...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: TOYS for BOYS

Post by LEKTOR »

Despre saxophone - as adauga Sonny Rollins ( Analogue Prod ), Phil Woods ( Audiophile reference / Sheffield Lab ), si de ce nu, Gato Barbieri - daca nu se aude respiratia cintaretului intre suflari, " nu e tras bine" cdul ! :lol:

In medie, un XRCD costa $ 30 - unde gasiti voi cu 50 $ ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: TOYS for BOYS

Post by HighEndFan »

HighEndFan wrote: Foarte bun pentru impresionat auditoriul este si :
Image
..................
Doar ca , in ciuda faptului ca e un disc (foarte) bine inregistrat si foarte scump (zic asta pentru ca m-a costat un milion in lei vechi acum vreo cativa ani ) .................
Scuze, am gresit: toate XRCD24 au fost 120 ron, nu 100.
Si intr-adevar,am verificat: Salena Jones, Helen Merrill, Jheena Lodwick, Perez Prado , Art Pepper-Besame Mucho, Art Pepper -Landscape si Gene Ammons, adica exact cele care suna mai bine au fost 120 ron si sunt XRCD24.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

In medie traiesc in Congo....pardon, Romania si in medie unii care vand pe interent nu sunt chiar deloc interesati sa-mi vanda mie in Romania. In medie pentru un CD cumparat trebuie sa platesc inca 17 USD pentru expedierea lui in Congo....scuze, iar am gresit, in Romania, dar se pare ca pot cumpara totusi cateva discuri si sa platesc cei 17 USD shipping pentru toate. Bonus, cateodata.....sau mereu PayPal percepe 4% din tranzactie si in medie banca congoleza..... se pare ca fac mereu o confuzie!, deci banca mea pune un curs valutar maxim, sau hai sa-i spunem diplomatic, foarte optimist; plus de asta cardul e ciupit vesnic de tot soiul de taxe si taxulitze in asa fel incat nu stiu cum naiba se face, dar daca cumper ceva in dolari ajung mereu sa platesc in euro (aceeasi suma) ?! In fine, greu de explicat, insa la final, socotind efectiv cati ron'i lipsesc, un disc de 30 USD costa in zilele norocoase 50 USD pentru un congolez....pardon!
Cat priveste Amazon.com, la vreo 70 USD de discuri, congolezul plateste 96 USD cu riscul sa nu vina niciodata coletul la posta, de unde nimanui nu-i pasa daca nu a sosit, pentru ca la banii astia nu beneficiaza de asigurare si traking, doar de noroc.
Ar mai fi si Amazon.de din UE unde posta e foarte ieftina, insa tot acolo se ajunge deoarece apare o taxa numita mervershtoi, in congoleza TVA, iar suma ei este intratat de mare incat peste o cincime din suma e dusa pentru totdeauna in neant.
E greu sa fi congolez, se mira americanii de tine ce belfer esti sa platesti aproape dublu pe un disc!
Oricum, senzatia aflarii vesti "Pentru tara voastra nu servim" e greu de inteles.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: TOYS for BOYS

Post by Obelix »

In acelasi timp, trebuie mentionat si numarul mare de congolezi care au tras tepe pe Internet, de unde si atitudinea "prieteneasca" a comerciantilor... :cry:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

Obelix
In acelasi timp, trebuie mentionat si numarul mare de congolezi care au tras tepe pe Internet, de unde si atitudinea "prieteneasca" a comerciantilor...
perfect de acord dar suntem off-topic (e si vina mea).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

Pentru ca e vorba de ...toys for boys...stiti care este diferenta intre copii si barbati, intre baietii mici si baietii mari? Baietii mari au jucarii mai scumpe :lol:
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

PolyGram wrote:Baietii mari au jucarii mai scumpe
cel putin in cazul masinilor se spune ca o auto mare si scumpa e prelungirea p_lii. Multi o au scurta, astfel ca au nevoie de diverse "prelungiri". :lol: Dar, din ce am observat, damele se lasa usor agatate de portiera, insa nu par sa reactioneze pozitiv la boxe si amplificatoare. Concluzia - mai usor agati cu un Porsche decat cu un Accuphase insa in prima varianta poti muri fara urmasi, in a doua varianta ramai in viata si iti poti vedea nepotii (fericiti cu Accuphasele mostenit de la tataia).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply