Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by porto »

A schimbat vreo cineva debilele iesiri pentru boxe la un amplificator de genul Sansui AU 717 ,care de altfel e un amplif excelent ptr banii lui ,cu iesiri omenesti in care sa se faca f bine conexiunea intre cablul de la boxa si iesirea de la amplificator.
Ma bate gandul sa fac o asemenea modificare si orice sfat in aceasta directie este fff bine venit. Multumesc anticipat oricarui membrul al forumului care ma poate ajuta!

Romi

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by LEKTOR »

Partea cablu - Ia un cablu gros cupru 10-12 awg , taie camasa cam 1,5 cm ,rasuceste in mina sirma pina nu mai merge apoi se introduc terminalele in bornele amplifului - cred ca este cea mai buna solutie, de ce ar fi acele banane sau pin mai bune ? Daca iti este frica de oxidare, arunca cu o seringa ceva silicon gel in borna !

Partea amp - borna - se gasesc multe mufe pe piata - nu m-as arunca la borne WBT sau alte exotice de 50-80 $ bucata - Dayton e suficient - http://www.parts-express.com/wizards/se ... N=47595866" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by momolo »

Cunosc modelul si eu stiu ce zice porto. Gaurelele de bagat sarma sunt prea mici, nu cred sa incapa decat sarma de 2,5 mmp maxim. Ori el vrea sa bage sarma mai groasa. La acel Sansui nu ai cum decat schimband bornele.

Nu e o operatiune simpla. Implica sa faci ampliful bucatele. Nu stiu ce ar implica la Sansui Au-717 dar la altele ajungeam sa demontez integral panoul spate (desfacand toate mufele ceea ce nu e deloc simplu). Multe au cablaje pe care sunt lipite picioarele acelor mufe integrate.

Am avut de furca cu multe amplifuri. La unele e teribil de complicat. Operatiune in sine e teoretic simpla, scoti mufele vechi si completezi cu o noua placa sustinatoare sau gauresti panoul spate cu bormasina si pui mufe tipice cu surub. Dar practic e nasol daca mufele originale stau pe un cablaj cu piese.

porto - daca le ai cu mestereala si ai scule, iese, daca nu le ai, mai bine baga niste sarme cat pot intra de groase. De acestea legi niste mufe mai bune, sarmele astea sa fie cat mai scurte, de exemplu 3...5cm. Si ai grija sa izolezi.
Mai poti lipi cu fludor dupa rasucire mecanica de capatul cablurilor groase niste scurte capete din sarma de cupru plin care sa intre direct in gauricile alea mici.

Mai e o problema - o asemenea operatie de "sex" poate sa-i scada valoarea de revanzare a trancotei. Daca e facuta artistic, in cel mai bun caz nu-i scade pretul de piata. Putini accepta sa cumpere trancote cu modificari, chiar daca sunt modificari care cresc calitatea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by LEKTOR »

... si totusi cel mai audiofil ar fi sa lipeasca cablul de boxa direct pe pcb, fara mufe & stuff ! Unii renunta si la RCA, XLR,etc...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by porto »

Multumesc ptr raspunsuri si vreau sa va spun ca intr-adevar poate fac niste prostii si dupa aia daca vreau sa il vand ii scade valoarea asa ca am rasucit cat am putut de mult firele de cupru si le-am infipt cat am putut de bine in gaurelele alea de viezure. Cei aia pcb ca sunt plopist cu termenii ?

Romi

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by LEKTOR »

Printed circuit board = placa circuite
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by DNA »

Orice mufă este un compromis.
Cu cât mai puţine, cu atât mai bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Schimbare iesire ptr boxe la amplifuri integrate vintage

Post by momolo »

cel mai bine reflecta faptul ca orice mufa este un compromis, cele de PHONO, deci de semnal mic, doza MC. Acolo poti avea surpriza ca daca se face contact ceva, ceva mai slab, un canal sa se auda cu zece decibeli mai slab sau altfel.

Si apropos de mufele de iesire ale unui amplif audio sau de la boxe, eu sunt adeptul bagarii sarmei direct in suruburi si strans bine, fara banane, papuci, spade si alte fitze.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply