Van den hul

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Van den hul

Post by hersorin »

Rog pe cei care cunosc aceasta marca de fire sa ne impartaseasca niste impresii despre ele. Eu personal as vrea sa cumpar acest model de fir http://www.vandenhul.com/p_B09.aspx deoarece as vrea sa ingros un pic sunetul.
Multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Van den hul

Post by hersorin »

Sa inteleg ca nu a auzit nimeni un Van den hul?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Van den hul

Post by SOLO »

Cel mai bine e sa-l iei acasa la tine si sa-l probezi cu sistemul tau . Nu fii asa de sigur ca vei "ingrosa sunetul" . De exemplu eu ti-as spune sa incerci un XLO .
Personal , nu mai cumpar demult cabluri fara sa le am in proba . Am avut ceva VDH anul tecut dar nu ma pot exprima pentru ca sistemul era intr-o continua schimbare .
In rest ce za zic , pe meleagurile mele aud fel si fel : "VDH best value for the money " , "VDH umfla basul , dar are medii / inalte foarte ok. " , "VDH nu va merge niciodata cu lampi " , "VDH este colorat" ... si tot asa . Eu dupa ce am probat in ultimii ani peste 100 de cabluri intre 100E si 4000E am ajuns la concluzia ca nu exista cabluri decat "potrivite" si ca totul depide de sistemul in care sunt puse . Normal , trebuie un minim de decenta ...

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Van den hul

Post by momolo »

Despre cabluri nu se poate povesti......pardon, se pot spune mii de povesti!

Cablurile trebuiesc incercate INAINTE de achizitie. Asta e regula. Dar daca tu vrei sa aflii pe un forum (sau citind povesti de review) ce cablu ti se potriveste tie....inseamna doua lucruri, esti foarte optimist si nu ai ce face cu banii ! :wink:

PS - uite, acum am niste cabluri noi. Dupa ce le-am probat si-mi plac foarte mult dar mai ales stiu bine cum suna (la mine!), am citit review-rile de pe net. Nu mica mi-a fost mirarea cand am constatat ca se scrie fix opusul realitatii! NIMIC din povestile citite nu au treaba cu ceea ce am constatat (eu) despre aceste sarme! Daca era sa mai iau dupa review-uri nu le-as fi gasit NICIODATA!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Van den hul

Post by hersorin »

Eu la mine cind schimb un cablu imi dau seama de ex. ca parca basul e mai plin sau mediile parca sunt mai puternice etc. Deci intre cabluri pe acelasi sistem exista sigur diferenta. Eu ma refeream de ex pe sistemul dumneavoastra cablul x a avut mai mult bas fata de y. Eu am cerut niste impresii pe sistemele dumneavoastra. Pe sistemul meu vad eu cum sta treaba. Nu am cerut recomandare ci doar ce ati simtit dumneavoastra diferit la firul Van den hul cind l-ati folosit in sistemul dumneavoastra.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Van den hul

Post by SOLO »

Sorine , eu zic ca ne putem tutui fara nici o problema ( cel putin din partea mea ) . E mai bine asa pentru ca pare ceva de genul "Intrebati si doctorul va raspunde" si lucrul asta nu da bine .
Pe sistemul meu nici nu imi mai aduc aminte asa mult m-au impresionat ( nu e nici de rau nici de bine ) .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Van den hul

Post by hersorin »

Cablul il iau de pe ebay. Deja e in licitatie. Nu costa o avere cu 50 euro il iau sigur. Nu prea am timp sa umblu dupa cabluri prin Bruxelles si van den hul am gasit la un singur magazin si il aduce la comanda doar daca il cumpar si costa 150 euro. De asta am intrebat pe sistemele forumistilor cum s-a auzit deoarece vad pe net multe combinatii reusite Triangle si van den hul.
Sigur e mai bun decit Profigoldul meu de 20 euro :D .
Scuze daca am fost prea insistent a fost deoarece ma grabeam cu licitatia.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Van den hul

Post by SOLO »

Cumpara-l , il folosesti /testezi si eventual il revinzi sau faci schimb cu alti pasionati de pe meleagurile tale. Eu mai fac si asa cand mi se pune pata :) .
Poate mai pierzi putin la el dar nu e o tragedie ..

Sa ne spui ce ai facut :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Van den hul

Post by momolo »

hersorin
Sigur e mai bun decit Profigoldul meu de 20 euro
garantat! ...Din pacate este singura certitudine.

PS - in umila mea parere, cablul X poate avea, cum zici tu, mult bas pe sistemul audio A, insa pe sistemul audio B ar putea avea putin bas.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Van den hul

Post by audioexpert »

De la van den hul recomand patchbay b5. Este un cablu foarte capabil. Daca treci de granita pretului (in caz ca e prea ieftin) canta asa cum nu am auzit multe cabluri cu pretentii.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Van den hul

Post by hersorin »

La interconect Van den hul D102 MK3 si la boxe CS122 , astea le vreau.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply