Cum am inceput ?

A fost odata ca niciodata
resitent

Re: Cum am inceput ?

Post by resitent »

Problema este că toate boxele au o durata de viață. Unele mai merg resuscitate dar nu vor tine o veșnicie. Exista și lucruri noi decente, multe.

Uneori cred că gunoaiele trebuie sa plece la tomberon, este incredibil cat de multe gunoaie vad pe grupuri, multe din ele niste relicve, nicidecum scule audio. Scule audio au fost doar 10% din ele.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Schindler

Post by Schindler »

Ai ascultat vreodata Lockwood Major ( cu difuzoare Tannoy Monitor Gold ) din 1968 ?
Dar QUAD ESL 57 din 1957 ?
Parerea mea este exact inversa : ca 90% din aparatele si boxele moderne sunt gunoaie si ar trebui sa ajunga la tomberon.
"Stop hearing music. Start listening to it."

momolo
Moderator

Post by momolo »

Opinia mea este ca parerile foarte generale (si reductive) dauneaza.
"Tinereţea este o noţiune, biologia un adevăr. Ele împreună dau dimensiunea existenţei"(Geo Bogza)

resitent

Post by resitent »

Schindler wrote:Ai ascultat vreodata Lockwood Major ( cu difuzoare Tannoy Monitor Gold ) din 1968 ?
Dar QUAD ESL 57 din 1957 ?
Parerea mea este exact inversa : ca 90% din aparatele si boxele moderne sunt gunoaie si ar trebui sa ajunga la tomberon.
Nu mai veniți cu exemplare mai rare decât transpirația de paznic. Calculul incintelor parametrizat a fost introdus pe la sfârșitul anilor 70. Tot ce e bun inainte de anii 80 in materie de incinte este bun din greșeală.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply