trebui schimbate? Ma gandesc ca in timp se incarca cu grasimi, etc.
Si inca ceva, cam care e forta normala de apasare a periei pe vinil? Adica "tracking force"? :)

porto

Post by porto »

Periile de carbon in general cam un an le-am utilizat asta in conditiile in care ascult cel putin cate un vinyl pe zi. De fapt ce se intampla de fapt se cam in doaie perii, se raresc si nu prea mai are efectul scontat. Nu cred ca exista o forta de apasare masurabila si chiar nu e importanta deoarece peria de carbon nu va curata mizerii "grele" ci pur si simplu numai praful si scamele. Peria de carbon nu cred ca e ptr curatatul grasimilor. Ptr. asta trb pur si simplu spalat discul.

momolo
Moderator

Post by momolo »

Eu am mai multe perii de carbon si nu s-a uzat si nici nu a chelit vreuna in ani de zile. Apasarea la curatare trebuie sa fie la bunul simt, scopul fiind maturarea prafului si nu "reimprimarea" discului. Daca discurile are prea multa mizerie pe el peria de carbon e inutila, trebuie bagat la spalat.

Post Reply